Jaki wybrać program do otwierania plików PDF – najlepszy i darmowy

Najlepszy program do PDFPliki tekstowe lub nawet obrazkowe w formacie PDF to typy kodowania, które są określane w pełni bezpiecznymi. Dzięki temu tak wiele materiałów w postaci książek, komiksów czy choćby oficjalnych odpowiedzi urzędniczych, faktur itp. są tworzone elektronicznie właśnie w formacie PDF.

Pliki PDF także mają dodatkową zaletę – to jak zostały wizualnie zapisane będzie zawsze bez względu na przeglądarkę otwierało się identycznie, bez problemów odczytu kodu i jego interpretacji. Format ten dlatego jest obecnie jednym z najbardziej popularnych w wymianie dokumentacji czy materiałów drogą elektroniczną.

Powstaje zatem pytanie – jaką wybrać najlepszą przeglądarkę do otwierania a następnie czytania plików w formacie PDF. Do wyboru jest wiele aplikacji tego typu, ale tutaj ciekawostka – niekoniecznie największe giganty programistyczne softu są najlepsze a często się okazuje, że małe projekty sprawdzają się znacznie lepiej.

Wszystkie wymienione w artykule programy zapamiętują pozycję ostatnio otwartego pliku, aby konturować czytanie w miejscu skończenia po jego ponownym uruchomieniu – jest to ustawiane w opcjach lub automatycznie wartością domyślną. Także każdy z nich jest bezpłatny.

Wśród najlepszych programów do przeglądania plików w tym formacie trzeba wymienić na pierwszej pozycji Sumatra PDF – jest to program o bardzo małych rozmiarach ale ogromnych możliwościach. Działa najszybciej ze wszystkich, posiada możliwości wyszukiwania tekstu i podświetlania a także dysponuje największym oknem czytelniczym bez konieczności trybu pełnoekranowego.

Jego jednak istotną a zarazem dodatkową zaletą względem pozostałych programów jest możliwość otwierania plików komiksowych takach jak na przykład CBR, CBZ, ePub czy Mobi itd. Jest dostępny także w wersji portable (bez konieczności instalacji – tak zwana wersje przenośna). Zdecydowanie wato na początku wypróbować właśnie te bezpłatne oprogramowanie. Większości osób wystarczy on w zupełności.

PDF-XChange Viewer – kolejny bezpłatny program do czytania plików w formacie PDF. Tutaj względem pozostałych daje on szersze możliwości dodawania dymków i komentarzy, zakreśleń, figur do widoku plików a także strzałek i zakreśleń o znacznie szerszych możliwościowych niż inne oprogramowania. Jeśli potrzebne jest dodawanie takich elementów, to ten program na pewno będzie spełniał oczekiwania.

Szczególnie przyda się dla osób, które tworzą instrukcje w formacie PDF – dzięki możliwością tego programu można nanosić bardzo istotne i ładnie wyglądające komentarze jak i wskazania lub podkreślenia istotnych miejsc – to istotne aby tworzyć dokumentacje wskazówką w tym instrukcje itp. Pod względem produktywności literatury użytecznej czy instrukcji jest on najlepszy i oczywiście także bezpłatny.

Foxit Reader oraz Adobe Acrobat Reader – zostały umieszczone na jednej linii z racji, że mają zbliżona funkcjonalność. Programy te są najbardziej rozpoznawalne i stoją z nimi największe grupy programistyczne – co przekłada się na częstość aktualizacji. To także największe kombajny, ale o ograniczonych możliwościach otwierania plików w innych formatach.

Programy te także mają możliwość dodawania kształtów i strzałek i korekty. Natomiast jest to w bardziej ograniczonym zakresie względem PDF-XChange Viewer. Niemniej są to stabilne oprogramowania z jakich korzysta największa ilość użytkowników, bo ich twórcy są najbardziej rozpoznawalni w dostarczaniu usług tego typu.

Jaki więc wybrać najlepszy program do otwierania i przeglądania plików w formacie PDF – trzeba go dopasować do swoich potrzeb i wymagań. Jeśli jesteśmy czytelnikami książek, komiksów czy innych dokumentów i nie tworzymy w tym formacie instrukcji to najlepszy być może będzie Sumatra, która jest dosłownie błyskawiczna i bardzo lekka.

W przypadku wykorzystywania programu do celów produkcyjnych dokumentów czy instrukcji dobrze wybrać PDF-XChange Viewer. Natomiast gdy chcemy mieć program wizualnie zbliżony do office i jego nawigacji to oczywiście najczęstszym wyborem będzie Foxit a tuż potem Adobe Acrobat Reader.

Najlepsze podejście to wypróbowanie wszystkich i pozostawienie tego, który spełni najwięcej naszych oczekiwań. Zapraszamy do kolejnych artykułów w serwisie.

3 wypowiedzi

  1. Turkisz pisze:

    Faktycznie foxit czy abdobe to takie domyślne dla PDF, jakie każdy zna a często nawet są zainstalowane w systemach. Sumatra jest genialna pod każdym względem jeśli chodzi o samo przeglądanie i czytanie takich dokumentów. Nie znałem tego wcześniej ale pozostawiłem sprawdzić. Myślę że pozostanę przy niej bo jest lekka i nie potrzeba dla mnie niczego więcej.

  2. Gruszczyński Andrzej pisze:

    Te najbardziej popularne niestety mają za wiele opcji, przez co to wszystko się w nich rozmywa. Bo one chcą być od wszystkiego na raz i przez to we wszystkim są dość dobre ale nie najlepsze. Do przeglądania najlepszy jak najmniejszy program a do tworzenia jakiś instrukcji w tym formacie najlepszy co ma jak najwięcej narzędzie edytorskich. Dlatego dobrze wybierać konkretny program do własnych potrzeb. Z tematem się w pełni zgadzam, uczciwie i solidnie wszystko przedstawione.

  3. Dami pisze:

    Postanowiłem wypróbować to co polecacie. Nie zawiodłem się, genialny jest ten mały programik. Po prostu wszystko działa na nim genialnie szybko i płynnie. Pozostałe programy bardziej znane sobie odpuściłem bo p co mieć takie kombajny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *