Jakie wybrać pedały rowerowe – najlepsze

Pedały rowerowePedały w rowerze są pierwszą częścią roweru jaka odbiera nacisk nóg, czyli silnika do poruszania się roweru. Rozróżniamy dwa mocowania pedałów: wkręcane do wspornika oraz wspornik jest wkręcany do nich.

Samych rodzajów pedałów jest dużo i dzielimy je ze względu na  materiał czyli plastik, metal, pianka do przyczepu na stopy, wiązania, odblaski itp.

W pedałach najważniejsze jest to jak są skonstruowane. Mogą być takie które wyglądają po części jak sandały czyli stopa jest w nich unieruchomiona. Głównie służą kolażom oraz zwolenianką sportów ekstremalnych takich jak skoki na płoty rowerem itp.

Natomiast nigdy nie służą przełajowcom, gdyż to by była dla nich śmiertelna pułapka z unieruchomioną stopą przykładowo podczas zjazdu z stromej wyboistej góry.

Najważniejsze jest to  aby stopa trzymała się stabilnie na nich i nie miała poślizgu. Dobre jest to gdy mają one światła odblasków oraz liczne wolne przestrzenie, czyli by nie były całościowe.

To służy dobrze aby nie łapać poślizgu oraz odpowiedniemu rozkładaniu nacisku i przekazywaniu siły na środek napędu. Pedały powinny być z twardego tworzywa ale nie kruchego bo szybko nam odpadną podczas podróży najlepiej gdy są metalowe.

Można przy zakupie sprawdzić ich wykonanie w prosty sposób czyli stuknąć nimi  o coś twardego i sprawdzić jaki wydadzą odgłos jeśli grzechotki to nie są dobre a jeśli miękkiego uderzenia któremu nie da się nic przypisać są dobre w materiale – nie testujemy tak metalowych a tylko te z tworzywa.

Często pedały rowerowe robione są tak, że dobry plastik jest cienkim poszyciem a w środku jest coś innego – dzięki temu to wyczujemy. Co do stalowych pedałów to inna sprawa, one zawsze są wytrzymałe.

W pedałach metalowych rzadko ale jest to możliwe że stopa ześlizgnie się z nich i uderzą nas same pedały po kolanie czy częściej łydce – z stalowymi będzie na pewno bolało i prawdopodobnie powstanie  siniak w przeciwieństwie do tych z tworzywa które są miększe.

Przy zakupie sprawdźmy jeszcze czy na pewno się łatwo obracają, to znaczy jak nimi zakręcimy czy obrócą się z 8 razy same czy jednak nie. W jeździe po mieście nie ma to znaczenia ale na dystansie 100 i dalej km to już takie szczegóły wychodzą z każdej strony i stają się ważne. O wyborze sprzętu i części do roweru warto przeczytać więcej. Zapraszamy do pozostałych artykułów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *