Kamera samochodowa Xblitz GO – Opinia i Test

Kamera samochodowaKamera samochodowa (wideo rejestrator) Xblitz Go, to urządzenie wyposażenia samochodu, jakie zdecydowanie może przydać się każdemu kierowcy. Dzięki temu sprzętowi możemy zarejestrować wszystkie zdarzenia drogowe, jakie mogą się przytrafić podczas podróży.

Kamera samochodowa Xblitz Go nagrywa obraz w rozdzielczości Full HD 1920×1080 pikseli, czyli 1080p z szybkością 30 klatek na sekundę. Zapewnia to bardzo dobrą jakość obrazu oraz całkowitą płynność jego działania.

Istnieje możliwość także nagrywania obrazu z szybkością 60 klatek na sekundę w wersji HD czyli 720p (1280×720 pikseli). Może być to przydatne do nagrywania bardzo szybkich i dynamicznych ujęć. W ciągu 1 sekundy będzie rejestrowane 60 klatek filmowych – może być to bardzo przydatne do tworzenia filmów w zwolnionym tempie, jakie zachowają płynność ruchu. Podobna opcja jak w kamerach sportowych.

Xblitz Go także można wykorzystać jako aparat fotograficzny. Zdjęcia jakie możemy zrobić za jego pomocą mogę mieć do 16 Mega pikseli (16 milionów pikseli), to zapewni ich szerokie spektrum wykorzystania – maksymalna rozdzielczość fotek to aż 4608×3456 px – to bardzo duże zdjęcia, jakie można z powodzenie wydrukować i obraz powiększać punktowo. Podczas fotografowania w trybie samowyzwalacza można ustawić opóźnienie migawki na 2 sekundy ,5 sekund i 10 sekund.

Istnieje możliwość także zrobienie przybliżenia obrazu dzięki 4 krotnemu powiększeniu cyfrowemu. Może być to przydatne w trasie – aczkolwiek trzeb się liczyć, że powiększeni cyfrowe wiąże się z małą stratą jakości obrazu.

Także na uwagę zasługuje możliwość fotografii seryjnej, czyli wykonanie kilku fotek automatycznie w odstępach 1 sekundy do 3 fotek – lub tryb ręczny pojedynczy.

W urządzeniu istnieje także funkcja HDR (High Dynamic Range Image), jaka pozwala na nagrywanie obrazu w zakresie jasności – iluminacji porównywalnej do jasności widzianej przez człowieka. Dzięki temu obraz będzie znacznie lepszy.

Formaty nagrywanych plików przez wideo rejestratora to MOV w koderze H264 – dzięki niemu waga plików jest stosunkowo niska przy wysokiej jakości obrazu. Jest to najbardziej popularny koder plików filmowych stosowany we wszystkich urządzeniach z jakością obrazu Full HD.

WDR (Wide Dynamic Range) to kolejna funkcja w kamerze – dzięki niej poprzez algorytmy analizujące naświetlenie obrazu samo urządzenie potrafi rejestrować dobrze widoczne sceny mimo dużych różnić w kontraście poszczególnych elementów obrazu.

Xblitz Go posiada soczewkę szerokokątną o kącie widzenia aż 170 stopni. Pozwala to rejestrować obraz o bardzo szerokiej perspektywie przed maską pojazdu. Soczewka jest szklana jaka zapewnia bardzo dobrą jakość obrazu. Obraz z urządzenie jest bardzo dobry w każdych warunkach oświetleniowych na tle konkurencyjnych produktów.

Dodatkowo urządzenie jest wyposażone w tryb nocny Diody IR w postaci 8 sztuk – pomaga to zachować dobry obraz przy bardzo niskim poziomie światła, szczególnie jest to przydatna funkcja podczas jazdy nocnej.

Na wyposażeniu znajduje się także czuły mikrofon – rejestruje to co się dzieje wewnątrz auta jak i odgłosy ulicy. Można wyłączyć funkcję zapisu dźwięku – także mikrofon można traktować jako zapisy dyktafonu.

Kamera posiada wbudowany głośnik – dzięki niemu będzie można odtwarzać zarejestrowane filmy z dźwiękiem, można także dzięki niemu słyszeć nawigacje w menu urządzenia. Jest to przydatna funkcja dla wielu użytkowników.

Wideo rejestrator Xblitz Go można wykorzystać także jako kamerę internetową – po podłączeniu do komputera przez USB będzie ona spełniała wszelkie zadnia typowej kamery internetowej o wysokiej jakości obrazu – to duża zaleta, jaką zdecydowanie warto brać pod uwagę.

Złącze zasilania jest wbudowane w uchwyt montowany na szybie. Dzięki temu znacznie łatwiej podłączyć urządzenie do źródła prądu (fajki samochodowej), jak i szybciej je wyjąć do innych celów bez konieczności osobnego odłączania kabli. Uchwyt jest na silną ssawkę – czyli najlepszy typ mocowania do szyby auta.

