Jaki wybrać program do finansów osobistych i budżetu domowego (Darmowe i najlepsze)

Program do finansów osobistychProgramy do finansów osobistych są bardzo przydatne do prawidłowego funkcjonowania budżetu domowego. Powinny być stosowane przez takie osoby, które chcą mieć dokładną kontrolę nad własnymi wydatkami i zyskami.

Programy do finansów osobistych są bardzo przydatne – dzięki nim dokładnie wiadomo, gdzie odnosimy największe koszty oraz zyski. Statystyki wbudowane w te programy dokładnie pokazują, co dzieje się z naszymi pieniędzmi. Dzięki nim zaobserwujemy dokładny przepływ naszej gotówki.

Bez programu budżetu domowego – nikt nie będzie w stanie uzmysłowić sobie faktycznego rozchodzenia się gotówki, oraz wysokości kwot na poszczególne kategorie. Szczególnie w określonej (wybranej przez siebie) perspektywie czasu.

Programy te pozwalają mieć stałą świadomość ilości posiadanych pieniędzy, kształtowania się wydatków i dochodów. Także pokarzą wykres statystycznych wyliczeń i prognoz oraz symulacji wydatkowych i zarobkowych. Dzięki nim bardzo łatwo jest wyłowić przedsięwzięcia mało opłacalne, lub nadmiernie kosztowne. Tak samo dzięki programom do budżetu domowego – można wyłowić najbardziej zyskowne działania. Pozwala to łatwiej skupiać się na tym, co daje największy zysk.

Programy do finansów osobistych syntetyzują wielowektorowo wprowadzane dane, na podstawie naszych dochodów oraz wydatków. Zdecydowana większość osób, nie wie jak dokładnie wygląda u nich struktura przepływu środków. Dlatego nie wybierają najbardziej sensownych rozwiązań. Bez takiego programu, nie da się tego przekalkulować. Dzięki programom finansów osobistych można planować wydatki oraz zyski.

Wszystkie przedstawione przez nas programy są całkowicie bezpłatne. Każdy z nich był rozbudowywany przez wiele lat, aby powstała ich finalna wersja. Programy te są tylko aktualizowany o nowe funkcje. Możemy też zapewnić, że prawdopodobnie nie ma lepszych programów – niż te wymienione w tym artykule. Testowaliśmy na przestrzeni lat chyba wszystkie – dostępne bezpłatnie.

Pierwszym wartym uwagi, ale jeszcze nie najlepszym jest AceMoney Lite. Oprogramowanie to jest kompleksowe i bardzo proste w obsłudze. Można w nim stworzyć dwa różne rodzaje sald. Posiada wszystkie funkcje – niezbędne do monitoringu własnych wydatków oraz zysków. Można w nim wprowadzać źródła przepływu gotówki, opisy, kontrahentów i kategorie przepływów z kwotami.

Posiada rozbudowane filtrowanie wyników, oraz mocno rozbudowane rysowanie statystyk. Wszystko jest oparte na bazie wprowadzonych danych, w dowolnej perspektywie czasu. Program jest bardzo lekki. Jego wygląd jednak przypomina starsze typy rozwiązań graficznych (pomimo, że jest nowy). Jest to dobry pogram, ale zdecydowanie ustępuje najlepszemu o którym poniżej.

Najlepszy program do finansów osobistych i tak zwanego budżetu domowego to niezmiennie HomeBank. Program ten (pisane razem – HomeBank) ma nieograniczone możliwości dostosowania widoków, oraz prowadzenia na nim swojej „księgi” przychowów i wydatków.

Posiada wszystkie funkcje co poprzednik, oraz wielokrotnie więcej. Pracuje on na nowoczesnej i pięknej szacie graficznej. Posiada w sobie różne ustawiana elastyczne oraz wykresy, a nawet prognozy własnych finansów.

Na programie, można z łatwością prześledzić wszystkie własne wydatki i zyski. Można również za jego pomocą – łatwo wyciągać wnioski co jest największym kosztem perspektywicznym, a co stanowi najbardziej zyskowny element własnych działań. Szczególnie jest to przydatne dla osób, które mają dochody z różnych źródeł. Bardzo to pomaga w przypadku prowadzenia handlu, aby zobaczyć które segmenty sprzedaży są najbardziej zyskowne.

Program można samodzielnie ustawić tak, że będzie działał jako genialny instrument do obsługi budżetów domowych. Można także na nim ustawić, że będzie wyliczał prowadzanie małej działalności. Czyli przeliczy jej zyski na zakupach i sprzedażach, oraz stworzy pogląd – w co warto więcej wkładać środków, bo daje to większe zyski.

HomeBank potrafi naliczać oprocentowania, przeliczać koszty pojazdów i tankowania. Jego ogromną zaletą są przepiękne i bardzo dobrze wykonane statystyki poglądowe, a także symulacje.

Cały program do finansów osobistych jest bardzo prosty w obsłudze. Można w nim złożyć dowolną ilość baz danych. Na przykład finansów prywatnych, finansów własnej działalności – aby odpowiednio syntetyzować wyniki.

Zdecydowanie możemy powiedzieć, że obecnie nie ma lepszego darmowego programu do finansów osobistych i zarządzania własnym budżetem. HomeBank już od wielu lat wyprzedza wszelką konkurencję.

Jest oczywiście o otwartym kodzie źródłowym i wieloplatformowy. Jednak nie ma możliwości instalowania na telefonie – jest przeznaczony tylko na komputery. To może być wada dla niektórych osób.

Biorąc to wszystko pod uwagę, obecnie nie ma lepszego bezpłatnego programu do finansów osobistych i budżetu domowego niż HomeBank. Dzięki niemu można uzyskać dokładny pogląd na to, co się dzieje z naszą gotówką – oraz jak ona pracuje. Zdecydowanie go polecamy. Zapraszamy do wypróbowania tych programów oraz do następnych artykułów w serwisie.

7 komentarzy

  1. Kaotik pisze:

    Potwierdzam, bez takich programów do finansów osobistych ludzie nawet nie wiedzą gdzie jest ich gotówka. Swój pierwszy program miałem około 3 lata temu, na początku było trudno mi systematyczne tam wprowadzać dane. Teraz to już jest nawyk. Bardzo bardzo mocno otwierają oczy te aplikacje z własnymi wydatkami. Zdecydowanie je polecam wszystkim.

  2. Andrzej Sepczyński pisze:

    Na maksa super temat. Też budżet domowy spinam na czyś takim. Choć akurat używam innego bo w telefonie. Przydało by się mi na laptopie także, ale niestety ten mój jest dostępny tylko na telefon. Nie wiem jak mogłem żyć bez czegoś takiego. Nawet się nie wyobraża jak one się przydają do budżetu domowego. Dzięki temu programowi lepiej się zarządza własną gotówką, ale i także mądrzej ją wydaje.

  3. Ernest33 pisze:

    Finanse osobiste i ten budżet domowy to przecież elementy nie do ogarnięcia bez ich uporządkowania. Ludzie zarabiają i wydają swoje pieniądze i myślą, że wiedzą ci o gdzie płynie. A tutaj potwierdzam poprzedników. Zupełnie okazuje się co innego jak się dokładnie ma wgląd w te sprawy. Okazuje się, że jedzenie jak w filmie kosztuje niebotyczne kwoty lub słodycze. Albo co innego jakieś bezsensowne wydatki czy podejmowane zarobki. Także wszystkim polecam takie oprogramowania, tym bardziej że są darmowe.

  4. Sonia pisze:

    Fajny to jest temat. Bardzo przydatna wiedza. Postaram się je wypróbować samemu i ocenić. Bez wątpienia taki organizer finansów bardzo mi się przyda. Inaczej nigdy nie wiadomo ile się wydaje i na jakie cele. Dziękuję za przybliżenie tych programów.

  5. A Jaskiej pisze:

    Bardzo przydatny artykuł i wiedza w nim zawarta. Akurat szukałem jaki wybrać program do finansów osobistych dla siebie i proszę bardzo – jest. Wszystkie co miałem do tej pory były albo płatne albo miały ograniczoną funkcjonalność. A tutaj pełny i piękny oraz nowoczesny i bezpłatny. Dobrze, że trafiłem na tą stronę i ten artykuł.

    Właśnie muszę ogarnąć własne wydatki osobiste, a tylko taki program pozwoli mi to zrobić w jakiś rozsądny sposób. Myślę, że każda osoba powinna się czymś takim zainteresować. Ogromne podziękowania dla twórców programu oraz tych co o tym tutaj napisali. / Jaskier

  6. Janusz pisze:

    Homebank to dobry program do budżetowania, ale mam problem z wgraniem (importem) plików CSV zawsze jest błąd, mogę to zrobić z plików OFX, QIF czy QFX ale mój bank nie ma takiej opcji, nie znalazłem też darmowych programów do konwersji z CSV do w/w plików

    1. Program ten robi swoje bazy danych w formacie xhb. Natomiast eksport to QIF. Z tym jest kompatybilny. Próbujesz zrobić przeniesienie danych z innego programu? Może to być trudne, bo będzie struktura bazy niekompatybilna. Albo trzeba od nowa robić bazę i zacząć od teraz w jego strukturze, albo przerobić ją ręcznie. Jak przesiadałem się z Ace Money na HomeBank, to po prostu zacząłem od nowa – tylko z saldami początkowymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *