Jaki wybrać przedłużacz – listwę zasilającą
Przedłużacze w postaci listew zasilających to najlepsze rozwiązania do każdego użytku domowego. Bardzo ważne, aby przed zakupem takiego wyposażenia dokładnie zapoznać się z ważnymi informacjami na ich temat.
Pozwoli to zaoszczędzić sporo pieniędzy a zakup będzie udany i faktycznie przydatny oraz przemyślany.
Przedłużacze mogą występować w różnej formie – zarówno jako typowy przedłużacz pojedynczego gniazda jak i listew zasilających. W tym artykule dowiesz się, co dokładnie najlepiej wybrać dla dowolnych zastosowań domowych. Czyli skupimy się przede wszystkim na przedłużaczach w postaci listem zasilających z kilkoma gniazdami.
Na co więc zwracać uwagę, przy wyborze najlepszej listwy zasilającej – dodatkowo działającej też jak przedłużacz.
Izolacja przewodu (kabla) – najlepszym rozwiązaniem jest zawsze wykonana z gumy a nie winylu. Jest ona najbardziej odporna na uszkodzenia i daje największe zabezpieczenie przewodu. Dodatkowo znacznie lepiej się kształtuje i dostosowuje do (czasami) wymaganych zagięć prowadzenia kabla. Gumowa bardziej jest odporna na przetarcia i pęknięcia.
Moc obciążenia – bardzo ważny aspekt, który zawsze należy brać pod uwagę przy wyborze listwy zasilającej. Należy zdawać sobie sprawę, że im więcej gniazdek ma przedłużacz – tym musi mieć większą maksymalną moc obciążenia. Im więcej urządzeń dopiętych jest do jednego kabla, tym większe obciążenie przewodu. W przypadku 5 gniazdek w listwie zasilającej powinno być dopuszczalne obciążenie nie mniejsze niż 3500 W. W przypadku gdy będzie mniejsze maksymalne dopuszczalne obciążenie, może duży pobór mocy uszkodzić przedłużacz. Jest to wypadkowa łącznej ilość źródeł i ich ilości poboru mocy – nie może być ona większa niż moc maksymalna obciążenia przedłużacza.
Długość przewodu – to jeden z istotnych czynników z powodów praktycznych. Wiele osób nabywa zbyt krótkie przewody. Należy pamiętać, że przedłużacze i listwy zasilające to urządzenia mobile. Jeśli dziś nam starcza krótki przewód w jednym miejscu, to z czasem miejsce wykorzystania może się zmienić a kabla przydało by się więcej. Zdecydowanie lepiej kupować zawsze dłuższe przedłużacze niż idealnie dopasowane lub na styk. Nie warto nabywać z kablem krótszym niż 3 metry. Większość osób kupuje o długości 5 metrowej, aby był wystarczający niemal do każdego miejsca – także w przyszłości. Nadmiaru kabla nie trzeba rozwijać – może być on złączony od pobliskiej strony wtyczki.
Osobne włączniki każdego z gniazd prądowych – to bardzo dobre i praktycznie rozwiązanie. Dobrze jest móc sterować każdym z gniazdek osobno. Powinien być włącznik na każde gniazdko osobno z światłem widoczności dopływu do niego prądu. Można wtedy mieć podpiętych wiele urządzeń do listwy ale zasilać je w miarę potrzeb. Inaczej nawet na dopływie prądu bez włączenia samych urządzeń przepływ energii jest i powstają koszty. Osobne włączniki rozwiązują ten problem i dają wygodę.
Włącznik centralny – podobnie jak osobne wyłączniki, także idealnym rozwiązaniem jest dodatkowy wyłącznik centralny. Dzięki niemu można zgasić całą listwę bez odpinania jej od gniazda elektrycznego. Przydatne rozwiązanie na noc czy podczas wyjazdy z domu na dłużej. Warto mieć każdy przedłużacz listwowy wyposażony w takie rozwiązanie centralne.
Uziemienie – istnieją listwy zasilające antyprzepięciowe z uziemieniem lub bez niego. Każda wtyczka bez uziemienia pasuje do gniazdka z uziemieniem, nawet jak z niego nie będzie korzystać. Uziemienie daje dodatkowe zabezpieczenie dla urządzeń podpinanych do urządzenia. Warto więc wybrać listwę posiadająca bolce uziemiające w każdym osobnym gniazdku. Warto wspomnieć, że w Polsce są to bolce a w wielu innych krajach jest uziemienie energetyczne rozwiązywane w inny sposób konstrukcyjny przy gnieździe i wtyczce.
Przewód 3 żyłowy o co najmniej 1,5 mm grubości żyły – to dobre zabezpieczenie przed przeciążeniem jak i uszkodzeniem przedłużacza. Taka grubość przewodu i jego 3 osobne żyły gwarantują niezachwianą pracę, nawet pod dużym obciążeniem.
Ilość gniazdek – czynnik tak samo ważny jak długość kabla. Wiele osób nabywa listwy zasilające ze zbyt małą ilością gniazd zasilających i potem montują do nich rozgałęziacze prądu. Lepiej od razu zakupić listwę z większą ilością otworów na wtyczki, niż zakładane potrzeby na dzień zakupu. Z reguły sprzętów przybywa niż ubywa. Optymalne rozwiązanie to 5 gniazdek dla większości osób. Raczej powinna być to także ilość minimalna a w miarę potrzeb tylko rosnąć. Chyba że przedłużacz jest obliczony do zamocowania w określonej przestrzeni i musi być dopasowany rozmiarem.
Osłony wtyków – jeśli ma się małe dzieci to mogą się przydać. Większość gniazdek jest tak zrobiona, że otwory są zasklepione przegrodą z tworzywa. Dopiero wtyczka je rozsuwa. Mocne włożenie wtyczki otwiera większość otworów a same są zamknięte. Jeśli potrzebuje się czegoś mocniejszego mogą mieć wszystkie otwory dodatkowe zaślepki (kapsle i wieka) – lub takie zaślepki można dokupić osobno.
Przedłużacze prądowe do wykorzystania domowego z reguły są inne niż warsztatowe czy tym bardziej ogrodowe lub budowlane. Należy zdawać sobie z tego sprawę i nie mieszać ich przeznaczenia. Te używane na podwórzu powinny mieć klasy szczelności przed wilgocią co najmniej IP 68 – a te domowe czegoś takiego nie potrzebują. Także jest inny współczynnik mocy ich obciążenia.
Porty USB – czasami może się to przydać. Nie potrzeba wtedy do ładowania telefonu niczego więcej niż sam kabel bez ładowarki. Wiele urządzeń też pracuję na wtyku USB, będzie można wtedy je podłączyć bezpośrednio przez listwę. Choć z reguły powinna być ona wtedy przy biurku, bo prawie zawsze kable na sam wtyk USB są krótsze.
Zdolność pochłaniania energii – dobra do całkowitego zabezpieczenia urządzeń elektrycznych powinna mieć absorpcję co najmniej 400J. To daje zabezpieczenie przed nagłym skokiem energetycznym.
Warystor lub diody transilowe – gdy pojawiają się nagłe i zbyt wysokie napięcia dobrze mieć takie rozwiązanie. Jednakże należy sobie zdawać sprawę, że dotyczy to potrzeb tylko z reguły w starych instalacjach energetycznych. W końcu w rachunkach za prąd płaci się osobne kwoty za jakość energetyczną, utrzymanie mocy i napięcia itp. Jeśli sprzęt się zepsuje można wystąpić z powództwa cywilnego o odszkodowanie do elektrowni – przecież płaci się opłaty jakościowe za stabilny prąd. Takie rozprawy były już wygrywane, bo jest to usługa obowiązkowa płatna dla elektrowni i oni przez to ponoszą odpowiedzialność za takie skoki sieciowe. Jednakże jeśli ktoś woli to także może zwracać uwagę na te dodatkowe zabezpieczenie i szukać go w listwach zasilających.
Czas reakcji listy zasilającej – parametr z jakim rzadko się spotyka na większości produktów tego typu. Jednakże powinien być w granicy 25 nanosekund – czyli szybka reakcja. Tak samo maksymalny prąd impulsu to oceniany jako dobry jest około 80kA.
Nie trzeba zwracać uwagi na wszystkie te cechy przedłużaczy w postaci listew zasilających. Większość parametrów jest oparta na dobrej praktyce dla większości przypadków gospodarstw domowych. Warto pamiętać że sieciowe napięcia są opłacane za jakość i w razie problemów za to powinna być rozliczona sama elektrownia (choć mogą pojawić się takie problemy przez instalacje elektryczne starego typu). Chyba zostały poruszone wszystkie najważniejsze aspekty tych urządzeń. Zapraszamy do podzielenia się opinią w komentarzach. Zapraszamy także do kolejnych artykułów w serwisie.
Po całości zgodzę się z tym artykułem. Szczególnie z tymi długościami czy mocą obciążenia. Dokładnie to są bardzo istotne elementy przy wyborze. Pracowałem swego czasu w sklepach elektro i tam często kliencie opowiadali historię, jak mają za krótki kabel czy spalił się bo było za dużo do niego podłączone. Wszystko się zgadza.
Właśnie chciałem kupić listwy i kable na laegro i takiego poradnika potrzebowałem, tym bardziej ,że przedłużacze idą do gospodarstwa, gdzie delikatne rzeczy nie mają prawa bytu
w skrócie: żyły 1,5 mm dla listew 4+ ( widzę ,że w 95% oznacza ze uciągnie 3500w) oraz minimum 3 metry 🙂