Jakich podkładek – podstawek chłodzących do laptopa nie wybierać

Podstawa chłodząca nie wartaPodstawki chłodzące do laptopa to bardzo przydatne urządzenia do prawidłowej pracy tych komputerów. Pomagają one zmniejszyć szkodliwą temperaturę laptopów podczas pracy, poprzez różne wykorzystywane technologie zarówno pasywne jak i aktywne.

Niestety bardzo duża grupa podstawek nie spełnia swoich minimalnych wymagań i jest to tylko niepotrzebny wydatek. Warto zapoznać się z możliwościami podkładek chłodzących oraz tym co muszą one spełniać, aby były warte uwagi a jakie są te od jakich lepiej trzymać się z daleka.

Na początku trzeba zwrócić uwagę na to, jak wykonana jest podstawka chłodząca – powinna mieć górną powierzchnię na jakiej znajduje się laptop w sposób zapewniający mu duży dopływ powietrza. Najlepiej sprawdzają się podłoża ażurowe a więc siatkowe. Im mniej jest w nich przestrzeni wolnych i przepuszczających ruch powietrza tym mniejsza ich wydajność.

Podkładka bez powierzchni ażurowej i otworów wentylacyjnych będzie tylko podstawkiem bez żadnej funkcji chłodzącej nawet tej pasywnej.

Kolejny bardzo ważny czynnik to wentylatory oraz ich rozmieszczenie – raczej słabo się sprawdza gdy jest tylko jeden wirnik lub jest ich kilka ale są bardzo małe i mają małe pokrycie powierzchniowe. Im większe pokrycie całej podstawki wentylatorami tym lepszej jej działanie. Jak wiadomo elementy nagrzewające się w laptopach występują w różnych miejscach – dlatego najlepiej jeśli pokrycie jest jak największe wentylatorami a nie tylko centralne.

Świecenie wentylatorów nie ma żadnego znaczenia – więcej pobiera urządzenie wtedy prądu i to wszystko. Nie spełnia to żadnej realnej funkcji.

Nie warto zwracać uwagi na regulację obrotów za sprawą pokrętła – jak będzie się używało tych urządzeń to i tak będzie zawsze wykorzystywało się maksymalne obroty. Więc najlepsze są te, jakie się po prostu włącza i pracują od razu na maksymalnych obrotach. Jeśli jest programator obrotów elektroniczny to może być dobra opcja. Wadą są tylko pokrętła regulujące lubiące się psuć.

Absolutny ważny czynnik to miejsce włącznika podkładki – absolutnie nie może być on zlokalizowany z jej tyłu. To jest najgorsze z możliwych miejsc. Będzie bardzo trudno włączyć urządzenie podczas korzystania z podkładki, bo jest to najmniej dostępne miejsce podczas pracy laptopa na takim urządzeniu.

Porty USB – jeśli jest ich liczba mniejsza niż co najmniej 2 – to bardzo złe rozwiązanie. Podkładka musi być zasilana portem z laptopa a więc gdy ma tylko 1 port USB to tracimy 1 z laptopa i jesteśmy stratni. Gdy ma 2 – to nic nie zyskujemy a tylko wychodzimy na zero. Co najmniej 3 porty USB dają nam 1 dodatkowy do laptopa. Wszystkie powinny być w klasie nie mniejszej niż 2.0 ale im większa tym lepsza. Bardzo ważne aby nie były to tylko porty zasilające ale także działały jak typowe wielozadaniowe USB.

Zmiany wysokości – jeśli podkładka pod laptopa nie ma żadnych ustawień wysokości to może być złe rozwiązanie. Często potrzebuje się ustawić ją pod innym kątem niż na płasko – no chyba że pracuje się tylko na biurku i jest nam zawsze wygodnie to można sobie odpuścić. W innym wypadku powinna mieć co najmniej 2 rodzaje ustawienia jej pod kątem pracy – mogą być to nóżki lub inne podróbki zmieniające nachylenie.

Ograniczniki zsuwania się laptopa z podstawy – bardzo ważny aspekt każdej dobrej podstawki. Jeśli na górnym blacie nie ma ograniczników zsuwania się komputera to on się zsunie. Powinny być blokady, jakie zapewnią jego stabilne podparcie podczas korzystania z tego urządzenia na podstawie chłodzącej. Może być to jeden element podpory lub osobne elementy. W każdym razie powinny jakieś występować.

Elementy antypoślizgowe i tłumiące – chodzi tutaj o stopki na spodzie jak i w miejscach gdzie leży laptop. Pianki czy gumy tłumią wstrząsy pracy urządzenia oraz zapewniają stabilność, bez ryzyka ślizgania się po blacie biurka czy samego laptopa po podstawie.

Bardzo ważne aby przed zakupem dokładnie przyjrzeć się podstawce chłodzącej i się zastanowić. Czy na pewno będzie ona dobrym rozwiązaniem do posiadanego laptopa. Powinno się wziąć wszystkie elementy o jakich wspominaliśmy i na bazie nich omijać te urządzenia jakie faktycznie nie spełniają minimalnych wymagań technicznych. Zapraszamy do kolejnych tematów w serwisie oraz komentarzy.

Jeden komentarz

  1. Techniczny pisze:

    Faktycznie jak się zastanowić nad tymi podkładkami chłodzącymi to ma to znaczenie. Na pewno warto zwracać uwagi na wszystko co wymieniliście. Nie zastanawiałem się nad tym nigdy wcześniej a tutaj nie idzie się z tym nie zgodzić o czym mówicie. Widziałem nie raz takie co mają i po 12 wiatraków oraz regulacje za pomocą klawiszy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *