Jaki wybrać namiot turystyczny

Najlepszy namiotIstnieje kilka grup namiotów, prze turystyczne jakie nas interesują w tym temacie po wojskowe, harcerskie, tipi, nakrywkowe, ogrodowe (w tym i pawilony) oraz inne. Namiotów jest bardzo wiele rożnych rodzajów, zarówno w wyglądzie zewnętrznym jak i  sposobach ich konstrukcji.

Spośród wszystkich rodzajów namiotów mających zastosowanie do spania i turystyce, należy się jednak kierować kilkoma prostymi zasadami. Duża część nowoczesnych namiotów nie spełnia prostych wymogów i idzie na łatwiznę lub wręcz tylko wygląd a nie jakość. Dobry namiot nie jest tylko kawałkiem materiału z stelażem ale konstrukcją przemyślaną i o sztywnych ramach, co coraz częściej jest łamane na rzecz uproszczeń dla producentów.

Jaki namiot wybrać – kilka sztywnych zasad jakie musi spełniać dobry namiot. Na początek informacja że nie ważny jest absolutnie wygląd namiotu, tylko jego konstrukcja. Każdy namiot turystyczny powinien mieć podłoże styku z ziemią nieprzepuszczalne i odporne na uszkodzenia.

Tutaj najczęściej jest stosowane odpowiednie PCV z zatopionym nitkowaniem i jest to dobre rozwiązanie. Stelaż namiotu powinien być podporowy w miejscach nadających mu kształt. Stosowanie podpór pałąkowych czyli wyginających się w typu Igloo także jest dobrym rozwiązaniem.

Jest one jednak częstą przesłanką że taki namiot jest jednowarstwowy bez tropiku (lecz nie zawsze). Pałkowe połączenia mają jedną wadę i nie są stosowane przez osoby często wybierające ten spoczynek. Mianowicie

Igla nie mają wielokrotnego umocowania do ziemi, które usztywnia namiot i chroni go przed wiatrem. Namioty powinny mieć szlówki wraz z śledziami (śledź to gwoździe do przypinania namiotu do ziemi, aby go unieruchomić i usztywnić oraz napiąć) co około 0,5 m od siebie.

Także każdy namiot musi mieć tropik, nie połączony z komorą główną. Chodzi tutaj o to aby tropik i komora główna namiotu tworzyły między sobą przestrzeń na około 10 cm. Przestrzeń to działa tak że powietrze w namiocie jest wymienialne ale nie ucieka z niego ciepło, jak i nie wkrada się do środka zimno.

Obecnie bardzo często są namioty bez tropików i proponował bym je omijać dużym łukiem. Tropik służy także do ochrony przed wiatrem jak i deszczem. Jest on wykonany zawsze z grubszego i specjalnego materiału (często brezentu).

Tropik tak samo jak cała konstrukcja namiotu musi być przypinany do ziemi także co 0,5 m. Namiot sam w sobie dobrze gdy posiada zamek błyskawiczny i stalowy suwak z dużym kółkiem. Kółko to służy do przypinania kłódki czyli do zamykaniu namiotu. To czy namiot ma więcej pomieszczeń czy mniej, sień i kuchnię nie ma tutaj żadnego znaczenia, jest to tylko wybór według gustu i potrzeb.

Dobrze jak stelaż namiotu wraz z śledziami jest aluminiowy, zabezpiecza to przed niszczeniem tych części. Najlepiej sprawdzają się namioty tradycyjne w kształcie prostokątna spadzistego, w nich wydaje się że najmniej traci się miejsca i wolnej przestrzeni a same łatwo wbijają się w las innych namiotów.

Na koniec warto dodać o kolorystyce, tropik powinien być ciemny nagrzewający przestrzeń między komorą a tropikiem na noc, środek komory głównej z jasnego materiału ale nie białego, może być to żółty, pomarańcz, czy inny byle nie ciemny kolor który jest mało przyjemny. Zapraszamy do pozostałych artykułów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *