Jaki wybrać mostek do kierownicy roweru

Mostek kierownicy roweruIstnieje wiele różnych typów mostków rowerowych. Kierownice jakie są na nich zamontowane zostają umieszczone na nich na różnych wysokościach i dostosowaniach do indywidualnego profilu kierowcy.

Mostki rowerowe można podzielić na statyczne czyli nieruchome oraz takie, jakie posiadają regulację ustawienia zarówno wysokości jak i pochylenia.

W rowerach wyczynowych oraz sportowych z reguły nie stosuje się mostków regulowanych – z tego powodu, że może to osłabiać konstrukcję w ekstremalnych warunkach, takich jak przykładowo skoki na rowerze.

W przypadkach takich zastosowań raczej stosuje się tylko statyczne wsporniki o już określonej długości oraz braku ruchomych elementów pod względem dostosowania pochylenia.

W przypadku jazdy turystycznej czy miejskiej bardzo dobrze sprawdzają się mostki rowerowe z możliwością dostosowania. Można je dostosować zarówno pod względem wysokości umieszczenia kierownicy rowerowej poprzez regulowaną rurę mostka względem długości lub głębokości jej wstawienia.

Także można je regulować na przegubie pod względem pochylenia kierownicy oraz jej wysokości przez odpowiednie nachylenie. Przegub ma zaznaczone stopnie nachylenia oraz blokadę – zatrzask stabilizujący ją w danej pozycji. Są to bez wątpienia bardzo dobre rozwiązania jakie zapewniają większą wygodę jazdy i zdrowszą postawę ciała podczas jazdy.

Warto także zwrócić uwagę na metal z jakiego są wykonane mostki rowerowe. W obecnych czasach najlepiej zastosować lekkie aluminium lub karbon.

Metalowe są zbyt ciężkie oraz mogą korodować od warunków atmosferycznych. To proste zasady jakie pozwolą dobrać najlepszy mostek rowerowy do własnych potrzeb, warto o nich pamiętać. Zapraszamy do kolejnych artykułów.

Jeden komentarz

  1. BaRko pisze:

    Po wielu latach korzystania z roweru, mogę powiedzieć tylko jedno. Najważniejsze w mostku jet to aby był on regulowany w pochyleniu, miał zaokrąglone łącznie od strony cyklisty a nie ostry kant. A jeśli jest połączony razem z rurą kierownicy to aby był jak najdłuższy. Wtedy jest większa regulacja co jest bardzo ważne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *