Jakie są kanały w telewizji naziemnej – wszystkie programy telewizyjne

Kanały i programy w telewizji naziemnejProgramy nadawane w telewizji naziemnej można podzielić na dwa rodzaje. Kanały podstawowe, które są dostępne dla wszystkich mieszkańców Polski. A także na kanały lokalnych stacji nadawczych.

Wszystkie kanały telewizji naziemnej z zakresu podstawowego (które powinien odbierać każdy obywatel na swoim telewizorze) to: TTV, Eska TV, Polo TV, Fokus TV, Trwam, Antena, Stopklatka, TVP ABC, Polsat, Super Polsat, TVN, TVN 7, TV 4, TV 6, TV Puls, TV Puls 2, TVP 1, TVP 2, TVP Info, TVP 3 (regionalny w zależności od miasta) może być też dodatkowy TVP 3 Warszawa. Następnie TVP Historia, TVP Sport, Metro TV, ZOOM TV, Nowa TV, WP, TVP Kultura, TVP Kobieta oraz Wydarzenia 24. Możliwe jest także odbieranie kanału TVP Rozrywka oraz TVP Dokument.

Jak widać kanałów telewizji naziemnej, dostarczanych bezpłatnie w zakresie podstawowym jest łącznie – 29 lub 32. Jeśli sygnał będzie dobry to prawdopodobnie będą to 32 programy. Jak także widać, całość jest zdominowana przez telewizję rządową.

Dodatkowo po wyszukiwaniu w telewizorze pojawią się kanały dodatkowe – dostępne tylko przez Internet. Jednakże jest to nowa usługa, więc trudno oszacować ile to będzie kanałów finalnie. Obecnie jest ich około 5. Dostępne tylko po połączeniu się z Internetem – ich transmisja jest więc przez transfer sieci internetowej. Z tego też powodu są one zupełnie nieistotne. Kanałów internetowych ogólnie jest dostępnych dużo z dowolnych platform, bez konieczności korzystania z telewizora.

Bardzo dobrym pomysłem jest sprawdzanie co kilka miesięcy – dostępnych kanałów telewizyjnych w telewizji naziemnej na własnych urządzeniach. Wystarczy w tym celu wykonać automatyczne wyszukiwanie kanałów. Można też wykonać szukanie kanałów ręczne. W ostatnich latach pojawiło się wiele nowych stacji telewizyjnych.

Niestety jak wspomnieliśmy wcześniej, wszystko zdominowane jest telewizją rządową. Pomijając już jej propagandowe podejście w kwestiach gospodarczych oraz politycznych. Niestety telewizja TVP bardzo często zakrzywia rzeczywistość na własną narrację. Robi to w sposób sprzeczny z realiami, a dodatkowo jest to także telewizja bardzo kosztowna dla obywateli.

Nie jest dobrym rozwiązaniem, gdy telewizja rządowa jest bardzo rozbudowana – bo utrzymująca się z pieniędzy podatników. Każdy kolejny rządowy kanał to dodatkowy koszty dla podatników. Dodatkowo jej działania są stawiane w dużej mierze w celach propagandowych. Znacznie lepiej aby biznesem medialnym zajmowały się stacje komercyjne, przy ograniczeniu telewizji finansowanych z przymusowych podatków obywateli do minimum.

Jeśli programy telewizyjne podczas odtwarzania się zacinają lub klatkują (to może się zdarzać podczas nadawania programów w technologii cyfrowej), to warto dokupić antenę. W pierwszej kolejności bym polecał wypróbowanie anten pasywnych bez dodatkowego zasilania. Wtedy będzie mniej promieniowania w okolicy urządzenia. Jeśli takie rozwiązanie nie spełni zadania, to można wypróbować antenę aktywną z dodatkowym źródłem wzmacniającym. Wtedy niestety pobory mocy są większe a promieniowanie okolicy telewizora oraz anteny znacznie wzrasta.

Warto dodać, że posiadając stały Internet w domu można wszystkie te programy oglądać przez Internet – bez konieczności posiadania telewizora. W Internecie są tysiące kanałów dostępnych bezpłatnie, znacznie więcej niż możliwych do odbioru w telewizji. Także łatwiej jest planować, to co ma zamiar się oglądać.

Telewizja pomimo zmiany standardów nadawania na nowsze co roku traci coraz więcej widzów. To wszystko na rzecz coraz popularniejszych rozwiązań internetowych. Warto być może samemu także o tym pomyśleć. Zapraszamy do kolejnych tematów oraz komentarzy.

Jak przydatny jest artykuł?

Średnia ocen 0 / 5. Ilość ocen: 0

Ten temat jeszcze nie ma oceny.

Dziękujemy, że uznałeś artykuł za przydatny.

Zobacz nasz Facebook i YouTube!

Przykro nam, że artykuł nie był dla Ciebie przydatny!

Postaramy się go poprawić w ciągu 7 dni.

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten artykuł?

Udostępnij na:

5 komentarzy

 1. Sebastian Macurnik pisze:

  Rozpisaliście się o tych programach ale to niestety prawda. Rządowa telewizja chyba nigdzie nie jest tak rozbudowana jak w krajach komunistycznych i zacofanych. Wtedy ona sączy do umysłów swoją prawdę. Bo kraje bogate nie mają z reguły więcej niż dwa programy rządowe. A te biedne mają cała masę aby stymulować myślenie obywateli. Ja nie kupuję dekodera, mi nie jest potrzebne to wszystko.

  1. Edyward pisze:

   Masz całkowitą rację patrz BBC

 2. Nowatek pisze:

  Wszystkie kanały telewizji naziemnej. W końcu gdzieś to znalazłem. Co strona to mówiła inaczej a tutaj wszystko jest podsumowane w jednym temacie. U mnie jest jeszcze lokalnych dodatkowo 3 kanały ale i tak ich nie oglądam. Tak samo zresztą jak i tych z nadajników naziemnych. Ale dobrze jak działa w razie czego. Przyjdą goście to się włączy i coś zawsze szumi w tle.

  1. Cygi pisze:

   Witam u mnie niestety nie ma TTV, Fokus,i wiele innych TV z 2021 roku o co chodzi?

   1. ToTemat pisze:

    Powodów może być bardzo wiele. Zbyt słaby sygnał lub antena, niedocierające fale w lokalizację z danego MUX. Brak sprawnego działania w tv odbioru programów z multipleksu na jakim są dane kanały. Zobacz czy kanały, których nie masz – są na tym samym multipleksie. Jak tak, to nie kwestia kanałów ale pasma danego multipleksu. Czyli albo jego siła sygnału albo jego pasmo transmisji a Twój sprzęt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rodzaj subskrypcji: