Jakie wybrać najlepsze obręcze rowerowe

Obręcze roweroweDo wyboru mamy kilka różnego rodzaju obręczy do kół roweru ale tylko jedna grupa w obecnych czasach jest warta kupna. Zaczniemy jednak od początku.

Obręcze rowerowe ze względu na stop wykonania – stalowe lub metalowe – są to ciężkie felgi do roweru, dość wytrzymałe na skrzywienia dzięki swej twardości. Ich waga jednak jest na tyle pokaźna że praktycznie są one dziś zastępowane innymi stopami.

Obręcze te mają trzy wielkie wady, pierwsza to wspomniana ich waga, drugą wadą jest fakt korozji przez warunki atmosferyczne czyli po prostu rdzewieją. Trzecia wada to fakt że gdy się wykrzywi taka obręcz to nie tylko ciężko ją wycentrować ale i często w dużych uskokach nadaje się tylko już do wyrzucenia – przyczyną jest uszkodzona wewnętrzna struktura stali po wykrzywieniu.

Obręcze rowerowe aluminiowe – obecnie najczęściej stosowane w rowerach. Ich wielką zaletą jest to że są bardzo lekkie oraz to że kosztują niezbyt dużo (w standardach).

Centrowanie ich nie sprawia większych problemów.  Mają poza ciężarem jeszcze jedną zaletę – są one całkowicie niezależne na czynniki pogodowe, nie rdzewieją nie śniedzieją i nie odpryskują.

Inne stopy obręczy rowerowych – tutaj do nich można wrzucić wszystko. Najgorszy materiał na obręcze to stal a pozostałe poza aluminium jest tworzywem lepszej jakości więc można powiedzieć że to najwyższa grupa za nie małe pieniądze. Mają one w sobie wszystko to co aluminium + większą lekkość oraz częściej i większą odporności na skrzywienia – przykładowo Carbon.

Obręcze rowerowe ze względu na rodzaj

Płaskie – czyli takie które są prostą powierzchnią tam gdzie szprychy. Obręcze te są bez względu na kruszec wykonania najbardziej kiepskie i najłatwiej je zgiąć. Mają najsłabsze zgrzewy gdyż powierzchnia jest jego najmniejsza.

Owalnego typu U – czyli wyglądające jak literka U mają owal tam gdzie szprychy do góry. Ten typ Obręczy jest już trudniejszy do skrzywienia. Zasada jest prosta im większy łuk tym więcej metalu trzymającego pion i poziom. Ta grupa obręczy jednak nie jest najmocniejsza.

Obręcze typu V – Jak literka wskazuje V tak samo wygląda felga w przekroju. Tego typu sprzęt jest bardzo ciężko przygiąć w którąkolwiek stronę. Mają także pewną aerodynamikę w kształcie. Obręcze tego typu są klasą wypierającą i charakteryzującą dobry sprzęt na każdą drogę.

Do samych wyglądu trzeba doliczyć także ich wytrzymałości. Jest to komorowość obręczy ile mają poprzecznych prążków lub wsporników. Nie chodzi tutaj o wypusty na szprychy lecz o wzmocnienia w konstrukcji obręczy.

Obręcz posiadająca już 3 komory praktycznie jest niezniszczalna ale i oczywiście kosztowna. O obręczach do roweru warto przeczytać więcej. Zapraszamy do pozostałych artykułów.

Jak przydatny jest artykuł?

Średnia ocen 0 / 5. Ilość ocen: 0

Ten temat jeszcze nie ma oceny.

Dziękujemy, że uznałeś artykuł za przydatny.

Zobacz nasze media społecznościowe!

Przykro nam, że artykuł nie był dla Ciebie przydatny!

Postaramy się go poprawić w ciągu 7 dni.

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten artykuł?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rodzaj subskrypcji: