Jakich perlatorów nie wybierać – to strata pieniędzy

Perlatory nie działająPerlator to bardzo przydatna nakładka na kran do każdego domu czy firmy – dzięki niemu można oszczędzić gigantyczną ilość gotówki.

Dobre perlatory hamują strumień przepływu wody w jednostce czasu – tak aby wody zużywało się nawet do 90% mniej, przy zachowaniu takich samych efektów myjących.

Urządzenia te rozbijają skumulowany strumień wody na mniejsze rozdzielone strumyki – dzięki temu efekt wody jest taki sam pomimo, że jej przepływność jest kilka a nawet kilkanaście razy mniejsza. Działa to na podobnej zasadzie do słuchawki prysznicowej – tutaj jednak do zastosowana w kranach. Istnieją takie, jakie mają regulację przepływu wody – jest to także ważne, aby w przypadku jej nabierania do naczynie nie czekać na jego napełnienie zbyt długo.

O tym jaki warto kupić napisaliśmy w innym artykule na serwisie. W tym skupimy się, jakich absolutnie nie wybierać, bo są tylko stratą pieniędzy.

Perlatory bez podanej ilości przepływu wody – to prawie zawsze urządzenia, jakie wcale nie działają. Każdy nadający się do użycia musi mieć określona przez producenta wartość ile faktycznie przez niego przepływa wody w ciągu minuty.

Optymalne rozwiązanie to około 2 l na minutę (zwykły strumień wody z kranu wynosi około 12 litrów na minutę). Jeśli nie pisze ile ma faktycznego przepływu to praktycznie nie ma on żadnego hamulca, a tym samym oszczędności wody na nim nie będzie prawie wcale. Na tych urządzeniach zawsze musi pisać ile faktycznie przepuszczają – inaczej nie warto ich nabywać.

Materiał z jełkiego jest zrobiony perlator – najlepiej wybierać te, które są wykonane z metalu. Mogą być także te jakie mają pierścień wkrętu do kranu z metalu nierdzewnego a środek czyli sitko z tworzywa. Jednakże nigdy nie należy wybierać tych, jakie są wykonane w całości z tworzywa sztucznego.

Podczas wkręcania do kranu i wykręcania perlatora używa się z reguły kluczy. Jeśli całość jest z plastiku to bardzo szybko się zniszczy na krawędziach i wyrobi pozostawiając nieładne ślady lub nawet utrudniając ich odkręcenie – odkręca się je co jakiś czas w celu przeczyszczenia dysz rozprowadzających wodę. Dlatego co najmarniej ich pierścień powinien być z metalu.

Rodzaj gwinta – to nie jest przestroga ale ważny aspekt podczas wyboru. Należy wiedzieć jaki posiada się gwint w własnych kranach aby wybrać pasujący perlator – inaczej wyda się pieniądze na darmo gdy okaże się, że typ gwintu lub jego średnica jest inna – jest kilka rodzajów gwintów zarówno do tego czy ma być on na zewnątrz czy wewnątrz pierścienia oraz o różnych średnicach.

Perlatory jako przejściówki do słuchawek prysznica – to jest wydatek jaki mija się z celem. Powód tego jest prosty – słuchawka prysznicowa już powinna mieć rodzaje kierowania strumienia i ona stanowi sama w sobie perlator. Jeśli ktoś ma słuchawkę, jaka bardzo dużo przelewa wody – to warto wymienić całą słuchawkę na nową z dużą możliwością regulacji przepływu i rodzajów strumieni a nie zakładać przejściówkę – cena nowej słuchawki jako przejściówki będzie podobna.

Miejsca gdzie nadaje się dany perlator – tutaj warto także kierować się rozsądkiem. Do łazienki czy toalety, tam gdzie ręce się myje a nie nalewa do naczyń – najlepsze rozwiązanie to te, gdzie przepływ wody jest około 2 litry na minutę.

Do kuchni gdzie wodą się myje naczynia oraz czasami je napełnia przepływ 2 l może być za mały, najlepszym rozwiązaniem tutaj są te jakie mają regulację strumienia przepływu. Jeśli stały to optymalne rozwiązanie między 3 a 4 litry na minute.

Podświetlenie w zależności od temperatury wody – to wydaje się miłą funkcją, kolor wody jest podświetlany w zależności od przedziału temperatury w wodzie. Jednakże problem pojawia się gdy wymaga to zmiany baterii co jakiś czas. W końcu elementy energetyczne zaczynają szwankować od wilgoci a sama zmiana zasilania przestaje być warta świecenia.

To gadżet ciekawy ale mało praktyczny dla większości osób – z czasem przestaje mieć on znaczenie. Często te perlatory są wykonane gorzej na rzecz możliwości świecenia.

Możliwość regulacji strumienia wody – to jest bardzo przydatne, szczególnie w kuchni. Nie jest to niezbędne ale dobrze gdy można regulować przepływ – do kuchni warto zaopatrzyć się w taki, jaki będzie miał pierścień obrotowy zmieniający przepływność. Znacznie bardziej się one sprawdzają w tym dość istotnym miejscu każdego domu.

Cena urządzenia – tutaj akurat ciekawostka, nie zawsze to co jest bardzo drogie będzie lepsze. Nie ważna jest cena – jeśli spełnia jakościowe parametry. Urządzenia te są w gigantycznych rozpiętościach cen za jakie można je nabyć – wcale nie muszą być drogie, aby były bardzo dobre. Oceniajcie je po jakości wykonania oraz ich możliwościach a nie cenie, bo tutaj można się srogo pomylić.

Jak widać jest kilka cech, jakimi należy się kierować i które powinny być ostrzeżeniem. Warto o nich pamiętać, aby nie wydawać pieniędzy na darmo. Zawsze warto kupić dobry perlator do wody bo to bardzo szybko oszczędza gotówkę jaką wydajemy za zużycie wody. Zapraszamy do kolejnych tematów i komentarzy.

2 komentarze

  1. Travi

    Bardzo przydatny materiał, dziękuję za jego napisanie. Miałem problemy z tym czy kupić jakiś tani perlator czy może coś znacznie bardziej konkretnego. Rozwiało to moje wątpliwości i wybiorę taki co jest dobrze opisany.

  2. Mirek

    Najlepsze są te w marketach plastiki jakie mają zerowy opór wody i nic nie dają. Kosztują kilka złotych jakie wydaje się gorzej niż w błoto. Teraz jak bym wybierał to tylko taki z regulacją przepływu na jakimś pierścieniu czy jako przycisk blokujący.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.