Jakie wybrać opony letnie

Opony na latoOpony letnie czyli te stosowane w okresie wiosennym do jesiennego mają inną budowę od zimowych. Wybór dobrych opon letnich jest bardzo ważny, gdyż na nich jeździ się większą część roku. Dobre opony letnie charakteryzują się kilkoma czynnikami o których warto wspomnieć.

Jakie opony letnie wybrać – opony letnie zarówno do samochodu, roweru czy motocykla nie różnią się budową w swoich założeniach. Od opon zimowych letnie odróżnia ich elastyczność oraz bieżnik. Opona letnia ma bieżniki mniej wykształcone o mniejszym skoku.

Durze bieżniki są potrzebne do zakotwiczania w śniegu i większej przyczepności na lodzie – w okresach ciepłych duży bieżnik by tylko przeszkadzał przez wyczuwalne stukanie po asfalcie.

Warto wspomnieć że są opony uniwersalne, czyli całoroczne. Opony całoroczne mogą być stosowane zarówno zimą jak i latem. Jest to opona o pośrednim rozwiązaniu między tymi zimowymi a letnimi. Bieżnik ma wycinki przystosowane do jazdy po gładkim asfalcie jak i zakotwiczania się w śliskiej powierzchni.

Jak wiadomo jak coś jest do wszystkiego to jest to gorsze niż coś do konkretnych warunków. Opony całoroczne czyli wielosezonowe sprawdzają się po prostu pośrednio w każdych warunkach – ale na tyle dobrze że są bardzo często wybieraną formą.

Opona letnia jest znacznie twardsza od tych stosowanych zima. Chodzi tutaj o przyczepność im twardsza opona latem tym mniejsze zużycie i mniejsze zużycie paliwa. Na śniegu i lodzie musi być miększa aby była lepsza przyczepność. Kolejna sprawa opona letnia może być zdecydowanie węższa – im węższa opona tym mniejsze zużycie paliwa i opory toczenia jak i sama przyczepność.

Opony letnie są zbudowane z innej mieszanki od tych zimowych i inaczej reagują na temperatury. Letnie opony poniżej zera stopni Celsjusza robią się bardzo twarde przez co tracą przyczepność. Letnie opony należy wybierać najlepiej znanych firm które mają przetestowaną ich skuteczność.

Od opon zależy bezpieczeństwo jazdy i droga ich hamowania – dlatego warto wybierać lepsze które także posłużą nam dłużej. O oponach i ich budowie oraz inne informacje warto poczytać więcej. Zapraszamy do kolejnych artykułów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *