Jakie sanki wybrać na zimę

Sanki na zimęOkres w którym jest śnieg zawsze pociąga za sobą przydatność posiadania nowych sanek lub odremontowania tych które już posiadamy. Jak wyremontować sanki będzie opisane w innym artykule tutaj skupimy się jakie sanki wybrać.

Sanek jest wiele rodzajów a różnią się one zarówno płozami, długością, siedziskiem oraz zwieńczeniami. Aby wybrać dobre sanki należy mieć kilka informacji jak powinny one wyglądać w konstrukcji. Chodzi tutaj głównie o bezpieczeństwo podczas korzystania oraz osiągi jakie mogą mieć sanki dzięki płozą.

Jakie sanki wybrać – zaczynamy od tego do czego są to sanki. Tak w sankach także istnieją podziały na sanki do ciągania kogoś oraz na te do zjeżdżania się z górek. Można to wykonywać na obu modelach i też się nic nie stanie – lecz nie będą miały takich osiągów i rozwiązań w konstrukcji do wygodnego zajęcia miejsca.

W przypadku sanek do ciągnięcia bardzo korzystne jest gdy mają płozy płaskie o szerokości około 2 do 3 cm. Przydatne jest oparcie w sankach dla osoby siedzącej na ich końcu. Zaczep na sznurek powinien być poprzeczną belką lub kółeczkiem w centralnym środkowym miejscu sanek na ich przedzie.

Płozy powinny być wysokie to znaczy aby progi na których sanki się ślizgają były na wysokości końcowej około 5 cm lub by sanki miały jakieś półki na oparcia nóg podczas jazdy na sankach.

Tutaj chodzi o to aby nasze nogi nie hamowały ocierając się o śnieg przy płozach. Deski na sankach powinny być pociągnięte wzdłuż o przyczepie co każdy pałąk poprzeczny. Pałąków poprzecznych czyli usztywniaczy konstrukcji powinno być minimum 3. Sanki powinny być gładkie to znaczy nie mieć żadnych elementów o ostrych zakończeniach i mocnych kantach.

Sanki do zjeżdżania to takie które nie mają oparć a ich płozy często przypominają rurki. Mają twardą konstrukcję niekoniecznie z progami na nogi – zazwyczaj się leży na tych sankach lub nogi ma na ich przedzie. Są to sanki do szybkiego zjazdu ale nadające się tylko na miejsca gdzie jest dużo ubitego śniegu.

Tam gdzie śnieg jest łatami nadają się sanki tylko opisane wyżej czyli szeroko płozowe. Płozy i konstrukcja musi być z metali. Farba i kolor sanek nie  ma znaczenia – dobrze gdy sanki są lekkie więc nie ma w nich za dużo żelastwa.

Przód sanek oczywiście każdego rodzaju powinien być mocno zagięty ku górze aż do wysokości ich siedziska – tyle informacji wystarczy, teraz tylko warto kupić własne sanki dla siebie i własnego dziecka. Zapraszamy do kolejnych tematów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *