Jaki wybrać licznik rowerowy

Licznik rowerowy dobryW dzisiejszych czasach licznik rowerowy nie jest wielkim wydatkiem. Licznik dobrze pokazuje przejechane kilometry i ma podstawowe przydatne funkcje dla każdego cyklisty.

Rozróżniamy praktycznie trzy rodzaje liczników: Na kabel z czujnikiem magnetycznym czyli najbardziej popularny, bezprzewodowy także na tego tupu czujnik lecz bez kabla, oraz licznik wskazówkowy – różniący się od pozostałych eklektycznych wskazówką prędkości.

Licznik wskazówkowy ma tylko jeden pomiar a mianowicie prędkość obecną jazdy –  pozostałe liczniki mają funkcji znacznie więcej.

Liczniki czy są kablowe czy bezprzewodowe nie ma to znaczenia na ich sprawność oraz ilość funkcji. Podstawowe funkcje które także możemy nazwać standardowymi w licznikach rowerowych to:

– Pomiar aktualnej prędkości jazdy (od 0 – 99 km/h)
– Pomiar dziennego dystansu w samej jeździe (od 0 – 9999 km)
– Pomiar całkowitego dystansu na liczniku (0 – 99999 km)
– Pomiar długości samej jazdy w czasie dziennym (0 – 99 h)
– Zegarek (12 – 24 h)
– Scan czyli funkcja zmieniania automatycznego opcji jako przegląd

Liczniki te posiadają w sobie regulacje w opcjach dostrajania do wielkości koła roweru na jakim jedziemy. Jest to określane w calach – należy to zawsze dokładnie ustawić aby licznik pokazywał faktycznie wyniki.

W lepszych licznikach ale nie koniecznie dużo droższych pojawiają się kolejne funkcje.

– Temperatura
– Maksymalna prędkość jazdy
– Stoper
– Spalone kalorie
– Całkowity dystans podróży z funkcją przepisywania
– Podświetlana tarcza
– Tryb oszczędności baterii
– Czasami kompas
– średnia prędkość jazy całkowita i na sesję jazdy

Każdy licznik jest wyposażony w uszczelnienia wodoodporne – a raczej deszczoodporne. Co z praktyki wykorzystujemy w licznikach a co jest zabawką z której się nie korzysta:

Prędkość jazdy, Dystans całkowity i dzienny, temperatura, czas jazdy dzienny, zegarek, scan, podświetlana tarcza. Te funkcje wykorzystujemy zawsze na wyjazdach. Pozostałe tylko na początku przygody z danym licznikiem a z czasem nigdy do nich nie zagląda lub bardzo rzadko.

Ważne by licznik rowerowy miał klawisze nie mocno wciskane w korpus obudowy. Takie klawisze lubią się niszczyć. Klawisz powinien znacznie wystawać nad obudowę aby się w nim w przyszłości nie siłować. Liczniki mają zazwyczaj 2 klawisze oraz pod spodem gniazdo na baterie różnego typu.

Jednakże 1 bateria wystarcza na minimum rok jazdy na liczniku. Liczniki rowerowe mają wyświetlacze ciekło – krystaliczne lub LCD. LCD pobierają więcej energii i szybciej tracą baterie ale są bardziej czytelne.

Czujka jest wkręcana na widełki przednie roweru a sam magnes na szprychę. Tutaj patrzmy czy nie jest to mocowanie typu śruba dociskająca szprychę – są to mocowania które lubią pęknąć podczas mocnego dokrętu – a sama śruba jest zazwyczaj jak ze plasteliny. Warto na ten temat przeczytać więcej. Zapraszamy do pozostałych artykułów.

Jak przydatny jest artykuł?

Średnia ocen 0 / 5. Ilość ocen: 0

Ten temat jeszcze nie ma oceny.

Dziękujemy, że uznałeś artykuł za przydatny.

Zobacz nasze media społecznościowe!

Przykro nam, że artykuł nie był dla Ciebie przydatny!

Postaramy się go poprawić w ciągu 7 dni.

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten artykuł?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rodzaj subskrypcji: