Jakie wybrać części do roweru by pasowały

Części do roweruCzęści w rowerze wcześniej czy później ulegają zniszczeniu i trzeba wymienić je na nowe. Czasami także chcemy zmienić całkiem dobrą cześć na coś lepszego, może się wydawać że kupujemy co chcemy zakładamy i wszystko działa.

Zazwyczaj kupno dowolnych części do roweru jeśli kupujemy je na wygląd a nie dokładne i bardzo ścisłe ich parametry kończy się brakiem możliwości założenia i poprawnego działania tych elementów.

Na rynku są tysiące rodzai rowerów i miliony różnego sprzętu do rowerów, każdy jest inny, ma inne parametry, łączenia, długości, uchwyty, szerokości, otwory itd. Praktycznie nie da się kupić czegoś co będzie pasowało do naszego roweru idealnie na wzrok bez znania parametrów bardzo ścisłych jakich potrzebujemy i jakie pasują.

Przykładowo wymieniamy ośkę w rowerze, starą wyrzucamy i w sklepie mamy do wyboru ich 15 rodzajów z czego każda jest inna i ma inne mocowania wraz z długością. Kupiona ośka dłuższa zepsuje nam biegi tak samo jak krótsza, inne mocowania doprowadzą do tego że w ogóle jej nie założymy.

Na potwierdzenie tych słów można spojrzeć na aukcje internetowe gdzie 20% sprzętu sprzedawanego jako nowy ma opis kupiłem do roweru i nie pasuje, dlatego sprzedaje nowe nie używane taniej.

W częściach typu rama i jej rozbudowa o rogi, szprychy, obręcze kół, wsporniki siodła, rączki hamulców, manetki, nóżki, błotniki, światła, tarcze ochronne, pedały, widełki, sakwy, torby, trenażery, bidony, zaczepy klocków hamulca i maszynki – problem może wynikać tylko z rodzajem zaczepów i miejsca na podłączenie – więc nie powinno nam robić wielkich trudności z wymianą czy dokupieniem części i nie trzeba znać dokładnie parametrów oraz milimetrów tych części.

Największy problem i praktycznie dla wszystkich sprawiają części takie jak: korba biegów przednia, kaseta biegów tylnych, suporty, ośki, miski roweru z gwintami, maszynka do biegów przednich i tylnych. Są to czyli układy napędowe. Tych części musimy znać rozmiary w szerokości i długości wraz z mocowaniami.

W tych elementach jest naprawdę dużo części do wyboru gdzie każde jest inne i większość nie pasuje akurat do naszych rowerów. W przypadku ośki musimy znać jej długość i rodzaj montowania na pedała. Więc najlepiej ze starą iść do sklepu po nową. W przypadku biegów podobnie wielkość oddalenie zębatek od siebie oraz ilość zębatek na danej tarczy, wielkość zębatek oraz mocowanie.

Można zmieniać sprzęt, że nie musi być o tych samych rozmiarach ale trzeba wtedy wymieniać wszystko inne z czym on współpracuje. Przykładowo zmieniamy korbę przednią na inną w parametrach czyli z 3 biegów na 4, wtedy trzeba często zmienić i przerzutki tylne (kasetę), łańcuch oraz jeśli inaczej rozkładają się przełożenia lub ilość biegów manetki czyli motylki biegów a nawet często i maszynkę biegów. Więc zmiana na coś innego w parametrach pociąga zawsze zmianę wielu części i duże koszta.

Kupując suport zamiast ośki także go wybiera się pod przednią korbę biegów roweru a nie tylko długość ośki. Miski mogą mieć inne montowanie z przyczyn typów gwintów BSA – angielski lewy prawy, Francuski oba jednakowe lub zapadkowy do których musi być przystosowana rama. Napinacze także są dobierane do kaset i manetek więc w układzie napędowym wszystko z sobą współgra.

Układ ten dzieli się na biegów przednich i tylnych i całe układy od danego trzeba wymieniać gdy zmieniany coś w rowerze na coś innego niż mieliśmy w ilości biegów lub zużyciu mocnym na przykład łańcucha – kaseta i korba jest wtedy dotarta do rozciągniętego łańcucha.

Podsumowując, kupując nowe części trzeba bacznie zwracać uwagę na to czy będą one pasować. Trzeba znać wymiary i typy montowania aby dobrać dobre części do roweru. Zapraszamy do pozostałych artykułów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.