Jaki wybrać wentylator – wiatrak domowy

Wiatrak do domuDobry wentylator domowy to ważne urządzenie podczas gorącego lata. Aby wybrać dobry wiatrak należy zwrócić uwagę na kilka jego elementów i cech podstawowych.  Dobry wiatrak to taki który spełnia szereg założeń, ułatwiających nam korzystanie z niego.

Jaki wentylator domowy wybrać – zacznijmy od podstawowych informacji o wentylatorach chłodzących. Są to wirniki które dzięki obrotowi łopatek napędzają strumień powierza chłodzonego w locie. Wiatraków mamy bardzo wiele rodzajów ale każdy dobry wiatrak musi spełniać te same założenia.

Każdy z lepszych wentylatorów chłodzących powinien mieć wielostopniową regulację obrotów pracy wirnika. Stopnie te także oznaczają siłę pracy danego urządzenia. Regulacja powinna być minimum w 3 różnych stopniach pracy.

Ważne jest także to, aby wiatrak miał w miarę duże skrzydła chłodzące. Im wiesza tarcza wentylatora tym większa jest jego wydajność. Konieczne w wentylatorach jest to, aby można było samemu ustalić kąt i nachylenie pracy pędu chłodzonego powietrza. Dobrze gdy wentylator ma także automatyczną możliwość zmienia pozycji pracy czyli obrotową tarczę zmieniającą miejsce chłodzenia automatycznie.

Kolejna sprawa dotyczy bezpieczeństwa. Wirnik wentylatora misi być osłonięty gęstą siatką aby nie było możliwości uszkodzenia wirnika, oraz aby nie powstało ryzyko kontaktu z naszymi kończynami. Wiatrak powinien być całkowicie zdolny do demontażu na mniejsze elementy dogodne do jego przechowywania.

Powinno się zwracać uwagę na stelaż wentylatora. Każdy wiatrak powinien znajdować się na stabilnej podstawie. W przypadku wiatraków biurkowych znajdują się one na krótkich przegubach. Wiatraki domowe i biurowe powinny znajdować się na długich nogach aby ich praca była skierowana na pomieszczenie a nie konkretny punkt.

Łopatki wentylatora mogą być z tworzywa, jednakże reszta korpusu dobrze jak jest zminimalizowana ze tworzywa do części metalowych – najlepiej aluminium. Metal jest najbardziej wytrzymały i odporny, dlatego powinno się wybierać wiatraki z elementów twardych.

Wiatraki powinny być zasilane na standardowe wejście do gniazdka. Ciekawym rozwiązaniem są takie które posiadają timery umożliwiające ustawienie na określony rodzaj i czas pracy. Zapraszamy do kolejnych artykułów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.