Jaki wybrać kijek do robienia zdjęć Selfie – Najlepszy

Kijek selfie jakiSelfie czyli robienie fotek samemu sobie – to bardzo popularna metoda, której rozkwit rozpoczął się od czasów wprowadzenia smartfonów z aparatem fotograficznym.

Aby wykonać dobre zdjęcia smartfonem przydatny jest odpowiedni kijek do umocowania soczewki aparatu w większej odległości od fotografowanego obiektu. Istnieje bardzo duża grupa różnych rozwiązań technologicznych stosowanych w kijkach do robienia zdjęć selfie.

Bardzo ważne przy wyborze najlepszego sprzętu tego typu jest jego długość – praktycznie in jest on dłuższy tym lepszy. Minimalna użytkowa wynosi około 60 cm, gdzie jeszcze będzie widać całą postać i odrobinę jej otoczenia. Jeśli ma się zamiar wykonywać zdjęcia podczas wycieczek turystycznych, gdzie zależy nam nie tylko na naszej twarzy ale i widocznym otoczeniu to długość po rozłożeniu powinna być co najmniej 90 cm ale im więcej tym lepiej.

Typ mocowania na smartfona – to bardzo ważna cecha, powinien być bardzo stabilny. Najlepiej gdy głowica kijka jest z metalu a nie plastiku. Jeśli jednak będzie plastikowa to powinna być jak najgrubsza a nie cienkie pałąki, jakie mają najtańsze zestawy. Wiele osób oszczędza na najtańszym kijku do selfie a potem płacze bo smartfon z niego wyleciał. Przykładowo na skutek złamania się uchwytu lub wyśliźnięcia z niego telefonu czy też uszkodzenia ostatnie sekcji pod ciężarem smartfona.

Im większy docisk smartfona tym lepiej a także im ten docisk jest na większej powierzchni to także lepsze rozwiązanie. Uchwyt powinien mieć pianki lub gumy w kontakcie z telefonem. Gumy i pianki poprawiają mocowanie a także zabezpieczają przed zarysowaniem urządzenia.

Sposób akcji wykonywania zdjęcia – jest kilka różnych metod, jedne to korzystanie z zintegrowanego przycisku na kijku a inne to korzystanie z pilota lub robienie fotki z samowyzwalaczem ustawionym w telefonie. Samowyzwalacz jest dobrym rozwiązaniem jaki nigdy nie zawiedzie, ale nie pozostawia dużo czasu oraz jest mniej wygodny.

Wywoływanie zdjęcia ze zintegrowanego przycisku na rączce kijka też jest dobre i może być za sprawą podłączonego kabelka do telefonu lub przez bluetooth. Za sprawą kabelka z czasem kabelek przestanie działać i kijek będzie bez tej funkcji. Wywoływany przez Bluetooth powinien być dobrym rozwiązaniem, ale znowuż wymaga baterii i pamiętaniu o jej ładowaniu.

Rodzaj przedłużanych sekcji kijka do selfie i ich mocowań – poszczególne segmenty mogą być rozsuwane lub wyciągane na zatrzaskach lub dokrętce zaciskowej. Najsłabsze kijki mają rozsuwane rurki aluminiowe lub stalowe o profilowaniu. Jedynym zabezpieczeniem przed złożeniem się elementu jest tarcie mniejszego segmentu w średnicy o ten większy – z reguły ostatnie segmenty tych kijków są mało stabilne i łapią duże odchylenia.

Najlepsze są te, gdzie każda sekcja posiada zatrzask zabezpieczający przez zsuwaniem lub działające na podobnych zasadach co kijki do nordic walking – czyli osobne sekcje są blokowane poprzez ich przekręcenie przy czym powstaje coraz większy rozpór wewnątrz tulei. Takie rozwiązania mają droższe ale bardziej stabilne kijki.

Materiał z jakiego jest zrobiony – najsłabsze rozwiązania to jak zawsze plastik. Im więcej jest elementów z tworzywa sztucznego to tym więcej ich jest narażonych na szkodzenie. Najlepiej jeśli elementy krytyczne takie jak mocowanie telefonu oraz cała głowica mocująca telefon były z metalu. Tak samo pałąki kijka także powinny być metalowe. Uchwyt może być z tworzywa, choć wygodniejsze i pewniejsze w dotyku są pianki.

Rodzaj ewentualnego zasilania kijka – zasilanie może być zarówno poprzez wkładane baterie, wbudowany akumulator jak i pochodzące ze smartfona. Te wykorzystywane ze smartfona bazuje na przewodzie podczepianym do portu telefonu – z czasem przewód może się uszkodzić w zgięciu kabelka. Wbudowany akumulator z czasem przestanie trzymać energię, najlepsze są na baterie wymienne lub bez zasilania, stanowiące sam długi kijek selfie. Wywoływanie zdjęć wtedy wykonuje się przez samowyzwalacz lub przez zdalnego pilota jaki można kupić za kilka złotych.

Długość transportowa – w zasadzie im mniejsza tym lepsza. Trudno jednak pogodzić małą długość transportową z długim monopodem po jego rozłożeniu oraz stabilnością. Dlatego tutaj należy balansować do optymalnych rozmiarów samemu. Niektórzy wolą mieć taki, jaki zmieści się w kieszeni spodni, a inni chowają go do plecaków i może być dłuży.

Typ z funkcją statywu – istnieją takie, jakie posiadają możliwość statywu. Z reguły są to rozkładane nóżki od strony rączki. Rozwiązania te jednak w większości przypadków są bardzo niepewne. Z reguły nóżki te mają bardzo mały promień a kijek wcale nie jest na nim stabilny i łatwo się wywraca. Jest do dostateczne, gdy nie ma wiatru a podłoże jest całkowicie płaskie – w terenie jednak jest to praktycznie nieprzydatne. W takich wypadkach zdecydowanie lepiej kupić dobrą głowicę do mocowania smartfona do typowego statywu.

Monopody – jest to bardzo dobre rozwiązanie w większości przypadków. Mowa tutaj o monopodach do aparatów fotograficznych, jakie mają bezpieczny udźwig nawet do kilku kilogramów. Monopody to nic innego jak statywy fotograficzne na jednej nodze – mogą idealnie się nadawać jako kijek do selfie.

Ich zaleta to bardzo duża stabilność, wytrzymałość oraz znacznie większa długość. Do nich mocuje się uniwersalny uchwyt do telefonów i można je wykorzystywać w bardzo szerokim spektrum zadań. Zdecydowanie warto wziąć je pod uwagę przy wyborze sprzętu do selfie. Zapraszamy do kolejnych tematów w serwisie.

Jeden komentarz

  1. Wietarski

    Używałem swych kijków aż w końcu kupiłem monopody statyw z nogami podpierającymi. Kijki zawsze słabo się trzymały a statyw daje szerszy zakres pracy. Zdecydowanie się zgadzam że to lepsze rozwiązanie do robienia fotek smartfonem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.