Jakie są rodzaje rowerów

Rodzaje rowerów grupyJest bardzo pierwotną kategorią i bardzo łatwo odróżnić jego przedstawicieli. Najbardziej charakterystyczną cechą jest wielkość kół: średnica i szerokość oraz bardzo specyficzna kierownica zwana barankiem.

Koła szosówki mają rozmiar 700 c, co w przybliżeniu oznacza ich średnicę zewnętrzną w milimetrach, opony szosówek nie są szersze niż 28 mm.

Obecnie popularność zdobywają tzw. hybrydy czyli rowery na szosowych kołach i osprzęcie w trekingach. Od typowego roweru szosowego różnią się prostą kierownicą podobną do kierownicy z roweru górskiego oraz ramą.

Rama hybrydy poważnie różni się od ramy roweru szosowego, jest łatwiejsza w pilotażu i znacznie wygodniejsza podczas okazjonalnej jazdy. Są to bardzo szybkie rowery tylko do jeżdżenia asfaltem z dużą szybkością.

Rower Trekkingowy – Tą nazwą określamy rowery, które najlepiej radzą sobie w podróży, podczas trekkingu szosą, zwiedzania i spędzania wakacji. Ich cechą generalną są duże jak w szosówkach obręcze, o znacznie mocniejszym i szerszym od szosowego ogumieniu. Asfaltowe i szutrowe szosy przeplatane leśnymi ścieżkami to żywioł trekkingu. Grupa ta nie jest jednorodna.

W jej obrębie mieszczą się swobodnie rowery klasy cross czyli usportowione maszyny o efektywnej geometrii. Ich przeznaczeniem jest szybka jazda w umiarkowanie trudnym terenie. Z drugiej strony spektrum rodziny rowerów trekkingowych są w pełni wyposażone rowery turystyczne z błotnikami, bagażnikami i całym – niezbędnym podczas wycieczek osprzętem. Nie nadają się one na jazdę po grząskich trasach, piaskowych, ani dziurawych drogach i wybojach.

Rowery ATB – Rowery tej grupy zaopatrzone są w mniejsze, od opisanych wcześniej, koła. Ich średnica zewnętrzna wynosi 26”, i choć podobna do tych z rowerów MTB klasa, ATB nie są to rowery terenowe i nie nadają się do użytku sportowego. To bezpretensjonalne rowery dobre podczas krótkich wycieczek, w komunikacji miejskiej i jej okolic. Są przeznaczone do bardzo lekkiego terenu.

Rowery MTB – Do kategorii MTB zaliczamy rowery przeznaczone zarówno do sportowej jak  i turystyczno-sportowej jazdy w terenie. Rowery MTB mają zazwyczaj koła o średnicy 26” do “28” cali i sportową, a zatem niezbyt komfortową geometrię. Powstały po to, żeby jak najszybciej pokonać trudną terenowo trasę, dlatego są najlżejszą kategorią rowerów do użytku poza asfaltem ale także dobrze sobie radzą i na asfalcie.

Wyczynowe maszyny ważą niekiedy poniżej 9 kg, a bardziej amatorskie wersje nie więcej niż 16 kg.  Dobrze sobie radzą w jeździe po polach, lasach i szosach. Nie da się na nich rozwinąć większej prędkości. To zależy od biegów oczywiście i ogumienia oraz pozostałej geometrii. Jazda na tych rowerach po wielu kilometrach może przysparzać usztywnienie pleców i ich nieprzyjemne mrowienie podobnie z częścią siedzącą.

Rowery Enduro – To stosunkowo nowa kategoria która wydzieliła się z kategorii MTB.
W rowerach Enduro wyraźniejszy akcent postawiono na wygodę użytkownika. Walcząc o zachowanie efektywności napędzania roweru projektanci zapewnili wygodniejszą, bardziej wyprostowaną pozycję kierownicą. Rowery Enduro kuszą większym skokiem (100–140 mm), bardziej czułą i miękką amortyzacją.

Dzięki tym cechom pozwalają pojechać dłużej, dalej nawet na najtrudniejszych wysokogórskich szlakach. Jazda tego typu bezwzględnie nakazuje użycia – znacznie lepszych przy złej pogodzie – hamulców tarczowych.

Niestety coś za coś, tylko najdroższe uzyskują ciężar i efektywność porównywalną na podjazdach do rowerów MTB. Decydując się na tańszy trzeba iść na kompromis i liczyć się nawet z masą około 14–16 kg.

Rowery DJ –  DH – Freeride – Najnowsza i najbardziej żywiołowa odmiana kolarstwa górskiego. Można skakać wykonując triki na specjalnie wykonanych hopkach , można wykonywać triki na elementach architektury miejskiej, takich jak: schody, poręcze, murki i ściany lub sztuczne przeszkody np. rynny  itp.

Rowery do tych zastosowań są dość podobne, najczęściej mają koła o średnicy 26”, choć – szczególnie dla specjalizacji street – zdarzają się mniejsze 24”. W klasie  prawdziwą rzadkością są rowery z amortyzacją tylnego koła. Częstokroć nawet z przodu znajduje się sztywny widelec.

Coraz częściej widuje się rowery bez przedniego hamulca, a nawet całkowicie pozbawione przerzutek! Nie nadają się do zwykłej jazdy.

Rowery BMX – To sportowe rowery o kołach średnicy 20”. Występują dwie konkurencje BMX: race – to super lekkie rowery do ścigania się na ziemnych torach wymagających przeskakiwania hopek, flatland można porównać do jazdy figurowej.

Dirt to dyscyplina polegająca na wykonywaniu trików w powietrzu wybijając się na specjalnych ziemnych hopkach. Nie nadają się do zwykłej jazdy. Zapraszamy do pozostałych artykułów.

Jak przydatny jest artykuł?

Średnia ocen 0 / 5. Ilość ocen: 0

Ten temat jeszcze nie ma oceny.

Dziękujemy, że uznałeś artykuł za przydatny.

Zobacz nasz Facebook i YouTube!

Przykro nam, że artykuł nie był dla Ciebie przydatny!

Postaramy się go poprawić w ciągu 7 dni.

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten artykuł?

Udostępnij na:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rodzaj subskrypcji: