Jakich lornetek i lunet nie wybierać – nie kupuj ich

Jakich lornetek nie kupowaćW sprzedaży jest ogromna ilość różnych lornetek i lunet o bardzo zróżnicowanym wyglądzie. Większość osób może czuć się zagubiona w tym, jaką wybrać i tutaj pojawia się problem. Większość sprzętu optycznego sprzedawanego w sklepach to zwykłe śmiecie a nie sprzęt optyczny.

Z tego należy zdać sobie sprawę – co najmniej 80% wszystkich lornetek i lunet to nic więcej jak szmelc, który nawet nie do końca jest sprawny. Dzięki temu artykułowi unikniesz wydatku na coś co nie działa i jest zupełnie inne niż wynika z opisu sprzedawców. Niestety takich oszustów i przekłamań w sprzęcie optycznym jest większość.

Warto wiedzieć, że zarówno lornetki jak i lunety działają na tych samych zasadach. Także charakteryzują się tymi samymi podstawowymi technicznymi, którymi należy się kierować przy ich wyborze.

Na początku trzeba zrozumieć parametry lornetek i lunet – przykładowe oznaczenie 40×60 – oznaczać powinno 40 krotne przybliżenie obrazu oraz 60 mm soczewki tylnej urządzenia. Jeśli czytasz opis sprzętu i wybite są takie parametry na lornetce, a w opisie jest napisane coś zupełnie innego – to już możesz być pewny, że kupujesz szmelc, który nie będzie działał prawidłowo.

Sprzedawcy i producenci już dawno zauważyli jedną prawidłowość – większość osób kupujących dowolny sprzęt optyczny się na nim nie zna. To daje im sposób, aby coraz bardziej oszukiwać nieogarniętych tematycznie klientów – którzy patrzą tylko aby było to jak największe teoretyczne powiększenie. Dlatego często oznaczenie parametru na korpusie urządzenia to nic innego, jak nabicie pustego tekstu, nie odnoszącego się one do niczego – w celu oszustwa i zachęceniu do kupna. Niestety produktów z takim przekłamaniem jest większość – szczególnie dotyczy to parametru przybliżenia, ale i zdarzają się dodatkowo z przekłamaniem wielkości soczewki.

Następna sprawa jakich lornetek i lunet nie wybierać to realne powiększenie optyczne – co oznacza prawdziwe powiększenie optyczne, dokładnie to co wynika z tego określenia. Przykładowo jeśli patrzy się gołym okiem na jakiś punkt w oddali, to przy powiększeniu lornetki lub lunety wynoszącym 40X – powinien on stać się około 40X większy niż widzimy gołym okiem. Jeśli tak się nie dzieje, to coś jest nie tak.

Z reguły sprzęty tego typu (firm krzaki), gdy mają określenie parametry o dowolnym powiększeniu – to jest one i tak kilkakrotnie mniejsze. Bardzo często przykładowe 40X zamienia się w 3 do 7X z czego w opisie oferty może być nawet informacja, że jest to 8X (mimo korpusu z oznaczeniem przykładowo 40X jako przybliżenie).

Zwrot wojskowa – jak widzicie taki zwrot, to na 99% możecie być pewni, że to kłamstwo i nie jest to nic więcej niż zwykły chłam. Sprzedawcy zauważyli, że kliencie bezmyślnie kupują rzeczy z jakimiś dopiskami – jak producenci z fałszywym powiększeniem i wielkością soczewki tak sprzedawcy z nazwami wojskowa. Zapytajcie zatem sprzedawcę, w jakim wojsku się jej używa i kiedy używali – jaki to wzór i model wojskowy (w wojsku wszystko jest według wzoru i modelu – nawet łyżka czy sznurówka).

Pryzmaty i szkła – jeśli sprzedawca pisze, że najlepsze jest BK7 lub BK4 oraz pryzmat porro lub dachowy to nie ma znacznie co on pisze jeśli tego nie ma na certyfikacie. Opis sprzedawców czy producentów to z reguły opowiadanie bajek dla naiwnych. Sami nie zweryfikujecie jaki jest typ szkieł jeśli są niskiej jakości.

Z reguły nie ważne co piszą, to są BK7. Faktycznie prawdziwe są najlepsze BK4 – które charakteryzują się jednakowym naświetleniem (jasnością) całości soczewki a dokładnie obrazu, który się widzi bez rozmycia na krawędziach. Jednakże soczewki i ich rodzaj mają znaczenie przy sprzęcie markowym – przy firmach krzak zawsze będzie to najgorszy typ soczewek, bez względu na jako opis.

Nazwa producenta – bardzo ważny punkt, lecz który z reguły nie będzie brany pod uwagę przez większość osób. Jeśli producent tej tak zwanej renomowanej lornetki i firmy nawet nie ma własnej strony internetowej – to już wiecie jaka jest jego renoma. Większość lornetek produkowane są przez firmy „krzaki” bez odpowiedzialności, bez gwarancji producenta bez posiadanej strony internetowej producenta – dlatego jest tam pchany z reguły najgorszej jakości komponent. To natomiast się nie trafia w sprzęcie prawdziwych marek – bo one odpowiadają za produkt gwarancją.

Zmienne powiększenie optyczne – punkt działający na zasadzie pułapki. Dobre sprzęty optyczne z regały nie mają dużej skali rozpiętości powiększenia zmiennego. To oznacza, że najlepsze sprzęty z reguły maja powiększenie stałe (jedno) a jeśli już jest zmienne, to jest w zakresie około +10X.

Natomiast dla naiwnych mają skalę nawet od 10 do 260 (10-90×80 czy 10-260×50 itd.) Im większa skala powiększenia tym gorzej a nie lepiej. Tak samo jest w sprawach aparatów – i tak samo lornetek i lunet. Aby obsłużyć taką skalę – jak by musiał wyglądać sprzęt optyczny? – jak gigantycznych rozmiarów działo okrętowe. Tego się nie da przeskoczyć. W rzeczywistości lornetki z wybitym parametrem powiedzmy 10-90×80 będą działać w przybliżeniu około 4- do max 15x i dobrze jak będzie tutaj te 80 mm z czego pewnie będzie soczewka mniejsza, to jak ma się tam dostać wymagane światło?

Mega płynne powiększenia to najgorsza zmora sprzętu optycznego – zawsze jak się powiększy go mocniej to staje się obraz całkowicie rozmyty i ciemny lub bardzo zamglony. Tak po prostu się oszukuje naiwnych. Dobry sprzęt ma 100% ostrość w każdym zakresie widzenia – dlatego nie ma tam takich giga płynnych powiększeń w sprzętach profesjonalnych i markowych bo się fizycznie nie da tego zrobić.

Z dobrego sprzętu optycznego mającego powiększenie 10X można obserwować monetę 1 zł z 1 kilometra. Beznadziejne sprzęty, jakie stanowią zdecydowaną większość ofert – przy deklarowanym powiększeniu 80X z 1 kilometra nawet się nie dostrzeże tej monety złotowej. Proszę zobaczyć, że lornetki astronomiczne – mają z reguły powiększenie 15X i soczewkę około 50 do 90. To chyba jest bardzo wymowne.

Wielkość soczewki tylnej – im mniejsza tym gorsza. Powinna być jak największa i powinno to rosnąć wraz z wielkością jej przybliżenia. To jaka powinna być, zależy od powiększenia ale warto brać te z jak największymi soczewkami. Chyba że szukamy lornetki kieszonkowej – wtedy starcza 20 do 30 mm tylnej soczewki.

Ten artykuł nie wyczerpuje jeszcze wszystkich zależności. Jednakże jest to zbiór najważniejszych wskazówek, jak nie dać się oszukać sprzedawcom i producentom lornetek i lunet. Sugerując się tym co wspomniałem będziecie wiedzieć, których sprzętów optycznych nie wybierać. Była by to tylko strata gotówki. Zapraszam do kolejnych artykułów oraz komentarzy.

3 komentarze

  1. Gniewko A. pisze:

    Chyba najlepszy temat jaki czytałem w tej sprawie do tej pory. Genialne podsumowanie tematu, od razu widać, że ktoś faktycznie miał tego sprzętu bardzo dużo. Dobra rada uniwersalna, firma bez strony to nie firma i na pewno będzie z tym sprzętem coś nie tak. Samemu miałem kilka lornetek i każda gorsza od drugiej, mimo super opisów sprzedawców.

  2. Suszek21 pisze:

    Dobrze wypunktowane za to ogromne brawa. Jakiś czas temu używałem lornetki Nikon ale obecnie kreuję się na deltę optical. Wszystkie dobrej jakości mają obraz.

  3. Nikolas pisze:

    Dziekuje za ten artykul. Jestem przed zakupem 1 lornetki i duzo sie dowiedzialem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *