Jaki wybrać narożnik budowlany
Narożniki budowlane to niezbędne elementy przy prawidłowym wykonaniu rogów na ścianach i innych powierzchniach. Wszędzie tam, gdzie znajdują się kąty ostre lub rozwarte – narażone na łupanie, uderzenia i uszkodzenia – powinno dawać się dopasowany narożnik budowlany.
Jaki zatem wybrać narożnik budowlany – na początku trzeba zdać sobie sprawę z ich podstawowych rodzajów, ze względu na tworzywo. Chodzi tutaj o narożniki wykonane z metalu w postaci aluminium, plastikowe czyli PCV oraz siatkowe, lub innej konstrukcji łączonej o rzadszych zastosowaniach.
Każdy z rodzajów tych narożników tworzy osobne możliwości jak i ograniczenia. Najbardziej uniwersalne z reguły są wykonane z aluminium, a najmniej elastyczne zadaniowo z tworzywa sztucznego.
Te narożniki wykonane z PCV czyli plastikowe – są najtańsze i mają najmniejsze możliwości wykorzystania. Nie można ich zginać ani dopasowywać kąta rozwarcia. Także ich ścianki są znacznie grubsze niż profili aluminiowych czy siatkowych. Z reguły też nie stanowią zabezpieczenia większego kąta niż sama stosunkowo wąska krawędź. Podczas mocniejszego uderzenia mogą pęknąć w miejscu obicia lub się wyszczerbić. To najtańsze rozwiązanie i często trochę utrudniające późniejszą pracę.
Narożniki budowlane aluminiowe – ich zaletą jest duża wytrzymałość na uszkodzenia oraz możliwość dopasowania kąta rozwarcia poprzez dociśnięcie do konturu. Także są z reguły znacznie cieńsze niż te wykonane z tworzywa sztucznego – przez co trzeba dodać mniej szpachli maskującej i łatwiej je wpasować na naroża. Istnieje ich wiele rodzajów – od wąskich do szerokich, łapiących spory zapas ścianek bocznych narożnika – to jest duża zaleta. Jest to przez to najpopularniejszy typ rozwiązań i najczęściej wybierany.
Wykonane z siatki – siatkowe lub aluminiowo siatkowe to rozwiązania pośrednie. Łatwo je także dopasować i zamaskować. To tańsze rozwiązania niż cały kontur z metalu ale o mniejszym uzbrojeniu narożnika. Metalowy jest tylko środek a reszta siatkowa. Natomiast sama siatka z wzmocnieniami – bardziej nadaje się do rogów niż narożników – tam gdzie mogą powstawać jakieś pęknięcia – bo wtedy lepiej pracuje poprzez zwiększenie swojej elastyczności.
Jeśli mamy zamiar wybrać narożnik budowlany – zawsze trzeba zmierzyć jego długość. Narożniki dłuższe można docinać. Łatwiej dociąć go na wymaganą długość, niż sztukować z dwóch kawałków. Szczególnie są one ważne w miejscu potencjalnie podatnym na uderzenia. Czyli przy przejściach i drzwiach do około 1,5 m wysokości od podłogi. Powyżej tej wysokości rzadko kiedy się uderzy w róg ścian podczas normalnego korzystania z przejść. Jeśli stosuje się go na półki i profilowania użytkowe to powinien znajdować się na całej ich długości.
Zawsze najlepiej sprawdzą się te narożniki z jak najdłuższymi bocznymi ramionami – oparciami na ścianie. Dobrze gdy dodatkowo są lekko profilowane od środka – wtedy mocniej zakotwiczają się w podłożu. Powinny posiadać liczne otwory, aby nadmiar tego na co je nakładamy mógł się wydostać po dociśnięciu (gips, najczęściej gładź szpachlowa czy rzadziej beton).
Istnieją także narożniki budowlane do mokrych i powierzchni jak i łapania łupków. One mają zupełnie inne zastosowania oraz konstrukcję – ich nie stosuje się w tradycyjnych rozwiązaniach. W takich przypadkach należy wybierać tylko te dopasowane do tych mniej typowych rozwiązań.
Zdecydowanie w większości przypadków najlepszym rozwiązaniem będzie wybranie narożnika budowlanego z aluminium. Jest to najbardziej wszechstronny produkt oraz o najszerszym spektrum zastosowań i wytrzymałości. Warto dodać, że często w mniejszych sklepach budowlanych można je nabyć znacznie taniej niż w dużych rozpoznawalnych zagranicznych sieciach handlowych materiałów budowlanych.
Jeśli potrzebuje się dużo elementów, warto poszukać w kilku miejscach, gdyż cena jednostkowa potrafi być nawet dwukrotnie większa w rozpoznawalnych markach niż mniejszych składach budowlanych. Zapraszam do kolejnych tematów oraz komentarzy.
Wszędzie mam te aluminiowe z grubszej blachy a nie te jak papier. Ile to już razy przywaliłem w narożnik u siebie w przejściu i nic się nie stało. Właśnie dobrze stosować te grubsze i mocniejsze. Z PCV miałem taki w pułkach obłożonych kaflami, też dobrze działał. Całość po remoncie rozebrałem ale ogólnie nie było z nimi problemów.
Siatkowe super się sprawdzają, gdy jeszcze jest możliwe drganie lub lekka praca czy osiadanie powierzchni. Najczęściej jednak sprawdzi się najlepiej dobry aluminiak.
najlepsze to są drewniane.