Jakie wybrać najlepsze frezy

Frezy do wierceniaW sklepach jest duży wybór różnego rodzaju narzędzi. W tym artykule zajmiemy się frezami czyli narzędziem do wiercenia otworów o dowolnej głębokości oraz szerokości.

Frezy dzielą się na dwa rodzaje, które różnią się całkowicie rozwiązaniami technicznymi. Każdy z tych frezów ma inne zastosowanie wiec tak naprawdę przydatne jest posiadanie obu rodzajów. Frezy dzielimy na łopatkowe oraz koliste zębate.

Jakie frezy wybrać – jak wspomniałem są dwa rodzaje frezów. Jeżeli mamy za zadanie wywiercić dziurę przelotową lub o danej głębokości na pewno najlepszym frezem do takiego zadania jest łopatkowy. Łopatki działają na zasadzie podobnej do struga, czyli wycinają wszystko na szerokości swojej łopatki w idealne koło.

Cały materiał jaki znajduje się w zasięgu łopatki jest więc zdarty przez ten frez i wyrzucany na zewnątrz.

Frezy łopatkowe – stosuje się je do wiercenia otworów na rury i inne potrzeby, zazwyczaj przelotowo. Mają one tą zaletę że można nimi wiercić bardzo głębokie otwory do około 20 cm. Inny typ frezów nie mają takiej głębokości wiercenia.

Frezy łopatkowe słabo sobie radzą z twardym materiałem oraz przykładowo z sękami w drewnie. Także mają one ograniczenia do szerokości łopatki – im szersza łopatka tym większy ciężar do pracy dla wiertarki.

Gdy mamy za zadanie wyciąć duże koło jedynym wyjściem jest frez kołowy zębowy. Jest to frez mocowany na specjalnej przystawce do wiertła. Część wycinająca otwory to blacha z zębami piłującymi materiał jaki chcemy przewiercić. Bez problemu te frezy tną twarde materiały oraz o dowolnych rozmiarach koła.

Frezy kołowe zębowe – stosuje się do wiercenia dużych otworów. Ich wadą jest to że mogą one wiercić tylko do określonej głębokości – zazwyczaj do 5 cm. Są to silne frezy stosowane szczególnie przy wycinkach w panelach podłogowych na rury i innych płytkich nawierceniach otworów.

Co do żywotności frezów nie ma na to reguły. Zarówno te z typu pierwszego jak i drugiego nie mają określonego czasu działania. Wszystko zależy od częstotliwości ich używania oraz materiału jaki tną. A także to z czego one same są wykonane. Frezy warto kupić w Internecie, cena jest znacznie niższa niż w lokalnych sklepach. Zapraszamy do pozostałych artykułów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *