Jakie studia wybrać – dzienne czy zaoczne

Wybór studiówWybranie odpowiedniego systemu studiów jest bardzo istotną sprawą. Do wyboru ma się systemy dzienne lub zaoczne. Oba różnią się całkowicie techniką ich odbywania oraz możliwościami jakie otwierają przed osobą się uczącą.

Studia dzienne wiążą się z całym tygodniem roboczym poświęconym na wykłady i ćwiczenia a pozostają wolne tylko weekendy – które przeważnie też trzeba poświęcić na naukę.

Studnia zaoczne odbywają się przeważnie co dwa tygodnie i tylko w weekendy, przez co pozostały czas jest wolny od nauki.

W przypadku studiowania dziennego – trudno jest jednocześnie pracować, ramy czasowe nauki bardzo utrudniają podjęcie jeszcze dodatkowych zajęć w formie zatrudnienia. Na dziennych studiach za to często można korzystać z akademików i nawiązywać do typowego życia studenckiego.

Także istnieje więcej zajęć w tym wychowanie fizyczne. Studenci uczący się w tym systemie mają więcej możliwości na rozwijanie własnych zainteresowań po za samym typowym trybem nauki na własnych wydziałach.

W systemie dziennym przysługują teoretycznie uczniowi takie same prawa jak tym, którzy wybrali typ nauki zaoczny. Jednakże ucząc się przez weekend raz na dwa tygodnie ma się znacznie więcej możliwości na realizację własnych zainteresowań czy prace zarobkową. Studia zaoczne kosztują w przeciwieństwie do systemu dziennego.

Koszt nauki różni się w zależności od wydziału i kierunku nauczania. Może wynosić on od kilku do kilkunastu tysięcy na bardzo specjalistycznym kierunku rocznie.

Jeżeli komuś zależy na aktywizacji zawodowej i chce zarabiać pieniądze podczas nauki to zdecydowanie lepszym rozwiązaniem są systemy zaoczne. Jednakże wtedy trzeba się liczyć z opłatami za naukę, które będą zabierały część lub nawet całość zarobków jakie otrzymuje się dzięki pracy.

Studenci w tym trybie nauki także mają więcej swobody ale za to muszą dużą część materiału przerabiać samemu – o czym nie da się powiedzieć na wykładach i ćwiczeniach w tak małej ilości spotkań jakie są planowane dla tego typu nauk.

Wybranie najlepszego trybu studiowania powinno być więc przemyślane. Gdyż każdy z nich charakteryzuje się zupełnie innymi systemami nauki oraz ilości godzin spędzonych na uczelni. Natomiast jakość wykształcenia jest identyczna w obu tych systemach – żaden z nich nie daje lepszego dokumentu stwierdzającego ich ukończenie. Zapraszamy do przeczytania kolejnych tematów.

2 komentarze

  1. Tristan Bor pisze:

    Na zaocznych można pracować i się uczyć, z czego koszta studiów zaocznych pochłoną około 1/4 wynagrodzenia. Ciężej się uczyć i pracować bo jest mało czasu na naukę jak się jest na pełnym etacie. Dzienne to znowu bezpłatne i więcej wiedzy się pozna niż jakieś zaoczne. Jakie więc wybrać, jak chce się dużo wiedzieć i ma cel wiedza to dzienne a jak chce się pracować i szybciej teoretycznie zdobyć papier to zaoczne.

  2. Balicz31 pisze:

    Skończyłem dzienne i żałuję. Marnowanie lat i możliwości. Uczyłem się tyle czasu i mam taki sam papier jak osoby po zaocznych. Miałem kilkanaście razy więcej materiału, godzin nauki a na koniec i tak jest to tyle samo warte co studentów weekendowych. Nie ma sensu iść na dzienne, teraz to wiem ale już po fakcie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *