Jakie wybrać manetki do roweru

Manetki najlepszeManetka jest to inaczej pokrętło czy motylek do zmiany biegów w rowerze. Obecnie jest kilka rozwiązań manetek, są zwykłe wajchowe bez wskaźników częste w kolarzówkach, wchajowe z biegami całkowitymi np. w rowerach górskich, wajchowe dziesiętne, w rączce kierownicy, w pierścieniu na rączce roweru itp.

Wszystkie rodzaje dźwigni działają na tej samej zasadzie, czyli napinaniu linki biegów lub jej popuszczaniu co doprowadza do ruchu łyżki zmieniającej łańcuch na zębatce – manetka blokuje ruszanie się i samoistną zmiana biegów.

Manetki typu wajchowego bez wskaźników biegów – tego typu wajchy działają na wyczucie, tutaj podczas zmiany biegów czujemy na jakim jedziemy aby ją podnieść lub upuścić by zmienić aktualne biegi. Działa ona w pewnym sensie jak manetka dziesiętna z podziałką na małe jedności czyli po prostu można idealnie przez różne napięcia linki dostroić chodzenie biegów. Sprzęt ten nie zachwyca wyglądem i jest najstarszym typem rozwiązywania zmiany begów.

Manetki dziesiętne – mają nakreślone na sobie biegi w urządzeniu całkowite a między nimi są kreski podziałki dziesiętnej. Jest to dobry sprzęt pozwalający precyzyjnie dostrajać biegi aby nic nam nie charczało i nie strzelało. Wizualnie jest standardowym narzędziem zmiany biegów ale bardzo skutecznym i praktycznie najbardziej opcjonalnym. Zapadka działa na każdej podziałce jednościowej.

Manetki całościowe – mają nakreślone na tarczy tylko biegi w całości np. 1 potem 2 itd. Nie da się ich dostroić podczas jazdy i gdy coś wadzi to tak będzie dopóki nie zmienimy naciągu całej linki w mocowaniu na maszynce lub nie dostroi się mechanizmu przerzutki.

Wizualnie są takie same jak poprzedniczka ale mniej funkcjonalne. Jest to typ manetek najczęściej widziany w rowerach więc na pewno każdy wie jak wygląda. Zapadka w nim działa tylko oczywiści na biegach całościowych.

Manetka w rączce roweru i na pierścieniu rączki – są to manetki identycznego działania więc w jednej grupie. Z nimi jest różnie gdyż mogę mieć podziałkę dziesiętną lub też nie, co jest częstsze. Tutaj kręcimy bębnem który nawija linkę biegów lub ją rozwija zmieniając naprężenia i biegi jednocześnie.

Jest to także najbardziej zabudowany system więc trudniejszy do szybkiej wymiany. Wizualnie jest najlepszy gdyż można się poczuć jak by się jechało na motocyklu dzięki zmianie  biegów.

Najlepsze manetki takie które mają podziałkę dziesiętną. Najlepiej z tarczą zasłoniętą przez wieko przezroczystego plastiku czy szkła, aby nic tam nie korodowało. Ważne by grawer biegów na nich nie był naniesiony farbą na wierzchu, gdyż ona z czasem się skurczy.

Dobrze też jak mamy wskazówkę ruchomą biegów – jest to widoczne nocą i lepiej to wygląda. O rowerach warto przeczytać więcej. Zapraszamy do pozostałych artykułów.

Jak przydatny jest artykuł?

Średnia ocen 0 / 5. Ilość ocen: 0

Ten temat jeszcze nie ma oceny.

Dziękujemy, że uznałeś artykuł za przydatny.

Zobacz nasz Facebook i YouTube!

Przykro nam, że artykuł nie był dla Ciebie przydatny!

Postaramy się go poprawić w ciągu 7 dni.

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten artykuł?

Udostępnij na:

Jeden komentarz

  1. Robin pisze:

    Fajnie i sensownie napisane o manetkach do roweru. Samemu mam te skokowe automatyczne. Choć bębenkowe z ustawianiem pół biegu też są dobre, mają wtedy więcej zakresu regulacji. Na tych bębenkowych łatwiej naprawić samą manetką, aby nie tarło o łyżkę czy inne elementy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rodzaj subskrypcji: