Kamera samochodowa Navitel MSR700 – Opinia i Test

Kamera NavitelWideorejestrator w postaci kamery samochodowej firmy Navitel MSR700 to urządzenie jakie pozwoli nagrywać wszystkie zdarzenia drogowe otaczające kierowcę podczas jazdy.

Kamera ta nagrywa obraz w rozdzielczości Full HD 1080P oraz 12 Megapikseli.

Obiektyw urządzenia jest szerokokątny o pokryciu obrazu 170 stopni – obraz tenjest jest panoramiczny. Detektor czyli G-sensor w jaki jest wyposażone urządzenie przechwytuje materiał filmowy podczas wypadku i stłuczek – czyli nagłych przyspieszań, hamowania lub zderzenia – dokumentuje to także uderzenia w tył samochodu i może stanowić dowód.

Navitel MSR700 nagrywa bez przerwy w pętli – czyli nadpisuje najstarsze pliki nowszymi, jeśli nie zostaną zachowane ręcznie. Im większa karta pamięci tym większy ciąg czasowy udokumentowanego przejazdu. Nagrywa ona obraz nawet w znacznie zmniejszonym oświetleniu działając w trybie nocnym – jednakże jakość obrazu typowo w takich warunkach nie jest zbyt dokładna.

Na nagraniu jest dołączany faktyczny czas i data oraz tak samo na zrzutach obrazowych. W widorejestratorze można zastosować karty micro SD lub SDHC o dopuszczalnej pojemności 256 GB – to zapewnia wiele godzin nagrania trasy podczas jazdy. Warto wspomnieć także o fakcie automatycznego włączania zaraz po uruchomieniu silnika pojazdu.

Wbudowany wyświetlacz ma wielkość 2 cali i jest wykonany w technologi IPS, na nim można przeglądać nagrane materiały. Rozdzielczość wyświetlacza to 900×240 pikseli. Zastosowany procesor w urządzeniu to Novatek NT96650. Łącza to interfejs mini USB 2.0. Nagrania jakie dokonują się za pomocą tego urządzenia mogą być pomocnym dowodem w sprawie stłuczki zarówno własnej jak i innych uczestników ruchu.

Z racji na różne zdarzenia losowe oraz niebezpieczeństwo na drodze bez wątpienia dobrze jest mieć jakieś urządzenie tego typu w pojeździe.

Navitel MSR700 może zabezpieczyć też przed oszustami drogowymi, jacy próbują wymusić odszkodowanie samemu powodując celowe zderzenie. Także wskaże kto był prawdziwym sprawcą wypadku drogowego i innych kolizji.

Warto dobrze przyjrzeć się rozdzielczości nagrywania obrazu a chodzi tutaj o 1920×1080 czyli wspomniane wcześniej 1018P z szybkością 30 klatek na sekundę w formacie MOV. Kompresor obrazu to H.264 – konwerter ten daje dobre parametry kompresji wielkości pliku przy zachowaniu dobrej jakości obrazu. Obecnie istnieje już nowszy konwerter tego typu – na pewno będzie powoli wdrażany w urządzenia w przyszłości.

Wideo rejestrator Navitel MSR700 posiada wbudowany tryb parkingowy. Wykrywa on ewentualny ruch w polu widzenia kamery i automatycznie wtedy zaczyna się nagrywanie obrazu podczas nieobecności w samochodzie. Z tym może być jednak problem – po wyłączeniu silnika samochodu akumulator testowanego urządzenia nie trzyma więcej niż około minuty czasu i się wyłącza rozładowany. Więc w zasadzie jet to funkcja na testowanym urządzeniu nie sprawdzająca się o ile silnik auta jest wyłączony i stale nie ma ładowania kamery. Auta nie można pozostawiać na włączonym silniku bez opieki.

Urządzenie jest wyposażone także w możliwość powiększenia obrazu 6x w sposób cyfrowy, co zwiększa piksele i jest drobna utrata jakości obrazu. Także wyposażono je w czuły mikrofon jaki dobrze nagrywa dźwięk z pojazdu i jego otoczenia.

Kamera włącza się automatycznie po uruchomieniu silnika samochodu i rozpoczyna rejestrację otoczenia – o ile jest stały dopływ prądu czyli z fajki, to bardzo dobra funkcja funkcja jaka nie występuje w wielu urządzaniach. Urządzenie wykonane jest z tworzywa natomiast pierścień obiektywu jest ze stali.

W zestawie znajduje się: ramie do mocowania w samochodzie, które jest niestety na poduszkę przylepną jednorazową (w komplecie 2 sztuki), urządzenie wideo rejestrator Navitel MSR700, kabel micro USB łączenia urządzenia z komputerem oraz zasilacz na długim łączu do fajki samochodu. Także instrukcja obsługi, karta gwarancyjna, szmatka do czyszczenia obiektywu i opakowanie całego urządzenia. Gwarancja urządzenia wynosi standardowe 24 miesiące.

Warto odnieść się do jakości obrazu jaki jest nagrywany oraz zdjęć. Ogólnie rzecz biorąc obraz za dnia jest całkiem przyzwoity. Należy pamiętać, że mały wideo rejestrator nie jest dużym aparatem czy kamerą lustrzankową. W nocy rejestruje on obraz trochę ziarnisty i mogą być problemy z odczytaniem rejestracji aut poprzedzających, także łapie spore refleksy świetlne.

Natomiast za dnia obraz jest dobry i wystarczających do dobrego rejestrowania zdarzeń. Gdy ustawi się nagrywanie na pełną rozdzielczość to trzeba przyznać że jakość nagranych materiałów jest zadowalająca.

Ogólnie o urządzeniu można powiedzieć to, że jest to pozycja warta uwagi dla kierowców. Cechuje się stosunkowo niską ceną oraz całkiem przyzwoitymi warunkami pracy (pomijając bardzo słabą baterię urządzenia). Na pewno spełni on oczekiwania większości kierowców w samochodach prywatnych. Zapraszamy do kolejnych opinii i testów a także artykułów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *