Jaki wybrać haczyk na ryby

Haczyki wędkarskieWybór haczyka na ryby jest bardzo ważną rzeczą jeśli chcemy osiągnąć ładne połowy. W haczykach ważne są takie elementy jak jego wielkość dobrana do konkretnych ryb, jego ostrość, długość wieńczenia oraz wielkość zadzioru i zakrzywienia. A także jego kolor oraz grubość metalu z jakiego jest wykonany.

Na początek zajmijmy się najważniejszym czyli wielkością haczyka. Wielkość jest bardzo istotna, w przypadku dużych haczyków nie weźmie na nie mała ryba. Gdy mamy za mały a weźmie większa ryba to się znowu jej nie da zaciąć. Haczyki wybieramy na zasadzie dopasowania do ryby jaką mamy zamiar łowić. Optymalnie będzie to więc haczyk o rozmiarze 10 na rybę większą i te mniejsze.

Ostrość haczyka to także bardzo istotny element – wiadomo im jest on ostrzejszy tym lepiej, jeśli nie czujemy na palcu jego kłucia tylko po lekkim przyłożeniu to znaczy że nie jest nasz haczyk za ostry i trzeba go podostrzyć – o czym w innym artykule.

Długość szyjki haczyka jest ważna tylko do tego czy ma się on nam łatwo wyjmować po złowienie ryby czy czasami trudnej. Im haczyk ma dłuższą szyjkę tym łatwiej go wyjąc na przykład gdy ryba go połknie głęboko.

Wielkość zadzioru oraz zakrzywienia – zadzior powinien być foremnym do zakrzywienia haczyka czyli nie bardzo rzucać się w oczy w kształcie całości. Zakrzywienie nie powinno daleko się znajdywać od szyjki haczyka – dajmy na to w rozmiar 10 do 5 mm od szyjki.

Kolor haczyka – bardzo ważna sprawa, gdy polujemy na ryby żerujące przy dnie powinny być nasze haczyki czarne, gdy chcemy złowić rybę typu mięsożernego srebrne błyszczące. Taki kolor przyciąga jej uwagę, gdy się błyszczy w wodzie. Gdy chcemy złowić rybę roślinożerną to wybieramy haczyki albo złote albo czarne.

Drugą kwestią jest wybieranie haczyka do rodzaju przynęty – należy dobierać go tak aby był on dobrze zamaskowany w przynęcie. Czerwone haczyki do robaków czerwonych, białe (srebrne) do ciasta i na białe robaki oraz złote na przykład do kukurydzy i innych o podobnym kolorze.

Istotna jest także jaką grubość ma nasz haczyk – nie powinien być to gruby drut lecz coś co z wygląda kształtnie i lekko.

Haczyki powinny być hartowane aby się nie łamały na większych rybach i nigdy nie być elastycznymi na wygięcia. Haczyk czy jest wiązany na łopatce czy na oczku to nie ma znaczenia. Dla osób nie umiejących robić przyponu i węzła wędkarskiego bardziej zaleca się oczkowe, bo łatwiej będzie im na nich zrobić supeł niż na łopatce. Zapraszamy do kolejnych tematów.

Jeden komentarz

  1. Myśliwski pisze:

    Bardzo dobrze napisany temat, dokładnie się z tym zgadzam. Nie można dać się zwariować, przecież wiadomo kolor może mieć znaczenie co do przynęty. Natomiast w ciemnej wodzie może być nawet pomocny taki błyszczący a na pewno nie będzie on działał negatywnie w dowolnym kolorze.

    Miałem piękne brania zarówno na srebrne jak i złote jak i granatowe czy czarne. Nie miało to istotnego znaczenia nawet jeśli przynęta miała inny kolor. Ale logika jednak jest po stronie dobrania barwy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *