Jaki wybrać garnek do gotowania na parze

Garnek na parzeGotowanie na parze jest o wiele zdrowsze niż tradycyjne. To jakie naczynie wybierzemy do gotowania naszych potraw na parze ma spore znaczenie w komforcie i praktyczności.

Obecnie w sklepach mamy do wyboru wiele rodzajów garnków do gotowania na parze. Niektóre jednak z nich mają o wiele lepsze rozwiązania od pozostałych.

Jakie garnki do gotowania na parze – zaczynamy od tego że garnki te nie są emaliowane. Całe zaś powinny się składać z kilku elementów. Pierwszy i najważniejszy to sam kształt zwykłego garnka z uchwytami, następnie specjalne sitko z otworami wieszane wyżej na którym będą się gotowały dania na parze.

Garnek musi posiadać przykrywkę, która najlepiej gdy jest z szkła. A więc podstawowy garnek do gotowania na parze składa się z 3 elementów. Wszystkie te elementy muszą być wykonane z stali nierdzewnej bez powłóczenia farbą z zewnątrz.

Garnki do gotowania na parze powinny być dość pojemne a w szczególności wysokie. Gotowanie w takich garnkach odbywa się w bardzo prosty sposób. Wlewamy na dno garnka wodę a następnie montujemy zawieszkę, czyli sitko o którym wspomniałem wcześniej.

Na sitku rozkładamy wszystko to co mamy zamiar ugotować – dania nie musza być odizolowane od siebie, gdyż i tak nie przesiąkną różne rodzaje dań smakiem jedne od drugiego.  Następnie zakrywamy nasz garnek pokrywką i stawiamy go na palnik.

Garnki te powinny być z średnio grubej stali czyli około 2 mm. Co ważne te garnki myje się pod strumieniem wody bieżącej gdyż nie ma w nich przypalania. Garnki dobrze gdy mają uchwyty także stalowe z grubego nitu – to zapewni ich długotrwałość.

Pokrywka ze szkła zapewnia nam widok na potrawy, dlatego jest to konieczne do oceniania czy aby wszystko przebiega po naszej myśli w gotowaniu. Pokrywka dobrze gdy ma małą dziurkę na górze aby nadmiar czyli zarazem i ścieśnienie oraz para wydobywała się na zewnątrz.

Pokrywka górna musi mieć uchwyt i tutaj już obojętnie czy będzie on stalowy czy plastikowy – jednakże polecam stalowe. Sama para ma bardzo wysoką temperaturę dlatego często do takich garnków dołączane są specjalne szczypce do wyjmowania już ugotowanych potraw.

Garnki te są w różnych cenach – ale powinno nam się udać kupić bardzo dobry  za niewielkie pieniądze. Zapraszamy do przeczytania kolejnych tematów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *