Jakie wybrać najlepsze Forum na WordPress

Jaki jest najlepszy skrypt forum do stron na WordPressie. Taki jaki będzie miał najbardziej rozsądne i stabilne połączenie z stroną i będzie na niej pracował bez zbyt mocnego obciążania serwera.

Widzę, że jest wiele różnych wtyczek forum lub też można instalować skryptów indywidualnych na osobnych bazach danych takich jak bhpbb, smf itp. Co wybrać na stronę na WordPressie jaka także chcę aby miała forum? Chodzi o to co Waszym zdaniem wydaje się najlepsze.

– Przyłączam się do pytania, także chcemy u siebie otworzyć przy blogu forum dyskusyjne dla użytkowników. Najlepiej takie aby było w jednej instalacji kompatybilne a nie jako osobne dwa elementy z własnym niezależnym życiem.

– Witajcie, to dość trudne pytanie z racji tego, że każdy typ forum jest inny. Można to jednak sensownie pogrupować i na koniec napiszę co prywatnie o tym sądzę.

Skrypty zewnętrzne – mogą mieć integrację w wordpress ale po zastosowaniu jakiejś wtyczki o ile jest tak napisana. To są osobne bazy danych – choć na upartego można wklepać je w jedna tylko pojawia się wtedy ALE – jeśli nazwy tabel WP i danego forum by miały mieć te same nazwy i parametry to będzie zonk i nadpisywanie a więc rozsypanie strony.

Dlatego jeśli wykorzystuje się osobny skrypt zewnętrzny to muszą być to z rozsądku osobne bazy danych. Integracja użytkowników w przypadku smf, phpbb, vbulletin, ipboard będzie ok po wtyczkach do tych for.

Czy warto mieć forum zewnętrzne na WP – ma one dziesiątki o ile nie setki więcej opcji ale jest osobnym skryptem i po za userami może nie być już większej integracji… może nie musi.

Wtyczki forum do wordpress – tutaj je trzeba podzielić na nakładki i integry – taka podziała syntetyczna. I jeszcze jeden podział czy to ma być forum typowe czy wtyczki typu question & answer – czyli każdy może zadać temat i odpowiadać ale polega to bardziej na pytaniach i odpowiedziach niż dyskusji światopoglądowej. Q&A – one w większości się integrują z PA na WP ale mają podstawowe opcje tylko do tego typu działań.

Natomiast forum typowe już w wordpress typu nakładki jak “wpForo Forum” czy “Asgaros Forum” są udostępniane jako stroną forum na konkretnej stronie Page-ID wpisu a więc bazują wszystkie na 1 stronie jaka się rozgałęzia na osobne strony. Nie mają one połączenia z PA co do tematów i odpowiedzi jak i moderacji. To są nakładki wtyczkowe – jeśli o nie chodzi to Asgaros super się sprawdza… no właśnie ale.. brak w nich ten pełnej integracji a tylko jest w zasadzie na użytkownikach.

Fora jakie są zintegrowane – tutaj w sumie najlepszy przykład to jest to forum czyli “bbPress” czyli prawie pełna integracja. Tematy, wypowiedzi, moderacja są w PA na WP.  (PA czyli Panel Administracyjny – WP to wiadomo). bbpress znowu jest podstawowe – aby tam cokolwiek zrobić trzeba trochę znać się na css – choć okruszek. Potem wszystkie opcje jakie mogą być przydatne trzeba dokładać z wtyczek co w przypadku nakładek a tym bardziej osobnych skryptów często jest już w kodzie samego forum o ile chodzi o typowe opcje.

Własna konkluzja, testowałem już niemal wszystko na przestrzeni lat i jeśli chodzi o forum do celów wymiany myśli to bym wybrał integre czyli bbpress – jeśli mają być tam także prv, załączniki, suby, like itd to można wziąć nakładkę – jeśli potrzebuje się rozszerzonej ilości możliwości forum – lub moim zdaniem osobny skrypt w ostateczności jeśli potrzebuje naprawdę opcji kombajnowych.

– No to lepsza odpowiedź nawet niż się mogłem spodziewać. Bardzo rozjaśniło mi to w głowie, jest tego za dużo do wyboru i już się w tym wszystkim zamieszałem. A jak będzie to wyglądało co do SEO i Indexu?

– Co do SEO wszystkie moim zdaniem są na wysokim poziomie. Co do Indexu – o ile masz na myśli index Google to tylko integry mają sitemapy łączone z głównym WP na wtyczce. Inne mają albo wkomponowane ustawienia jej tworzenie osobno albo potrzebują wtyczki aby je generować także osobno. Integra ma jeszcze łączenie z wtyczkami seo głównej instalacji a więc kolejna zaleta.

Najgorzej mają nakładki bo bazują na 1 stronie ID twojej strony a więc tam nie może być generowana wartość meta przez seo wtyczkę od WP bo by wskazywało tylko 1 stronę i zawszę tą samą na dowolnej stronie tematu forum. To wydaje się mega ważne. Dlatego bbpress moim zdaniem będzie najlepszy.

– Też mam bbpresa i działa dobrze choć wtyki nie uaktualniają już chyba z 3 lata i RC stoi cały czas od lat do 2.6 ale może kiedyś to się ruszy, na razie inne są rozwijane a producencka jakoś zatrzymała się w czasie, choć niby jest finalna i ma wszystko co potrzeba to też fakt. W końcu sam też jej używam.

– Ja mam asgarosa, działa bardzo szybko i płynnie, ogólnie super dodatek. Wada to fakt o jakim wspomniał infomiasto, faktycznie bazuje na 1 stronie i trzeba korzystać tylko z ogg czy jasona jakie ma wkomponowane a nie osobnej wtyczki do ogólnego seo wordpresa.

Ale jak ktoś szuka szybkiej i lekkiej to asgaros na pewno będzie też sprawdzał się bardzo dobrze.

– To w sumie też mi już odpowiedziało na pytanie. Czyli jednak instalacja wtyczki twórców wordpresa będzie też najlepsza z jego integracją. Tak podejrzewałem ale wolałem się upewnić. Dziękuję bardzo za te wypowiedzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *