Kamera samochodowa Mio MiVue C540 (wideorejestrator) – Opinia i Test

Kamera samochodowa MioKamera samochodowa Mio MiVue C540 to urządzenie nagrywające obraz sytuacji na drodze podczas jazdy samochodem. Pomoże to zabezpieczyć się przed próbami wymuszenia odszkodowania w kolizji jak i niesłusznym mandatami.

Kamera nagrywa obraz w rozdzielczości Full HD czyli 1080p – 1920x1080p pikseli. Szybkość obrazu to 30 klatek na sekundę – jest to bardzo płynna jakość filmów. Sensor optyczny jest wykonany przez firmę Sony – soczewka jest z szkła, co także ma znaczenia co do jakości obrazu. Soczewka jasności F1.8 zapewnia dobry dopływ światła nawet po ciemku.

Jakość nagrywanego obrazu jest bardzo dobra – wyraźna zarówno w dobrych warunkach oświetleniowych jak i czytelna w bardzo złych warunkach – gdy jest ciemno. Soczewka składa się z 5 szklanych elementów oraz 1 diody IR – do widzenie po ciemku.

G-Sensor czyli czujnik przeciążeń (wstrząsów) pracuje w 3 osiach. Wykryje on nagłą zmianą kierunku poruszania się pojazdu oraz uderzenie i automatycznie zabezpieczy nagrania z tego momentu przed nadpisaniem plików.

Tryb parkingowy – tryb postojowy to nagrywanie obrazu w sposób automatyczny gdy pojawi się jakiś ruch przed pojazdem. Niestety wymaga to w większości wypadków urządzenia Smartbox, jakie nie jest częścią zestawu. Chodzi tutaj o zasilanie rejestratora nawet wtedy gdy silnik auta jest wyłączony i nie ma stałego dopływu energii. Można by to było rozwiązać wbudowanym pojemnym akumulatorem w urządzeniu, jak bywało w innych modelach kamer samochodowych.

Na wyposażeniu Mio MiVue C540 znajduje się także tryb fotograficzny – można wysiąść z samochodu i zrobić zdjęcia uszkodzeń. Działa to dzięki wbudowanemu akumulatorowi, jaki pozwoli działać urządzeniu przez kilka minut bez zasilania na akumulatorze 240mAh. Jakość fotek nie będzie rzucała na kolana – także jeśli ktoś ma dobry smartfon to nim wykona lepsze zdjęcia oraz w znacznie wygodniejszy sposób niż tego typu urządzeniem.

Kamera jest małych rozmiarów i wygląda nowocześnie – to jej zaleta, bo nie zasłania szyby samochodu i nie rzuca się w oczy. Ekran na jakim widać podgląd posiada 2 cale. Na ekranie tym nawiguje się w opcjach urządzenia jak i można przeglądać dokonane nagrania czy wykonane zdjęcia.

Pliki jakie nagrywa Mio MiVue C540 mają rozszerzenia MP4 – to jest duża zaleta, gdyż to obecnie najpopularniejszy typ plików który mogą otwierać praktycznie dowolne urządzenia multimedialne. Koder pliku to H.264 – najpopularniejszy z racji, że nagrywa obraz w najwyższej jakości względem jak najmniejszej zajętości miejsca pamięci.

Kąt widzenia to 130 stopni – pozwoli to rejestrować obraz tego co znajduje się przed samochodem oraz po jego bocznych krawędziach, widocznych dla kierowcy od przodu samochodu. Jest to najczęściej stosowana szerokość zasięgu soczewki.

Karty pamięci do 128 GB – pozwolą zarejestrować wiele godzin nagrań. Nagrania robione są w pętli – starsze pliki ponapisywane są nowymi (o ile nie zabezpieczymy ich ręcznie lub nie zrobi tego G-sensor). Klasa kart powinna być 10 lub ultra – duża prędkość zapisu z racji na duże pliki tworzone w szybkim czasie przez rejestrator jazdy.

Wymiary kamery samochodowej to wysokość 62,2 oraz szerokość 51 i grubość 36,9 mm. Waga 65 gram. Wymiar jest bardzo kompaktowy.

Ruchoma głowica mocująca kamerę do przyssawki pozwoli na dostosowanie odpowiedniego nachylenia urządzenia tak aby rejestrowało to co jest najbardziej istotne. Mocowanie do szyby jest na ssawkę – jest to naszym zdaniem najlepszy typ rozwiązania mocującego.

Do Mio MiVue C540 można także zamocować dodatkową kamerę z tyłu pojazdu. Całość będzie monitorowała wtedy samochód z przodu i tyłu. Jest to zestaw rozwojowy.

Podczas pracy urządzenia jest widoczny tak zwany HUD – czyli tryb informacji zamiast pokazywania co rejestruje obraz, ma to na celu nieporozpraszanie kierowcy.

Użytkownik także może ustawiać balans bieli – jeśli stwierdzi się, że jest za widno lub ciemno na nagraniach można zmienić w ustawieniach jasność rejestrowanego obrazu. Także działa WDR.

Kamera samochodowa oczywiście uruchamia się automatycznie po włączeniu samochodu – czyli gdy dopływ prądu jest w trybie stałym.

Urządzenie ma wbudowany mikrofon – wszystko co dzieje się w aucie i na zewnątrz jest rejestrowane w ścieżce dźwiękowej dołączonej do obrazu.

W zestawie Mio MiVue C540 znajdziemy:

 • Kamera samochodowa Mio MiVue C540
 • Zasilacz samochodowy do urządzenia na długim kablu
 • Uchwyt do szyby na ssawkę
 • Instrukcję obsługi
 • Kartę gwarancyjną
 • Oryginalne opakowanie urządzenia

Urządzenie to posiada standardową gwarancję wynoszącą 2 lat od czasu nabycia.

Podsumowując kamera samochodowa Mio MiVue C540 to bez wątpienia bardzo dobre urządzenia do rejestracji trasy i zabezpieczenia się przed niepewnymi sytuacjami na drodze oraz wymuszeniami odszkodowania. Jest to urządzenie nagrywające bardzo dobrą jakość obrazu oraz mające wszystkie przydatne funkcje dla kierowców samochodu. Zdecydowanie jest godne polecenia i wypróbowania. Zapraszamy do kolejnych tematów i opinii w serwisie.

4 komentarze

 1. Akcent pisze:

  Fajne urządzenie, z wyglądu bardzo nowoczesne. Choć trudno pojąć fakt produkcji co roku nowych modeli jak są takie same jak poprzednie tylko inne nazwy. Tak się dzieje z telefonami i tak samo widać z kamerami do auta. Samo w sobie bardzo sympatyczne i na pewno bym takie sobie sprawił – ale już mam identyczne też mio tylko inny model sprzed 2 lat.

 2. elegancka pisze:

  Bardzo mi się podoba, zastanawiałem się nad kupnem.

 3. Cobra pisze:

  Całkiem dobry sprzęt, obraz potwierdzam że jest ładny i czytelny. Jakiś czas temu miałem z nią styczność a to przecież nowość. Dla mnie obraz jest powyżej tego co się potrzebuje w rzeczywistości. Jest tego taka masa że nie wiadomo co wybrać w razie czego.

 4. Wartacz kamil pisze:

  Kupiłem tą kamerę około dwa tygodnie temu, na razie jestem z niej zadowolony. Brak problemów z ustawieniami czy czytelnością obrazu. Miejmy na dzieje że nie będzie konieczna a to tylko dodatkowe zabezpieczenie. Na razie zawsze jak gdzieś jadę to ona pracuje przez cały czas. Po jeździe ją ściągam do schowka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *