Jakie są cechy charakterystyczne wzmacniacza lampowego? Jaki model warto wybrać?

Wzmacniacz lampowyWzmacniacze lampowe jeszcze w połowie ubiegłego wieku były na rynku standardem. Dziś jednak zostały one zastąpione przez nowszą technologię, czyli tranzystory. Czy jednak nowsze oznacza lepsze? Przekonamy się, że nie zawsze.

Czym różni się wzmacniacz tranzystorowy od lampowego? Jakie są zalety wzmacniacza tranzystorowego? I o czym należy pamiętać przed jego zakupem?

Co to jest wzmacniacz lampowy?

Wzmacniacze lampowe to wzmacniacze, w których jako elementy aktywne/wzmacniające zastosowano lampy elektronowe. Lampy elektronowe składają się z elektrod, które zostały umieszczone w żarówce. Z bańki wypompowuje się powietrze i umieszcza gaz pod niskim ciśnieniem. Lampy elektronowe są sterowane przez wiązki elektronów i jonów, które poruszają się między elektrodami.

Wzmacniacz lampowy znany jest od dawna i dla wielu osób stanowi interesującą ciekawostkę, którą pragną wypróbować. Produkt ten był w użyciu aż do lat sześćdziesiątych, kiedy to wprowadzono wzmacniacze tranzystorowe. Urządzenia te można podzielić na podstawie ich charakterystyki częstotliwościowej oraz układu wzmacniacza.

Jakie są zalety wzmacniaczy lampowych?

Lampy stosowane jako elementy aktywne we wzmacniaczach to stara technologia. Nie są one jednak gorsze. W wielu obszarach przewyższają opcję półprzewodnikową – nawet jeśli mają swoje wady. Nie zapominajmy o wadach.

– Pełny, ciepły i nasycony dźwięk,

– Dynamiczne brzmienie pozwala na pokrycie nawet dużych przestrzeni przez wzmacniacz o stosunkowo niewielkiej mocy,

– Unikalny, klasyczny wygląd.

Warto zainwestować we wzmacniacz lampowy, jeśli chcemy wzmocnić melodie, które charakteryzują się głębokimi, łagodnymi brzmieniami. Jako przykłady można podać jazz, blues i swing. Wzmacniacz lampowy” jest lepszą opcją niż wzmacniacz tranzystorowy na koncertach akustycznych i a capella.

Jakość dźwięku

Wzmacniacze lampowe można uznać za sprzęt dla audiofilów. Dlaczego. Wzmacniacze lampowe potrafią uzyskać bardziej dynamiczny, bogatszy i nasycony dźwięk niż wzmacniacze tranzystorowe. Wzmacniacze lampowe są dla wielu osób powszechnym doświadczeniem.

Jakie są najlepsze kolumny do użycia ze wzmacniaczem lampowym?

Dobór kolumn do wzmacniacza lampowego nie różni się od doboru kolumn do wzmacniacza tranzystorowego. Nadal to my musimy posłuchać i zdecydować, jaki dźwięk najbardziej nam się podoba. Zalecane są głośniki o skuteczności około 90dB.

Czy mogę używać wzmacniacza lampowego w kinie domowym?

Stereofoniczne wzmacniacze lampowe mogą stanowić świetny dodatek do kina domowego. Nasz wzmacniacz lampowy może być używany jako wzmacniacz mocy do głośników przednich, jeśli jest wyposażony w wejście HT (Home Theatre). Wszystkie modele wzmacniaczy Fezz Audio są kompatybilne z wejściem HT.

Używanie wzmacniacza lampowego nie jest trudne, jeśli zachowasz w pamięci wyżej wymienione punkty. Wybierz więc swój już dziś na https://salony.nautilus.net.pl/produkty/elektronika/lampowe/.

Jak przydatny jest artykuł?

Średnia ocen 0 / 5. Ilość ocen: 0

Ten temat jeszcze nie ma oceny.

Dziękujemy, że uznałeś artykuł za przydatny.

Zobacz nasze media społecznościowe!

Przykro nam, że artykuł nie był dla Ciebie przydatny!

Postaramy się go poprawić w ciągu 7 dni.

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten artykuł?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rodzaj subskrypcji: