Jakie wybrać łyżworolki i Rolki

Rolki wybórAby wybrać dobry sprzęt z łyżworolek trzeba zwrócić uwagę na kilka jej czynników. Pierwszym z nich są koła, następnie buty oraz płozy. Prawdą jest, że każdy z elementów rolek wpływa na komfort ich używania oraz bezpieczeństwo jazdy.

Rozróżniamy kilka rodzajów łyżworolek – zarówno takie do jazdy rekreacyjnej najbardziej typowej, do szybkiej i wyczynowej. Każe z tych rolek mają inną budowę.

Jakie rolki wybrać – aby dobrze wybrać trzeba opowiedzieć samemu sobie na pytanie, do jakiej jazdy się ich potrzebuje. Najszersze zastosowanie mają rolki do jazdy rekreacyjnej. Są to roki najbardziej wszechstronne i najczęściej wybierane.

Dobre rolki powinny posiadać mocne płozy gdzie mocuje się koła. Najlepiej jak płozy wykonane są z aluminium, te z tworzywa sztucznego nigdy nie są tak mocne jak metal. Co więcej dobrze jest wybierać rolki z regulowanym numerem buta.

Regulacja wielkości buta ma kilka zalet. Dzięki temu można dokładnie dopasować własne łyżworolki do stopy. Szczególnie jest to polecane dla dzieci, kiedy stopa jeszcze rośnie. Koła łyżworolek powinny być wykonane z gumy lub kauczuku a nie tworzywa sztucznego.

Jest to bardzo ważne, gdyż tylko rolki na miększych kołach jadą cicho bez dudnienia o podłoże. Rolki powinny mieć dość duże koła do wygodnej jazdy, najlepiej od 85 mm – mogą być też i 100 mm i większe – szczególnie stosowane do szybkiej jazdy.

Łożyska w rolkach także są bardzo istotne, tutaj do wyboru są do szybkiej jazdy oraz wolniejsze. Optymalnie można wybrać łożyska o oznaczeniu ABEC 8 i więcej. Kolejnym istotnym elementem w rolkach jest jakość wykonania buta i sposób jego wiązania.

But może być w osłonie z tworzywa ale dobrze gdy ma on także kształt typowego obuwia. Wiązania powinny być mocne na klamry zaciskowe oraz sznurowadła.

Podczas jazdy na rolkach liczy się bezpieczeństwo. Warto więc zaopatrzyć się także w ochraniacze na nogi i ręce oraz dłonie. Ochraniacze zabezpieczą przed bolesnymi oraz niebezpiecznymi wypadkami.

Zdecydowanie lepiej wybrać dobre rolki za trochę większą cenę niż najtańsze, które szybko się popsują, dobry sprzęt służy wiele lat i znacznie bardziej się opłaca. Zapraszamy do pozostałych artykułów.

Jeden komentarz

  1. Batix pisze:

    Na większą stopę zawsze warto brać. Jak za ciasne to jest tragicznie. Za duże też nie mogą być – nie powinno być więcej luzu do przodu niż pół centymetra. No im większe koła tym łatwiej się jedzie i przeszkody terenu stanowią mniejsze zagrożenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *