Jaki wybrać kołowrotek do wędki (wędkarski) na ryby

Kołowrotek do wędkiWybór odpowiedniego kołowrotka do wędki jest ważny dla naszych przyszłych połowów. Kołowrotek w wędce to jeden z najważniejszych jej elementów, to od niego zależy czy uda nam się prawidłowo zaciąć rybę i ja złapać.

Jaki kołowrotek wędkarski wybrać – zacznijmy od tego że każdy kołowrotek który ma być funkcjonalny musi mieć konkretną ilość obrotów szpuli podczas zwijania. Chodzi o prędkość zwijania żyłki. Im więcej obrotów szpuli żyłki na jeden obrót korbą tym lepiej.

Kołowrotki z dobrej półki tego sprzętu powinny mieć minimum 5 obrotów szpulki na jeden obrót korbką kołowrotka. To zapewni nam szybkie zwijanie żyłki i reakcję na branie ryby.

Szybkość zwijania ma zasadnicze znaczenie co do naprężenia żyłki podczas holowania złapanej ryby. Ryba złapana na przynętę to jeszcze nie ryba złowiona, tutaj pomaga nam dobry kołowrotek.

Każdy kołowrotek powinien mieć także blokadę rozwijania żyłki a także moc jej hamowania podczas rozwijania. Zazwyczaj jest to rozwiązane nakrętką szpuli lub klawiszem spustowym. Korbka kołowrotka powinna być na tyle duża aby ułatwiała nam ściągnie żyłki i była wygodna.

Kołowrotek w stanie blokady wydaje głosy przeskakiwania zapadek, w stanie wolnego wyciągu brak hałasów – to także ważne aby nas informować jak ustawiony jest w danej chwili kołowrotek.

Kołowrotek musi być tak skonstruowany aby nie było możliwości wciągnięcia żyłki pod szpulkę podczas używania. Jest to ważne gdyż na rybach nie ma czasu na rozbieranie i naprawę czy rozplątywanie zaplątanej żyłki. Zatrzask kołowrotka na żyłkę powinien działać płynnie i co więcej sam się zatrzaskiwać od kręcenia korbką kołowrotka bez żadnych oporów.

Poza tym warto przyjrzeć się kołowrotkom z czego są wykonane, jeśli są z tworzywa to nie jest dobrze gdyż nie będą trwałe.

Jeśli z stali także nie jest to dobre rozwiązanie gdyż są ciężkie i po długim kontakcie z wilgocią o która nie trudno na rybach metal zacznie się utleniać, rdzewieć. Najlepsze rozwiązanie to metale nierdzewiejące. Zapraszamy do następnych artykułów.

2 komentarze

  1. Novatec pisze:

    Samemu kupiłem jeden z najtańszych kołowrotków wędkarskich. I sprawdza się bardzo dobrze tak samo jak taki który mam za kilkadziesiąt złotych. Kiedyś miałem kupiony kołowrotek za ponad 150 zł i one działają dosłownie tak samo. A więc nie warto kupować bardzo drogich kołowrotków, wystarczy wybrać taki jaki nam odpowiada. Bez względu na cenę, byle nie ten najtańszy plastikowy.

  2. Adam Makier pisze:

    Mam taki w cenie 40 zł. Zupełnie nie potrzebuje niczego droższego, to wszystko faktycznie działa podobnie. Może trzeba coś lepszego na wyprawy morskie, ale nie stawy i jeziora. Zresztą w polskich wodach i tak już prawie nie ma ryb. Wyłowili wszystko na sieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *