Jaki wybrać rozgałęziacz (złodziejkę) do prądu

Złodziejki prąduZłodziejki prądowe, inaczej zwane rozgałęziaczami prądu są to rzeczy pomagające w rozdzielaniu strumieni prądu. Złodziejki działają na bardzo prostej zasadzie.

Mają one w swojej budowie jedno wejście do gniazdka czyli wtyczkę oraz kilka portów na wtyczki.

Każdy port rozgałęziacza działa na identycznej zasadzie jak zwykły kontakt  – wszystkie one są jednak podłączone do tego samego portu głównego czyli naszego zwykłego domowego gniazdka prądu.

Złodziejki czyli rozgałęziacze prądu obecnie wychodzą z mody. Dzieję się to na rzecz listew zasilających które nie tylko dają więcej portów gniazdek ale i działają jako przedłużacze oraz zabezpieczenia sprzętu elektronicznego przed skokami napięcia.

Rozgałęźniki prądu miały i mają nadal jedną dużą zaletę, mianowicie są one kompaktowe – całość ich mechanizmu sprowadza się do małej kostki.

Największymi wadami starych rozgałęźników prądu był brak jakichkolwiek zabezpieczeń przez zwiększonym napięciem. Kolejnym powodem przez który coraz częściej są wybierane listy zasilające jest zbyt duże obciążenie na jedno konkretne gniazdko elektryczne.

Im więcej rozgałęźnik posiada wtyków tym cięższa była złodziejka z podłączonymi kablami  – to doprowadzało często do zluzowania gniazdek a niekiedy do ich wyrywania z ścian.

Złodziejka starszego typu nie posiada w sobie wyłącznika przepływy prądu dla gniazdek, więc w dzisiejszych czasach jest mało efektywna. Cena rozgałęźnika prądu czyli tradycyjnej złodziejki to niewielki koszt. Pomimo tego, że są one mniej efektywne od listew na pewno i tak będą w ciągłym użyciu. Zapraszamy do kolejnych artykułów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *