Jakie wybrać najlepsze okna do domu

Najlepsze oknaOkna znajdują się w każdym domu. To jakie wybierzemy okna będzie decydowało często nie tylko o mocy oświetlenia domu za dnia ale i zdrowiu lokatorów, samopoczuciu oraz oszczędności energii grzewczej.

Do wyboru mamy okna w zależności od materiału je budującego czyli drewniane oraz PCV. A także okna w zależności od konstrukcji czyli skrzyniowe, uchylane w 2 płaszczyznach oraz stałe.

Jaki rodzaj okien wybrać – tutaj odpowiedzieć na to pytanie można tylko opisując te dwa rodzaje okien. Czyli zalety okien PCV oraz okien drewnianych. Oba te rodzaje okien cechują się zupełnie innymi parametrami.

Okna typu PCV czyli plastikowe cechują się tym że utrzymują bardzo mocno temperaturę w pomieszczeniach w których są stosowane. Są to okna bardzo szczelne, których tak naprawdę jest to tak samo zaletą jak i wadą. Okna te nie dopuszczają do dużej wymiany powietrza między domem a dworem. Ich ogromną zaletą jest to, że nigdy się nie starzeją wizualnie, gdyż są z całościowego materiału odpornego na warunki pogodowe.

Plastikowe okna mają jeszcze jedną wadę a mianowicie że ich obramowania potrafią od bardzo mocnych mrozów lekko pękać. Nie mniej jednak z tego powodu iż jest to materiał sztuczny nie trzeba ich malować, same zaś są bardzo lekkie dzięki czemu nie wypaczają zawiasów okna.

Okna drewniane – ich zaletą jest niewątpliwie to, że są naturalne oraz ułatwiają filtrację powierza otoczenia domu z dworem. Możliwymi wadami staje się jednak fakt że wymagane jest częste malowanie okien impregnatem do drewna. Kolejny fakt to że okna są ciężkie i mogą wypaczać zawiasy. Gdy okno jest budowane z źle wyschniętego drewna okazuje się że drewno się kurczy i powstają szpary – czasami bardzo duże.

Okno potrafić próchnieć i murszeć – średnia życia takiego okna jest krótsza niż okien PCV z przyczyn atmosferycznych. Okna te są także droższe. Wszystkie te czynniki doprowadzają do tego, że coraz więcej osób wybiera okna PCV.

W oknach o dowolnym materiale wykonania trzeba pamiętać o kilku rzeczach. Każde okno powinno być otwierane na zawiasach o długiej tulejce – zabezpieczenia przed wypaczeniem. Dobrze gdy mogą być uchylane poziomo jak i pionowo.

Powinny posiadać blokady otwierania czyli listwy blokujące mocniejsze samoczynne uchylenia bądź zamknięcia okna. Powinny być z dobrze wyschniętego drewna – w przypadku drewnianych.

Zamek powinien być przesuwany a nie zapadkowy – aby się nie psuły. Szyby powinny być podwójne dla lepszej izolacji. Zapraszamy do następnych artykułów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *