Jaki wybrać klej do klejenia okładzin rakietki do tenisa stołowego

Najlepszy klej do tenisaOkładziny rakietki do tenisa stołowego można łączyć do desek różnymi klejami. Jednakże należy rozróżnić dwa typu klejów bazowych a mianowicie kauczukowy i wodny.

Okładzin od rakietki nie należy nigdy łączyć innymi typami klejów a szczególnie jest to zakazane w przypadków polimerowych. One zniszczą zarówno okładzinę jak i deskę, bo są zbyt silne oraz stworzą spoinę, która uszkodzi klejone elementy podczas próby rozdzielenia oraz dodatkowo bardzo źle przenoszą interakcje kinetyczne w tych komponentach podczas gry.

Jakich klejów używać do okładzin – oczywiście do wyboru są wcześniej wspomniane kauczukowe oraz wodne, które są przeznaczone do tego typu potrzeb. Każdy z nich ma inne właściwości oraz możliwości. Warto je poznać, aby zdecydować się na najlepszy dla siebie. Obydwa rodzaje są równie popularne.

Kleje wodne – bazują na jak sama nazwa wskazuje na środkach rozpuszczalnych w wodzie z dodatkami jakie wiążą jego spoinę na przykład żywicami (wiążą po odparowaniu wody). W przypadku produktów tego typu można być pewnym, że przywarcie będzie silne ale dające się usunąć. Spoiny tego typu niestety przywierają mocno do okładziny, przez co po jej odklejeniu będzie ona mogła nosić jego ślady.

Jest on mniej elastyczny i znacznie trudniejszy do usunięcia niż kauczukowy. Wiele osób wybiera jednak ten rodzaj z racji na szybsze efekty pełnego wiązania oraz brak czynników zapachowych. Także on jest w ostatnim czasie zdecydowanie bardziej promowany przez firmy tenisowe – naszym zdaniem powód tego może być inny niż oczekiwania jego konsumentów – on w zasadzie teoretycznie szybciej uszkodzi okładzinę lub deskę i będzie trudniej korzystać z komponentów dłużej przy częstej wymianie tych sprzętów – ale to nasze prywatne zdanie.

Kleje kauczukowe – na początku trzeba obalić mit, który często można słyszeć. Mianowicie nie jest i nigdy nie był zakazane do użycia tego typu. Chodziło zawsze o te jakie mają związki lotne trujące a nie o gatunek produktu. Niestety ktoś gdzieś coś słyszał i wiele osób jest do dziś w błędzie – jest zakaz używania klejów jakie mają szkodliwe związki lotne na zawodach.

Wiele osób czepiało nimi w trakcie zawodów okładziny, przez co tworzyła się atmosfera mocno psychodeliczna. Można ich używać ale nie powinno się wykonywać samego klejenia jeśli mają frakcje zapachowe lotne a tym bardziej szkodliwe w trakcie zawodów.

Kleje te charakteryzują się tym, że mimo iż trzymają mocno okładziny to i tak jest łatwo je zdjąć z deski i całkowicie usunąć ich warstwę z deski i podkładu okładzin. To jest gigantyczna ich zaleta. Następnie znacznie lepiej przenoszą kinetyczne reakcje między deską a okładziną – współgrają ze sobą bo tworzą warstwę elastyczną jaka w zasadzie elastycznie łączy podkład z deską.

Moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie klejów kauczukowych do tenisa stołowego. Trudno mi wyobrazić sobie przy jednowarstwowej spoinie aby była realnie odczuwalna różnica w zachowaniu sprzętu podczas gry, jeśli wybierze się taki klej. Moim zdaniem znacznie mniej inwazyjny na sprzęt i pozwalający mu dobrze pracować jest kauczukowy, bo najlepiej się komponuje z podkładami. Ale wybór jest dowolny w zależności od własnych preferencji i potrzeb. Nie mniej jednak polecam wypróbowanie kauczuków, szczególnie także stosowanie ich w przypadku sprzętów, które będzie się wymieniać. Zapraszam do kolejnych tematów w serwisie.

Jak przydatny jest artykuł?

Średnia ocen 0 / 5. Ilość ocen: 0

Ten temat jeszcze nie ma oceny.

Dziękujemy, że uznałeś artykuł za przydatny.

Zobacz nasz Facebook i YouTube!

Przykro nam, że artykuł nie był dla Ciebie przydatny!

Postaramy się go poprawić w ciągu 7 dni.

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten artykuł?

Udostępnij na:

3 komentarze

 1. Gwaard pisze:

  Używam od lat dragona i nie jest on może najlepszy bo pewnie są lepsze ale jest na tyle w dobrej cenie że najbardziej się opłaca. Tuka około 4 zł. Taka jedna tubka starcza na 4 okładziny z zapasem do naklejenia. Inni gracze korzystają często z tych na pędzel ale jak wolę w tubce.

 2. Gracz pisze:

  Ja używałem już niemal wszystkich klejów i mogę powiedzieć jedno, najlepszy to jest ten najtańszy jeśli dobrze trzyma. Cena nie idzie tutaj z lepszą jakością, to ma tylko mocować okladę na dechę i nic więcej. Taki do kilku złoty jest wystarczający nie trzeba nabywać tych za kilkanaście złotówek.

 3. LandumM pisze:

  Najwięcej osób używa tego gianta na pewno bo jest najtańszy i daje radę. Ja kleiłem rakietkę gdy miałem ja po raz pierwszy klejem typu kropelka i już była deska i okładziny do wyrzucenia oraz zrobiły się twarde jak beton. Kleje kauczukowe są najlepsze to bez wątpienia, wodne niestety często wiele osób ma z nimi problemy po przez uszkadzanie podkładu czy drewna podczas zdejmowania.

  Kałamaśnicze w słoiku tak samo są dobre jak te z tubek. Bez różnicy w czym się on znajduje, ważne aby działał.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rodzaj subskrypcji: