Jakie znaczenie mają witaminy w kosmetyce?

Witaminy kosmetyczneWitaminy mają ogromne znaczenie w pielęgnacji skóry. Przynoszą szereg korzyści, a przy tym są naturalne. Można je stosować pod różnymi postaciami w kosmetykach.

W większości mają właściwości antyoksydacyjne i wpływają na proces odnowy skóry. Poznaj działanie wybranych witamin w kosmetykach i kiedy warto je stosować.

Witamina C ma szerokie działanie na skórę

Wśród witamin, to właśnie witamina C jest jedną z najbardziej znanych. Jej główne zadanie to pobudzanie syntezy kolagenu, niezbędnego budulca naszej skóry. Dzięki tej cennej witaminie, poprawia się elastyczność i sprężystość skóry. Wpływa ona na wyhamowanie aktywności substancji zwanych metaloproteinazami, które powodują rozpadanie się włókien kolagenu i elastyny. Witamina C jest znana z tego, że jest silnym antyoksydantem, usuwa wolne rodniki z organizmu.

Ponadto działa rozjaśniające na skórę, a także zwiększa odporność naczyń krwionośnych. Dzięki niej rozszerzone naczynia są mniej widoczne. Witamina C może występować pod różnymi postaciami, a jedną z nich jest Cg czyli pochodna tej witaminy. Jest bardzo delikatna dla skóry i dobrze się wchłania. Ten związek jest formą kwasu askorbinowego, stabilizowany cząsteczką glukozy.

Wpływa to na lepsze przyswajanie witaminy C przez organizm. Jest to łagodniejsza substancja niż czysta witamina C, dlatego jest zazwyczaj lepiej tolerowana. Dlatego krem z witaminą c w takiej formie, będzie dobrze tolerowany przez skórę.

Witamina E to znany antyoksydant, a witamina A to retinol czyli znany składnik kremów anti age

Witamina E jest często spotykana w kremach. Poprawia elastyczność i nawilża skórę, a także działa kojąco i ochronnie. Dodatkowo wygładza skórę, zmiękcza ją, ma właściwości regenerujące. Biorąc pod uwagę właściwości ochronne, chroni skórę  przez promieniowaniem słonecznym. Zapobiega utracie wody przez skórę i jest antyoksydantem. Witamina E szczególnie dobrze sprawdza się w serum na bazie naturalnych olejów, gdzie zapobiega ich utlenianiu. Witaminę E dobrze jest stosować z witaminą C bo wzajemnie uzupełniają swoje działanie.

Witamina A najczęściej występuje w formie retinolu. Jest łatwo rozpuszczalny w tłuszczach i dzięki temu łatwo przenika barierę lipidową naskórka i dociera do głębszych warstw skóry. Retinol ma wysoką stabilność i nie jest drażniący dla skóry. Jakie efekty daje stosowanie retinolu? Skóra jest bardziej elastyczna i wygładzona. Retinol może redukować drobne zmarszczki i dzięki tej właściwości jest jednym z bardziej pożądanych składników kremów anti age.

Działa on na syntezę kolagenu w skórze i poprawia właściwości ochronne skóry. Witamina A jest także bardzo skuteczna w trądziku, bo odblokowuje zatkane pory skóry, hamuje wydzielanie łoju, a także hamuje aktywność bakterii. Będzie odpowiednia w przypadku trądziku młodzieńczego i trądziku osób dorosłych.

Dlatego witamina A jest bardzo dobra nie tylko na zmarszczki, ale i osób 20+, jak widać ma szerokie zastosowanie dla osób o odmiennych potrzebach skórnych. Producenci kremów z upodobaniem dodają retinol do swoich kremów, bo wiedzą, że jest skuteczny.

Jak przydatny jest artykuł?

Średnia ocen 0 / 5. Ilość ocen: 0

Ten temat jeszcze nie ma oceny.

Dziękujemy, że uznałeś artykuł za przydatny.

Zobacz nasze media społecznościowe!

Przykro nam, że artykuł nie był dla Ciebie przydatny!

Postaramy się go poprawić w ciągu 7 dni.

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten artykuł?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rodzaj subskrypcji: