Jakie są najlepsze przynęty na ryby

Przynęty na ryby najlepszePrzynęta jest wszystkim na co ma się skusić ryba. Jest bardzo dużo różnych rodzajów przynęt ale najlepsze są własne receptury. Od podstawowych czyli robaków do specjalnie dobieranych składników ciasta czy też sposobów prażenia i nadawania zapachu przynętą.

Każdy wędkarz ma praktycznie swoją własną recepturę na przynętę.

Przynęty na ryby w postaci robaków – tutaj nie ma co się zastanawiać co jest dobre a co lepsze, wszystko pełzające jest dobre na ryby. Tylko nie za duże i nie za długie, aby ryba się tym nie bawiła lecz połykała od razu. Także należy starać się schować grot haczyka aby nie wystawał z przynęty. Najlepsze są zwykłe dżdżownice lub takie gnojowe czyli czerwone. Ochotki wodne i larwy muchy zwykłej czyli białe robaki.

Ciasto jako przynęta na ryby – tutaj każdy może się popisać własną recepturą. Ciasto zagniatamy z mąki tortowej z wodą, następnie dodajemy do niego łyżeczkę cukru waniliowego oraz kilka kropel olejku do ciasta, najlepiej waniliowego lub ostatecznie rumowy czy migdałowy.

Ciasto ma mieć konsystencję nie za miękką, aby nie było łatwo je ściągnąć z haczyka – musi być twardawe. Niektórzy dodają do niego watę aby było mocno ciągliwe. Zakładając ciasto na haczyk formujemy je w kuleczki zakrywające ostrze haczyka. W samym cieście ściąga rybę biały kolor oraz zapach czyli powoń w wodzie jaką dajemy do ciasta.

Pęczak jako przynęta na ryby – jest to kasza (gryczana) gotowana przez co dodatkowo pęcznieje. Musi być on twardawy ale dobrze ugotowany. Niektórzy dodają do niego czosnek – czego nie polecam. Zakładamy tak samo jak ciasto na haczyk, tak samo działa jak ciasto i takie same ma efekty względem ryb które mogą się tym interesować. Tutaj jest tylko trudniej formować i zmieniać przynętę bo nie jest elastyczna.

Kukurydza i pszenica – identycznie jak pęczak gotowana, służy raczej do dużych ryb a nie każdej w wodzie. Rzadko wybierana przez wędkarzy a raczej do podkarmiania.

Blaszki – twistery i woblery jako przynęta na ryby– służą tylko do połowu ryb mięsożernych i działają na zasadzie drażnienia co skłania je do ataku. Są różne rodzaje od obrotówek do imitacji płynięcia ryby. Twistery to także blachy często gumowane z dodatkami kolorów podrażniających rybę czyli czerwone.

Woblery to imitacja żyjątek wodnych czy nawet much. Wszystko to służy do konkretnego zastosowania. Tutaj nie ma uniwersalności a każdy rodzaj przynęty jest dobierany do konkretnego rodzaju ryby mięsożernej.

W przynętach na ryby ważne jest to, aby skłoniły one rybę do brania. Tutaj możemy eksperymentować z zapachami, rodzajami, kolorami. Nie ma czegoś takiego że zrobimy dobre ciasto i wszędzie na nie złowimy. Jest to zależne od zbiornika wody – po prostu ryby w jednym są nauczone brać na coś innego a w innym jeszcze wolą coś innego. Tutaj dużo do rzeczy ma to czym są podkarmiane.

Zazwyczaj to czym są podkarmiane jest tym na co najlepiej biorą. Pamiętajmy że podkarmianie oznacza wrzucenie garstki czegoś do wody a nie wiadra czy torebki. Ryba ma to skosztować a nie się tym najeść i zostawić aby się skwasiło, przez co łowisko będzie zniszczone w tym miejscu. Zapraszamy do pozostałych artykułów.

Jeden komentarz

  1. Wakrat

    Świetnie napisana treść. Dokładnie też mam takie zdanie. Wszytko zależy od łowiska i to na jaką sztukę polujemy. Każdy gatunek ryb ma inne upodobania. Następnie to jakie łowisko też często zmienia skuteczność z racji na przyzwyczajenia podkarmiania. Dlatego wiele osób wozi ze sobą kilka rodzajów na próbę co tam na danym łowisku będzie się sprawdzało najlepiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.