Jakie wybrać najlepsze opony do roweru

Opony roweroweZmiana samego ogumienia w rowerze ma znaczny wpływ na ciężkość stawianego oporu roweru w jeździe jak i komfort jazdy. Różne rodzaje i przekroje opon i bieżników także mają decydujący wpływ na możliwość pokonywania przez rower danego terenu.

Przykładowo kolaż nie pojedzie po piachu nawet bardzo wolno a rower górski na małych biegach zdecydowanie dal sobie radę nawet na średnio głębokim piasku.

Rodzaje opon więc nie zależą tylko od ich wielkości ale i tego czy są zwijane czy szyte, jaką mają grubość oraz bieżnik. Najprościej przyjąć że osoby ścigające się szosą i jeżdżące tylko lub zazwyczaj drogami powinny mieć cienkie opony, o gładkich bieżnikach – szyte lub zwijane. A osoby jeżdżące po terenie, piachach grubsze zwijane i mocno nacinanym bieżnikiem ząbkowatym, zabezpieczającym od poślizgów.

Jaka opona rowerowa, zwijana czy szyta – to proste pytanie każdy może jeździć na czym bardziej mu odpowiada. Opony szyte są bardzo wytrzymałe na duże ciśnienia więc do dętek możemy napompować naprawdę dużo powierza aby były twarde.

Jest to bardzo przydatne dla osób jeżdżących szosą gdzie liczy się minimalny opór stawiany przez rower. Opony zwijane są mniej wytrzymałe ale bardziej nadają się na obszary trudne, opony te są bardziej elastyczne przez co mocniej trzymają się terenu.

Opona bieżnik ząbkowany i gładki – gładkie są na szosy idealnie rozprowadzają energię na twardej powierzchni, nie ma w nich efektu dudnienia o asfalt co nieraz jest denerwujące. Pozostałe opony energię rozkładają na boki aby mieć maksymalnie przyczepności w terenie i oczywiście dudnią po asfalcie bieżnikiem.

Grubość opony – tutaj można dowolnie dobierać je do naszych potrzeb. Są opony typu  X > 2,5 czy 2,1 czy 2,0 czy 1,75, czy 1,50 czy 1,25 … itd. Im większy wskaźnik wartości tym opona jest grubsza i zazwyczaj ma większy bieżnik, choć to nie jest regułą.

W rowerach górskich zakres stosowania opon jest od 3 do 1,75 –  z czego 1,75 to już jest dość wąska. Najlepiej wybrać coś średniego czyli przykładowo 1,75 czy 2,0 jeśli jeździmy często szosą i zarazem polami i łąkami. Opona o takich parametrach będzie jechała po każdym terenie, czyli jest to coś optymalnego.

O tym jakie mamy obecnie opony pisze na bokach każdej z nich, tam także jest podane jak należy je pompować tzn od ilu do ilu PSI, 65 PSI = około 4,4 Bara. Należy pamiętać że obręcze są przystosowane do jakiegoś zakresu opon, czyli nie za grubych i za cienkich oraz są one dokładnie jakiejś wielkości.

Opony więc kupujemy dopasowane do obręczy naszego koła. O oponach rowerowych warto przeczytać więcej. Zapraszamy do pozostałych artykułów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.