Kamera i nawigacja samochodowa Mio MiVue Drive 65 LM – Opinia i Test

Kamera Mio Drive 65 LMUrządzenie firmy Mio o modelu MiVue Drive 65 LM to doskonałe połączenie dwóch najważniejszych urządzeń wyposażenia samochodu a mianowicie nawigacji samochodowej wraz z wideo rejestratorem. Takie rozwiązanie zapieni duże możliwości dla kierowcy, przy jednoczesnym zachowaniu minimum zajmowanego miejsca na szybie auta.

Mio MiVue Drive 65 LM jest bez wątpienia kompleksowym urządzeniem, jakie tworzy nowy standard urządzeń wyposażenia samochodu. Urządzenie to posiada dotykowy ekran 6,2 cala (ekran bez obudowy 5 cali) na jakim można wygodnie korzystać z opcji nawigacji samochodowej.

Ekran wyświetla obraz w formacie 800×480 pikseli. Z drugiej strony urządzenia znajduje się kamera Extreme HD, jaka nagrywa obraz w jakości do 1296p z 30 klatkami na sekundę. Jest to bez wątpienia jedna z lepszych jakości zagęszczenia pikseli obrazu wśród kamer samochodowych.

Procesor urządzenia to Mstar o taktowaniu 800 MHz. Bateria 1100 mAh pozwala na korzystanie w nagłych wypadkach z urządzenia bez konieczności podłączenia do zasilacza – praca bez stałego źródła zasilania sięga do kilku godzin w trybie samej nawigacji. Urządzeniem można sterować w taki sposób, aby wykorzystywać jego obydwie funkcje jednocześnie – czyli kamerę samochodową oraz nawigację lub tylko wybraną z nich. Złącze zasilania to MiniUSB z przyłączem do fajki samochodu.

Wymiary całego urządzenia także są bardzo pozytywne gdyż długość wynosi 173,1 mm na 101,5 mm szerokości oraz 18,7 mm grubości (głębokości) bez samego obiektywu kamery. Waga to około 295 gram. W urządzeniu jest wbudowana transmisja zestawu głośnomówiącego przez bluetooth. Także na uwagę zasługuje możliwość wyłączenia określenia prędkości na nagrywanym filmie.

Wideo rejestrator Mio MiVue Drive 65 LM pracuje na systemie operacyjnym Windows CE 6.0. Matryca to AR0330(3M) oraz szkło szklanej soczewki wideo rejestratora to 6G+1R a sama przesłona F1.8 – czyli jasny obiektyw, który zapewni dobrą jakość obrazu nawet w trudnych warunkach oświetleniowych.

Kąt widzenia soczewki to 140 stopni – zapewnia to dobre pokrycie nie tylko z samego centralnego przodu pojazdu ale także i po jego poboczu od maski. W urządzeniu jest wbudowany czujnik przeciążeń czyli G-sensor – pokazuje on wszystkie zachowania auta, takie jak przyspieszenia, zmiany toru jazdy itp.

Też trzeba nadmienić że GPS został zintegrowany z plikami wideo – dzięki temu mamy dokładne dane lokalizacyjne wbudowane w filmie. Także na filmie jest wyświetlana dokładna data nagrania, czas, prędkość (o ile włączona) i geolokalizacja. W filmie także jest dźwięk – urządzenie ma wbudowany czuły mikrofon.

Format zapisu plików wideo to MP4 na koderze H.264, czyli najczęściej stosowanym przetworniku danych. Koder ten zapewnia stosunkowo lekką wagę nagranego pliku względem wysokiej jakości obrazu. Jako że Mio MiVue Drive 65 LM jest urządzeniem stowarzyszonym, posiada dwa sloty kart pamięci, z czego każdy odpowiada za inny tryb działania.

Jedno gniazdo pamięci kart SD jest przeznaczone dla nawigacji a drugie dla wideo rejestratora. Karty pamięci mogą mieć do 64 GB pojemności. Najlepiej gdy będą tutaj zastosowane te klasy 10 (szczególnie do wideo rejestratora) lub wyższej prędkości zapisu typu ultra.

W urządzeniu jest zaawansowany system ADAS, czyli wspomagający kierowcę podczas jazdy. Funkcje te dzielą się na LDWS – która ostrzega o opuszczaniu pasa ruchu, czyli przekraczaniu linii pasa na drodze – może to pomoc w utrzymaniu prawidłowego toru jazdy na długich trasach. Do prawidłowego działania funkcji na drodze muszą być linie pasów wyznaczające krawędzie drogi.

Druga z funkcji FCWS jest to ostrzeganie przed kolizją, czyli przykładowo z poprzedzającym pojazdem znajdującym się na tej samej drodze (pasie ruchu). W przypadku tego ostrzegania o możliwej kolizji wykrywa ona zbliżania się do pojazdu dzięki soczewce wideo rejestratora.

Funkcja ta staje się mniej użyteczna w przypadku ruchliwej ulicy, gdzie często staje się w korkach na światłach czy stosunkowo wolnym ruchu miejskim, gdzie także często pojawiają się auta przed naszym – powiadomienia mogą być wtedy zdecydowanie za częste.

Obydwie wspomniane funkcje można wyłączyć w menu urządzenia. Także trzeba wspomnieć o darmowej i dożywotniej aktualizacji map nawigacyjnych. Jest to bardzo wartościowa funkcja, gdyż dzięki niej będziemy mieli zawsze aktualne trasy a sama nawigacja poprowadzi nas bezbłędnie do celu. Także jest aktualizowana baza fotoradarów – dzięki niej zawsze będzie się wiedziało gdzie może być takie miejsce i dostaniemy informacje o zbliżaniu się do takiego obszaru z foto radarem.

W urządzeniu jest także funkcja TMC – czyli informacji, jakie można otrzymywać o natężeniu ruchu drogowym oraz robotach drogowych czy innych zdarzeniach, jakie mogą powodować korki czy problemy z przejazdem. Dzięki temu będzie można wytyczyć inną alternatywną trasę ,nie narażając się na problemy i stratę czasu w zatorowanej trasie.

Nawigacja i wideo rejestrator mogą działać jednocześnie. Jest to bardzo istotne, gdyż dzięki temu urządzenie stało się w pełni kompleksowym rozwiązaniem wyposażenia auta.

W paczce produktu znajdziemy: urządzenie Mio MiVue Drive 65 LM (nawigacja i kamera samochodowa), ładowarkę samochodową, uchwyt na szybę na ssawkę, oprogramowanie na DVD oraz instrukcje obsługi i noty gwarancyjne a także 16 GB kartę SD z MicroSD o klasie 10 do urządzenia.

Nawigacja łapie silny sygnał po teście w około 2 do 5 sekund od uruchomienia. Bardzo precyzyjnie wyznacza trasę i szybko robi jej przeliczenia. Urządzenie pracuje bez najmniejszych przycięć czy problemów z sygnałem. Nawigację można określić jako bardzo czytelną oraz dokładną a sam jej interfejs jest przejrzysty oraz intuicyjny w obsłudze.

Także wcześniej wspomniana dożywotnia aktualizacje map i fotoradarów są bardzo istotne. Bez wątpienia nawigacja samochodowa jest zrobiona bardzo porządnie.

Wideo rejestrator, czyli druga funkcja urządzenia nagrywa obraz w wysokiej rozdzielczości o bardzo dobrym kącie widzenia. Obraz jest nagrywany w sposób płynny i przejrzysty. Sama obsługa wideo rejestracji także jest bardzo intuicyjna, duża zaleta to znacznie więcej funkcji niż samo nagrywanie obrazu trasy w tym także zabezpieczenie trasy przejazdu dzięki ADAS.

Podsumowując całe urządzenie Mio MiVue Drive 65 LM bez wątpienia trzeba określić jako bardzo nowoczesne o świetnych rozwiązaniach technicznych. Dzięki konsolidacji dwóch ważnych dla kierowców urządzeń staje się one wszechstronne i zdecydowanie godne polecenia.

Wysoka jakość wykonania oraz ogólne możliwości zdecydowanie przypadną do gustu większości kierowców, jacy się na nie zdecydują. Ogólnie jest to jakościowo bardzo dobry sprzęt zdecydowanie wart polecenia. Zapraszamy do kolejnych tematów w serwisie.

Jak przydatny jest artykuł?

Średnia ocen 0 / 5. Ilość ocen: 0

Ten temat jeszcze nie ma oceny.

Dziękujemy, że uznałeś artykuł za przydatny.

Zobacz nasze media społecznościowe!

Przykro nam, że artykuł nie był dla Ciebie przydatny!

Postaramy się go poprawić w ciągu 7 dni.

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten artykuł?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rodzaj subskrypcji: