Jakie wybrać obręcze koła do roweru

Obręcz koła roweruObręcze rowerowe często są także zwane felgami. Do kupienia jest cała gama różnego rodzaju obręczy rowerowych. W tym artykule będą opisane obręcze jakie warto wybierać i na co zwracać uwagę przy wyborze.

Obręcze rowerowe bez względu na ich średnicę czyli wielkość koła dzielą się na rodzaj konstrukcji. Główne gatunki obręczy rowerowych to obręcze typu V, typu U oraz kapslowe i tradycyjne. Następnie obręcze dzieli się na rodzaj materiału z którego są wykonane, a w końcu rodzaj wzmocnienia czyli ich komory.

Jakie obręcze rowerowe (felgi) wybrać – zacznijmy od konstrukcji dobrych obręczy do roweru. Najbardziej trwałe obręcze rowerowe zawsze mają kształty typu V, czyli są to obręcze stożkowe.

Obręcze tego typu nie tylko dzięki odpowiedniemu zagięciu metalu stają się bardzo wytrzymałe na wykrzywienia ale także mają bardzo dynamiczny kształt który jest opływowy. Te typu V poza tym że trudno wygiąć także są znacznie bardziej dogodne w ułożeniu dętki rowerowej.

Dobrze gdy obręcze są dodatkowo wzmacniane aby jeszcze lepiej zabezpieczyć koło przed wykrzywieniami. Materiał jaki buduje obręcze może być zarówno salowy jak i polecany przez nas aluminium. Aluminium jest także bardzo wytrzymałe a w dodatku bardzo lekkie.

Obręcze więc warto wybrać te które będą aluminiowe i typu V z dodatkowymi wzmocnieniami czyli komorami.

Rodzaje felg (obręczy) można podzielić ze względu na wytrzymałość w takiej kolejności. Od najmocniejszej to typu V, U i zwykłe. Następnie ze względu na wytrzymałość tworzywa względem przydatności Aluminiowe wzmacniane, Stalowe.

Dobre obręcze można nabywać w sklepach rowerowych tradycyjnych jak i tych internetowych. O obręczach do roweru warto przeczytać więcej. Zapraszamy do pozostałych artykułów.

4 komentarze

 1. Krzysztof

  Chciałbym wskazać na jedną z rzeczy, o której nie usłyszycie w setkach tysięcy poradników na tubie czy gdziekolwiek indziej w sieci (a przynajmniej trafienie na tę informację graniczy z cudem, ja ją pozyskałem z własnoręcznego pomiaru suwmiarką).
  W czym rzecz – chodzi o pomijany fakt, że felgi wzmacniane (podwójne ścianki) często bywają węższe od zwykłych felg, niewzmacnianych. Nie wiem czy jest to regułą ale w przypadku mojego roweru (coś w rodzaju miejskiego trekkingu) tak jest. Zwykłe felgi bez wzmocnienia mają rozmiar 30 mm a felga wzmacniana, z podwójną ścianką ma już rozmiar 25 mm czyli aż 5 mm mniej! (oba wymiary są zewnętrzne bo na wzmacnianej feldze mam oponę i nie chcę jej zdejmować). To duża zmiana o której nie poinformował mnie kiedyś sprzedawca wzmacnianej felgi (na zwrócenie mu uwagi, że felga wydaje mi się węższa upierał się, że rozmiar jest ten sam – a nie jest!) Czym poskutkowało takie zmniejszenie rozmiaru? Ano tym, że dętka na węższej feldze po napompowaniu tylko w niewielkim stopniu wypełnia-wchodzi w felgę a w zasadzie wcale w nią nie wchodzi, bo felga jest za wąska. No i efekt jest taki, że często w trakcie jazdy taka opona potrafi się wygiąć-wywinąć na pochyleniach, co może doprowadzić nie tylko do groźnego wypadku ale i uszkodzenia samej opony i dętki bo trzyma się ona tylko na oponie nie wchodząc w ogóle w obręcz.
  Polecam zwrócić na to uwagę, zwłaszcza osobom, które tak jak ja złapały nadwagę wtedy odpowiednio szerokie felgi są szczególnie istotne, a producenci i sprzedawcy niespecjalnie się starają być dokładni w tej kwestii (im zależy tylko aby towar sprzedać a potem radź sobie sam).

  1. totemat.pl

   Mogę potwierdzić, miałem obręcz dość wąską i wąską oponę – przy ostrym skręcie w dużym pochyleniu kiedyś zeszłą z niej opona z dętką. Wtedy dobrze poszukać opony jaka będzie ciasna na obrzeżach jakie chowają się w obręczy rowerowej i a by pasek kontrolny był dość głęboko.

   1. Krzysztof

    Widzisz, tu nie jest tylko problem w tym, że pasek kontrolny na pochyleniu i wywinięciu opony wyjdzie z felgi. Chodzi o to, że felga (obręcz) jest za wąska aby stanowiła stabilne oparcie dla dętki, która nie ma oparcia na feldze tylko trzyma się na samej oponie. Groźne wywinięcie opony następuje również BEZ wyciągnięcia paska kontrolnego z obręczy. Po prostu opony w rowerach nie są tak sztywne jak w motorach, wywija się dętka razem z oponą, która nie ma oparcia na zbyt wąskiej feldze i leci w bok pod ciężarem.
    Sprzedawca na moje opisanie tej sytuacji poradził mi klejenie tego paska kontrolnego do felgi – tyle, że to nie działa! Bo ten pasek wcale nie musi wyjść z felgi aby dochodziło do wywinięcia opony. U mnie wcale do tego nie doszło a opona z dętką się wywinęła na bok (by za chwilę wrócić na swoje miejsce).
    Winą jest zbyt wąska wzmacniana felga do tak dużego balonu opony i dętki, który był wcześniej w normalnej (o 5mm szerszej) obręczy mojego roweru. I tu dochodzimy do sprzeczności.

    Panowie inżynierowie, którzy zaprojektowaliście wzmacnianą felgę jednocześnie zmniejszając jej szerokość wyprodukowaliście coś co jest sprzeczne ze swoją funkcją (to się nazywa BUBEL). Wzmacniana felga ma zapobiec centrowaniu się koła i jazdę rowerem bardziej obciążonym (taki był cel projektu tej obręczy). Ale zwężając obręcz sprawiliście, że nie da się tego zrobić, bo wymusiliście zmniejszenie szerokości (a co za tym idzie także wysokości!) opony i dętki. A po to osoba cięższa chce mieć większą (szerszą) oponę aby mieć większy balon dętki żeby nie jeździć na felgach – węższa i niższa dętka ugnie się pod ciężarem i będziemy jeździć na obręczach…czego żadne koło nie wytrzyma (wbijanie ciśnienia ponad normę nie pomoże, poza tym mija się z celem bo tracimy amortyzację).
    Oczywiście są wzmacniane felgi, które jednocześnie są wystarczająco szerokie dla dużych opon typu 45mm+ ale bardzo trudno takie felgi znaleźć w rowerach crossowych i trekkingowych. Taki rozmiar niestety zwykle jest zarezerwowany dla rowerów górskich…
    Na koniec refleksja z moich obecnych (luty-marzec ’19) doświadczeń szukania rowerów trekkingowych/crossowych z oponą 45mm+ i wystarczająco szeroką do tego felgą – takie coś niemal nie istnieje na rynku…a jeśli już znajdziecie jakiś rower trekkingowy lub crossowy z oponą 45mm+ to koniecznie zwróćcie uwagę czy wewnętrzny rozmiar felgi ma co najmniej 19mm, jeśli będą mniejsze to opona w takim rozmiarze będzie się wam wywijać/wykręcać na bok w trakcie jazdy.
    (felga=obręcz, w opisach spotkacie najczęściej ten drugi termin)

 2. Micky22

  U mnie koła są aluminiowe ale w systemie 5 komorowym. Bardzo dobrze się sprawdzają podczas jazdy. Mam na nich opony grubości 1,2 – idealne na jazdę po szosie i bez większego oporu się toczą. Dawniej miałem takie 2,1 to była tragedia na szosie i względnie dobrze w terenie. Teraz te cienkie dają rade też dobrze i w terenie na polnych drogach i szczególnie na szosach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.