Jakie wybrać zapięcie i zabezpieczenie do roweru

Zamknięcie roweroweW temacie opisy dostępnych zapięć do roweru na rynku oraz ich zalety i wady. Tutaj także oceny wszystkich zapięć do roweru, tak aby wybrać najlepsze dla samego siebie. Istnieją cztery rodzaje zapięć rowerowych:

Zapięcie do roweru na kluczyk gdzie mechanizm jest na stałe przy zapięciu, zapięcie z oczkami na które przewlekamy kłódkę, zapięcie na szyfr składający się z kilku cyfr oraz zapięcie na tak zwany U-lock.

Ważne informacje o zapięciach rowerowych:

Do roweru należy używać zapięć posiadających konkretne gabaryty. Mianowicie metal zapięcia nie może być wykonany z aluminium co ma często miejsce. Musi być czysta stal dowolnie czy oczkowa czy strunowa. Grubość zapięcia powinna mieć minimum 1 cm objętości.

Zapięcie dobrze jak jest w osłonce gumowej lub plastikowej. Zapięcie powinno być długie czyli minimum 0,5 metra długości. Grubość zapięcia i metal zapobiega przecięciu. Najlepszy rodzaj zapięć to harmonijka która się zwija do małych rozmiarów automatycznie. Zapięcie powinno nie być za bardzo giętkie ale i nie sztywne tworzące pałąk.

Zapięcia rowerowe – plusy i minusy

Zapięcie na kluczyk oraz takie na które przewlekamy kłódkę. Same tego typu zapięcia są tradycyjną formą ochrony. Ich przydatność zależy wyłącznie od wcześniejszego punktu. Wielkim ich plusem jest to że zapięcie i odpięcie roweru trwa krótko szczególnie w kluczykowych.

Minusem jest posiadanie kłódki jak i możliwość zgubienia kluczyka. Mechanizmy tych zapięć trzeba co roku oliwić aby się nie zacinały. W tego wersjach zapięć raczej rzadko spotykamy dobre w jakości metalu i długości. Zazwyczaj są to zabezpieczenia z nazwy gdzie mocniejsze szarpnięcie może otworzyć mechanizm a byle przecinak je przeciąć.

Zapięcia na szyfr. Są ich dwa rodzaje jedne harmonijkowe oraz zwykłe. Zwykłe są tym samym co te wyżej w jakości. Harmonijkowe natomiast są z lepszych metali z samej rzeczy na ciągłe składanie i rozciąganie oraz wytrzymałość. Są lepiej skonstruowane. Mechanizm takiego zapięcia powinien mieć około 3 cm średnicy. Zazwyczaj są to mechanizmy na 4 cyfry. Ich plusem jest to że nie są nam potrzebne żadne klucze i inne przedmioty, po prostu pamiętamy swój szyfr.

Problem może się zdarzyć nocą gdy nie mamy światła – na kluczyk trafimy po omacku natomiast tutaj jest to praktycznie nie wykonalne aby po ciemku znaleźć kod. Ich minusem takim jedynym i prawdziwym jest fakt że kody da się złamać czując przeskakiwanie zapadek w zamknięciu.

Ale bez obaw kodu nikt nie złamie szybko ani na widoku. Najszybsze złamanie szyfru może zająć 5 minut w tańszych wersjach gdzie zapadki chodzą wyboiście. W wersji droższej już praktycznie są nie wyczuwalne co skutkuje niemożliwościom złamania szyfrów na czucie dla zwykłych złodziejaszków.

Zapięcie U-lock. Jest to stalowa lub z innego twardego materiału rama wygięta w kształt U z poprzeczną sztabą z tego samego metalu. Tego typu zamknięcia są prawdziwą fortecą. Nie da się ich przeciąć ale da się przepiłować po dłuższym czasie. Jakość zamka czyli kłódki jest zasłaniająca przytyk czyli także nie do sforsowania.

Zapięcie jednak jest ciężkie i profil jego jest nie przydatny na podróże. Zajmuje za dużo miejsca i jest nie elastyczne. Na tego typu zapięcia muszą być odpowiednie płoty, barierki i inne urządzenia a nie wystarczy byle co, jak w przypadku innych zapięć.

Pamiętajmy jednak że większość rowerów zapina się za ramę lub przednie koło. Zapięcie takie nie chroni albo przedniego koła albo wszystkiego po za nim. Większość rowerów ma motylkowe zapięcia na przednim kole przez co wybieramy w takich przypadkach co jest lepiej przypiąć.

Lepiej jednak ramę – koło to koło jedno a wszystko pozostałem jest cenniejsze. Dlatego lepiej wybrać zapięcie na szyfr – harmonijkowe i przypinanie do roweru za ramę lub U-lock w przypadku cenniejszych rowerów. Zapraszamy do pozostałych artykułów.

Jeden komentarz

  1. Kormazyn

    U siebie mam linkę grubości 1 cm na spirali długości 2 m z szyfrem. Używam tego już wiele lat i nigdy nie było problemu i oby tak zostało. Wiadomo że roweru nie zostawiam na noc pod blokiem czy w zupełnie dziwnym miejscu gdzie łatwo było by go zwinąć. Raczej w gromadzie innych oraz na widoku. linki maja zalety że można go zapiąć do wszystkiego gdzie U lock już nie da rady.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.