Jakie wybrać listwy podłogowe

Listwy na podłogęListwy podłogowe są to inaczej wykończenia krawędzi ścian i podłogi. Służą one do celów dekoracyjnych aby ładnie wykończyć kąty powstałe na styku ściany z podłogą.

Istnieje kilka rodzajów list podłogowych, różnice polegają zarówno na ich materiale jak i sposobie montażu czy zaczepów.  Spośród dostępnych list istnieją jednak takie których kształty powinno się omijać oraz pewne mocowania które są niepraktyczne.

Jak wybrać listwy podłogowe – na początek zorientujmy się jak będziemy je mocować, to znaczy czy mamy do czynienia z ścianą betonową i taką samą podłoga czy może innym materiałem. Także istotne jest to czy mamy zamiar kupić listwy podłogowe mocowane do końcówek naszej drewnianej podłogi lub parkietu z paneli podłogowych.

Wszystko to ma bardzo istotne znaczenie. Wiele osób kupuje listwę podłogową myśląc że zamontuje ją u siebie w domu bez problemów, jak się okazuje montaż jest niewykonalny z przyczyn baraku odpowiednich zaczepów.

Jaką wybrać listwę podłogową  do zwykłej ściany i podłogi – w przypadku zwykłych ścian absolutnie zawsze trzeba omijać listy które niedojdą styku na całej swej powierzchni z kątem ściany i podłogi. Takie listy zawsze będą odpadać gdyż styk jest za mały aby utrzymać je wystarczająco mocno.

Listew raczej nie montuje się na gwiździe, zazwyczaj jest to klejenie mocnym klejem, dlatego ważna jest jak największa powierzchnia styku.

Dlaczego pomija się gwiździe w ścianach tradycyjnych, powód jest prosty gwóźdź bardzo szybko zacznie się luzować a cała listwa ruszać – gwoździe można zastosować do listew jeśli ich punktem wbicia będzie drzewo czyli ściana lub podłoga z drewna. W innych przypadkach klei się tylko listy klejami żywicznymi lub innymi o mocnej sile działania.

Jakie listy podłogowe do parkietów i paneli – tutaj stosuje się albo listy opisane wyżej albo specjalnie dobrane do naszego rodzaju podłogi. Listwy które montowane są do podłogi zawsze posiadają w sobie szyny z strony wewnętrznej. Szyny te są naciągane na końcówki parkietu.

Jednakże dobór odpowiednich listew podłogowych w tym przypadku jest trudny. Dlatego warto wybrać listwy tworzące od strony wewnętrznej kont prosty które łatwo przykleić do styku ścian.

Najlepsze i najbardziej trwałe są listwy oczywiście drewniane, dopiero daleko w tyle z tworzywa a na końcu plastiku. Listwy podłogowe które nie dochodzą pełnym stykiem do ściany są listwami pod którymi kładzie i przepuszcza się kable by były ukryte, ale jest to rzadko stosowane. Zapraszamy do kolejnych tematów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *