Jakie wybrać uszczelki do okien

Uszczelnianie oknaUszczelnianie okien w naszych domach to ważna sprawa jeśli chcemy zachować temperaturę. Do uszczelniania okien potrzebne są nam dobre uszczelki. Obecnie w sklepach jest bardzo wiele rodzajów uszczelek i mogą sprawiać problem w wyborze.

Jakie uszczelki wybrać – zacznijmy od rodzajów uszczelek a dzieli się je na 4 grupy. Pierwszą grupą są uszczelki silikonowe a potem gąbkowe, gumowe i piankowe. Każda z tych grup charakteryzuje się innymi parametrami i jakością uszczelniania.

Na samym wstępie można ułożyć uszczelki według ich efektywności działania. Uszczelki o najlepszych właściwościach termicznych klasyfikują się następująco Sylikonowe, gumowe, piankowe, gąbkowe.

Uszczelnianie okien to nie tylko wybór dobrych uszczelek z budulca ale także wybór odpowiedniego ich profilu. Uszczelka powinna być czymś więcej niż tylko płaskim skrawkiem uszczelniacza. Każda dobra uszczelka ma profil który dopasowuje się do okna oraz progi dociskowe. Uszczelka powinna mieć próg który będzie przyciśnięty futryną okna po zamknięciu.

Próg ten to wypust z sylikonu na całej długości uszczelki służący do tego aby lepiej izolować wszelkie otwory w oknie. Wypust ten gdy zamykamy okno z uszczelką zostaje sprasowany przez co bardzo dokładnie uszczelnia szpary. Po otwarciu okna ponownie wraca do swojego pierwotnego stanu.

Uszczelki wbrew wyobrażeniom niektórych osób wcale nie musza być jedno sezonowe. Przykładowo dobre uszczelki montuje się  na kilka lat. Uszczelka nie powinna być twarda, a w zasadzie im miększa tym lepiej gdyż lepiej się prasuje i zapełnia szczeliny.

Dobra uszczelka ma sama w sobie pasek przylepny który ułatwi nam zamocowanie w naszych oknach. To jak montować uszczelki jest napisane w innym artykule. Pamiętajmy aby wybierać uszczelki zawsze szersze, o budulcu sylikonowym oraz z progiem który po spłaszczeni dobrze izoluje nasze okna.

Warto sprawdzić w sklepach internetowych cenę dobrych uszczelek – zawsze bardziej opłaca się kupić w nich gdyż cena jest niższa niż w sklepach tradycyjnych. Zapraszamy do kolejnych artykułów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *