Jakich paneli podłogowych nie wybierać
Panele podłogowe są wykonane w różnych technologiach oraz gatunków drzewa.
Także ich konstrukcja jak i typ powierzchni są bardzo odmienne. Warto się skupić na tym, jakich paneli do podłogi warto unikać.
Kierując się w wyborze – trzeba zwracać uwagę na kilka bardzo istotnych elementów, one będą determinowały ich jakość jak i niestety często cenę.
Szczególnie ważne jest unikanie takich paneli, jakie będę po prostu szybko się niszczyć i nie spełnią oczekiwań już po niedługim czasie użytkowania.
Przeczytaj:
Tutaj postaramy się przedstawić kilka podstawowych elementów jakich należy unikać przy wyborze tego wyposażenia domu.
Na początku warto skupić się na klasie ścieralności drewna lub ich kompozytu. Panele dzielą się na klasy AC1 do AC5 – są to krasy ich ścieralności. Klasa AC1 jest najmniej odporna na uszkodzenia i najszybciej się niszczy. Natomiast AC5 jest najwyższa i najbardziej trwała a tym samym można określić ją jako najlepszą i najbardziej uniwersalną.
Do pomieszczeń w jakich przebywa się codziennie najlepiej wybrać coś od klasy AC3 w górę.
Natomiast samej klasy paneli podłogowych jaka jest najmniej trwała i szybko się wyciera warto zawsze unikać. Należy pamiętać że o ile dba się o podłogę będzie ona służyła w pięknym stanie przez długie lata a nawet dziesiątki lat – dlatego klasa najbardziej podatna na ścieranie jest po prostu marnowaniom gotówki.
Nie warto się kusić na niską cenę gdyż w końcu zaoszczędzenie paru złotych jest i tak nieopłacalne gdyż panele te trzeba wymienić dużo szybciej niż wyższej klasy.
Kolejnym czynnikiem będzie także ich grubość. Warto aby były one na tyle grube by dobrze pracowały na podłodze i nie było mowy o ich wyginaniu na nierównościach. Wiele paneli podłogowych jest bardzo cienka (szczególnie te najtańsze) przez co nie tylko szybko się wyciera ale i niszczy na brzegach i łączeniach.
Należy zbadać grubość boczną całej listy panela aby nie była także ona zbyt cienka a tym samym giętka.
Twardość po za samą klasą ścieralności także ma znaczenie. Na nią wpływają oczywiście typy zastosowanego drewna oraz wiązania czy klejenia kompozytu drewnianego. Twardość można sprawdzić próbą paznokcia lub klucza (takiego od drzwi).
Należy nacisnąć na wierzchnią część naleli podłogowej i zobaczyć czy nie powstaje łatwe wgniecenie. Jeśli tak to znaczy że jest ona bardzo miękka i szybko będzie się niszczyć – nie warto wybierać takich produktów.
Kolejna ważna zasada to ubarwienie. Często w promocyjnych cenach są jakieś typu desek panelowych – warto zastanowić się dlaczego są one tak znacznie tańsze. Bywa że po prostu ich typ drewna lub barwienia jest taki, że szybko zacznie się brudzić lub nie wygląda naturalnie w pomierzeniach.
Najlepiej wybierać te o wyglądzie naturalnym a nie dość nietypowym, w razie obłupania lakieru łatwiej na naturalnym barwieniu zakryć to miejsce lakierem.
Ostatni czynnik to ilość – nie ma sensu kupować resztek jeśli nie starczą one na pokrycie naszej powierzchni podłogi. Należy pamiętać że panele podłogowe powinny być w ilości co najmniej 10% więcej niż powierzchnia nominalna miejsca do ich kładzenia.
Powód tego jest taki że na dopasowaniu często trzeba coś uciąć czy łączyć w inny sposób. Dlatego trzeba mieć ich więcej niż sam metraż podłogi.
Jeśli ktoś mógłby coś dodać, jakich paneli podłogowych nie wybierać i na co warto zwracać jeszcze uwagę to zapraszamy serdecznie do napisania. Bardzo cenne są wszelkie doświadczenia i przemyślenia w tej dziedzinie gdyż pomagają one zaoszczędzić wielu osobą problemów w przyszłości z tego typu zakupami.
Na zakończenie warto jeszcze raz podkreślić – sugerowanie się tylko ceną jest naprawdę błędne, gdyż kupno najtańszych paneli podłogowych często sprowadza się do tego że po roku lub dwóch latach trzeba je wymieniać lub wyglądają one okropnie po przez zniszczenia. Kupno trochę droższych skutkuje tym że przez wiele lat wyglądają tak samo i stale są ładne dzięki odporności na zniszczenia.
Zapraszamy do podzielenia się własnymi przemyśleniami co do paneli do podłogi w komentarzach.