Jakie mieć potrawy w koszyczku wielkanocnym do święcenia

Święconka jakaW koszyczku wielkanocnym nie może zabraknąć kilku różnych pokarmów. Jest to ściśle związane z tradycją tych świąt.

Do koszyczka należy pamiętać o kilku potrawach które po święceniu można z powodzeniem skonsumować razem z rodziną.

Co powinno się znaleźć w koszyczku wielkanocnym – w koszyczkach na święta wielkanocne nie może zabraknąć kilku potraw. Najważniejsze są oczywiście ugotowane jajka. Jajka te dobrze gdy są pisankami które się pięknie prezentują w koszyczkach wielkanocnych.

Jak zrobić pisanki już pisałem w innym artykule. Ilość jajek ma także znaczenie, powinno być ich minimum tyle ile jest osób w naszej rodzinie, z którą możemy podzielić się pokarmami po święceniu.

Po za samymi jajkami tradycją jest wkładanie przyprawy do jajek, często jest to chrzan lub czerwone buraczki. To także ma pewne odniesienia do tradycji. Także w koszyczku powinna znajdować się wędlina. Wędlina to dowolna kiełbasa, wystarczy jej nawet kawałek.

Dodatkowo w koszyczkach wielkanocnych nie może zabraknąć chleba. Mogą być to kromki chleba także odpowiadające minimalnie ilości domowników. Może to być również kawałek chleba nie krojonego. Po za tym w koszyczkach często można spotkać solniczkę i pieprz.  Można tam także wkładać i inne pożywienie, nie ma co do tego żadnych przeciwwskazań.

Najważniejsze jest jednak aby nie zabrakło gotowanych jajek, chleba i wędliny – są to 3 składniki które powinny występować w każdym koszyczku wielkanocnym. Także warto dodać trochę sera, wodę w buteleczce, kawałek  placka. Bardzo często spotyka się dodatek z cukrowym barankiem wielkanocnym oraz koszyki z świeczką.

Pamiętajmy jednak że najważniejsze jest nie to co jest w koszyczku, lecz fakt aby wystarczyło tego na domowników. Ma to na celu wspólne spożycie pokarmów z domownikami. Zapraszamy do pozostałych artykułów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *