Jaki wybrać spining na ryby

Wędkarski spiningWybór odpowiedniego spiningu, czyli wędki do połowu ryb składającej się z części wcale nie jest prosty. Do wyboru mamy bardzo wiele rodzajów różnego rodzaju spiningów i można się pogubić w wyborze, jeśli nie posiadamy wiedzy na ten temat.

Jaki spining do łowienia ryb wybrać – zacznijmy od tego że dobry spining to taki który ma odpowiednią długość. Optymalnie można przyjąć że powinno być to minimum dwa metry długości. Spiningi składają się na części, dobrze gdy takich części składowych mają więcej aby można je było schować do mniejszego pokrowca. Dobre spiningi charakteryzują się wieloma cechami, od kołowrotku, przelotek oraz materiału wykonania całego spiningu.

Materiał jaki powinien budować dobry spining to najlepiej włókno węglowe. Włókno węglowe gdy jest zastosowane na wędkach spinningowych zapewnia bardzo dużą trwałość i giętkość. Jest to najlepsze tworzywo do budowy każdej wędki nie tylko spiningu.

Przelotki na spiningu powinny być na tyle duże aby nie istniało ryzyko zacinania żyłki w przelocie. Spiningi to wędki którymi czasami trzeba zarzucać daleko przynętę – szczególnie dla ryb drapieżnych aby ściągać przynętę z dużej odległości. Co więcej kołowrotek jest bardzo ważny.

Powinien mieć on minimum 5 obrotów szpulki na jedno obrócenie korbą. Szybkie ściągnie żyłki jest bardzo ważne, to wpływa na na skuteczność łowienia ryb i ich zacinania.

Kolejna ważna rzecz to to jakie łączenia ma spining. Najbardziej powszechne są nasadowe lub skręcane. W tym drugim przypadku przelotki żyłki są bardzo duże i żyłkę przepuszcza się dopiero po zmontowaniu wędki. Można wybrać dowolny z tych rozwiązań, oba są bardzo dobre.

Wędka spinningowa nie powinna być zbyt ciężka, dlatego także najlepszym budulcem do spiningu jest włókno węglowe. Włókno to jest bardzo lekkie pomimo bardzo dużej wytrzymałości na nagięcia. Dobre spiningi znacznie taniej można nabyć w sklepach internetowych niż w skalpach wędkarskich. Zapraszamy do następnych artykułów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.