Jaki wybrać namiot turystyczny

Najlepszy namiotIstnieje kilka grup namiotów, prze turystyczne jakie nas interesują w tym temacie po wojskowe, harcerskie, tipi, nakrywkowe, ogrodowe (w tym i pawilony) oraz inne. Namiotów jest bardzo wiele rożnych rodzajów, zarówno w wyglądzie zewnętrznym jak i  sposobach ich konstrukcji.

Spośród wszystkich rodzajów namiotów mających zastosowanie do spania i turystyce, należy się jednak kierować kilkoma prostymi zasadami. Duża część nowoczesnych namiotów nie spełnia prostych wymogów i idzie na łatwiznę lub wręcz tylko wygląd a nie jakość. Dobry namiot nie jest tylko kawałkiem materiału z stelażem ale konstrukcją przemyślaną i o sztywnych ramach, co coraz częściej jest łamane na rzecz uproszczeń dla producentów.

Jaki namiot wybrać – kilka sztywnych zasad jakie musi spełniać dobry namiot. Na początek informacja że nie ważny jest absolutnie wygląd namiotu, tylko jego konstrukcja. Każdy namiot turystyczny powinien mieć podłoże styku z ziemią nieprzepuszczalne i odporne na uszkodzenia.

Tutaj najczęściej jest stosowane odpowiednie PCV z zatopionym nitkowaniem i jest to dobre rozwiązanie. Stelaż namiotu powinien być podporowy w miejscach nadających mu kształt. Stosowanie podpór pałąkowych czyli wyginających się w typu Igloo także jest dobrym rozwiązaniem.

Jest one jednak częstą przesłanką że taki namiot jest jednowarstwowy bez tropiku (lecz nie zawsze). Pałkowe połączenia mają jedną wadę i nie są stosowane przez osoby często wybierające ten spoczynek. Mianowicie

Igla nie mają wielokrotnego umocowania do ziemi, które usztywnia namiot i chroni go przed wiatrem. Namioty powinny mieć szlówki wraz z śledziami (śledź to gwoździe do przypinania namiotu do ziemi, aby go unieruchomić i usztywnić oraz napiąć) co około 0,5 m od siebie.

Także każdy namiot musi mieć tropik, nie połączony z komorą główną. Chodzi tutaj o to aby tropik i komora główna namiotu tworzyły między sobą przestrzeń na około 10 cm. Przestrzeń to działa tak że powietrze w namiocie jest wymienialne ale nie ucieka z niego ciepło, jak i nie wkrada się do środka zimno.

Obecnie bardzo często są namioty bez tropików i proponował bym je omijać dużym łukiem. Tropik służy także do ochrony przed wiatrem jak i deszczem. Jest on wykonany zawsze z grubszego i specjalnego materiału (często brezentu).

Tropik tak samo jak cała konstrukcja namiotu musi być przypinany do ziemi także co 0,5 m. Namiot sam w sobie dobrze gdy posiada zamek błyskawiczny i stalowy suwak z dużym kółkiem. Kółko to służy do przypinania kłódki czyli do zamykaniu namiotu. To czy namiot ma więcej pomieszczeń czy mniej, sień i kuchnię nie ma tutaj żadnego znaczenia, jest to tylko wybór według gustu i potrzeb.

Dobrze jak stelaż namiotu wraz z śledziami jest aluminiowy, zabezpiecza to przed niszczeniem tych części. Najlepiej sprawdzają się namioty tradycyjne w kształcie prostokątna spadzistego, w nich wydaje się że najmniej traci się miejsca i wolnej przestrzeni a same łatwo wbijają się w las innych namiotów.

Na koniec warto dodać o kolorystyce, tropik powinien być ciemny nagrzewający przestrzeń między komorą a tropikiem na noc, środek komory głównej z jasnego materiału ale nie białego, może być to żółty, pomarańcz, czy inny byle nie ciemny kolor który jest mało przyjemny. Zapraszamy do pozostałych artykułów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.