W Xblitz Go można ustawić długość nagrywanych fragmentów jazdy. Mamy do wyboru odcinki pliku po 1, 3, 5 oraz 10 minut nagrania. A także istnieje możliwość rejestracji obrazu ciągłej do 2 GB wagi pliku. Jest to dobre rozwiązanie, aby wybrać najbardziej nieopowiadający nam typ zapisu przebiegu trasy. Optymalne wydaje się wybranie 5 lub10 minut czasu nagrywania poszczególny na plik.

Urządzenie obsługuje karty pamięci typu microSD – najlepiej wybierać te klasy 10 lub ultra, aby były jak najszybsze w zapisie danych. Maksymalna pojemność obsługiwanych kart to 64 GB. Wystarczy to na wiele godzin nagrania trasy podczas jady autem.

Średni rozmiar 3 minutowego filmu zajmuje 300 MB – 5 minutowego 500 MB – czyli średnio na 1 minutę nagrania przypada 100MB przy maksymalnej rozdzielczości jakości obrazu. W ten sposób można rejestrować do około 10 godzin jazdy w maksymalnej jakości obrazu na karcie pamięci.

W urządzeniu nie zabrakło detekcji ruchu. Kamera w stanie czuwania po wykryciu ruchu przed soczewką włączy nagrywanie – trwa one aż do ustania ruchu z dodatkiem kilku sekund. Jest to bardzo dobra opcja szczególnie na parkingach. Urządzenie będzie działało przez kilka minut po wyłączeniu silnika dzięki wbudowanej baterii. Monitorowanie parkingu polega natomiast na automatycznym uruchomieniu nagrania po uderzeniu – czułość jest regulowana w ustawieniach.

Nagrywania obraz zaczyna się automatycznie – wystarczy tylko uruchomić zapłon auta czyli nagrywanie zaczyna się samoczynnie po dopływie energii do urządzenia z fajki auta. Także automatycznie się wyłącza po zgaszeniu silnika po kilu sekundach.

G-sensor to także bardzo istotna cecha tego urządzenia. Czujnik grawitacyjny służy do tego, aby automatycznie zaczął nagrywanie zaistniałego zdarzenia – przykładowo w trybie postoju jest to bardzo ważne. Rejestrator automatycznie także zabezpiecza ten plik podczas zdarzenia, aby nie został nadpisany. Działa on po uderzeniu lub nagłym hamowaniu auta oraz nagłej i drastycznej zmianie toru poruszania się pojazdu.

Także może się przydać funkcja SOS – po naciśnięciu odpowiedniego klawisza plik zostaje zabezpieczony przed skasowaniem czy nagraniem.

Korpus urządzenia Xblitz Go został wykonany z materiałów odpornych na zarysowania i przetarcia. Posiada także metalowe wstawki i aluminiowe wykończenie. Jest to bardzo trwała konstrukcja o ładnym i eleganckim wykończeniu.

Wyświetlacz urządzenia posiada 2 cale – można na nim obejrzeć wcześniej wykonane nagrania oraz filmy czy zdjęcia, jak i oczywiście nawigować w opcjach ustawień.

 • Urządzenie posiada złącza microSD, mini USB – jakie jest w uchwycie samochodowym, AV OUT, mini HDMI.
 • Obsługuje kilka języków w tym: Polski, angielski, francuski, hiszpański, portugalski, niemiecki, włoski, chiński, japoński, rosyjski oraz koreański.

Dużą zaletą jest fakt, że na nagraniu może być widoczna data, godzina oraz numer rejestracyjny auta wkomponowany w film.

Tryb oszczędzania energii pozwoli wyłączyć urządzenie po 3 – 5 lub 10 minutach oraz po takim samym czasie jest do wyboru tryb wygaszacza ekranu.

W ustawieniach nie zabrakło zmiany rozdzielczości obrazu, jakości, ostrości, balansu bieli i koloru oraz opcji ISO a także ekspozycji obrazu. Warto także wspomnieć, że obraz posiada stabilizacje aby był bardziej wyraźny i płynny.

Urządzenie ma wymiary 55x55x35 mm – jak widać jest bardzo kompaktowe. Gwarancja to 24 miesiące. Chipset urządzenia to Novatek NTK96650 – jaki zapewnia szybkie działanie.

W opakowaniu znajdziemy:

 • Kamerę wideo rejestrator samochodowy Xblitz Go
 • Zasilacz samochodowy
 • Uchwyt samochodowy do mocowania na szybie
 • Kabel USB
 • Czytnik karty pamięci
 • Instrukcję obsługi / karty gwarancyjne
 • Całość w oryginalnym opakowaniu producenta

Podsumowując urządzenie – kamerę samochodowa Xblitz Go to zdecydowanie jedno z najlepszych urządzeń tego typu o bardzo szerokich możliwościach zastosowania. Jego jakość obrazu jak i pozostałe szerokie możliwości sprawiają, że jest to coś więcej niż tylko kamera do samochodu czy kamera internetowa, dyktafon oraz aparat – jest to urządzenie zdecydowanie godne polecenia. Zapraszamy do kolejnych tematów z testami i opiniami w serwisie.

Jeden komentarz

 1. Kamowicz

  Korzystam z niej już ponad rok czasu i wszystko działa super. Nigdy nie było problemu z jej funkcjonowaniem. Ale fakt, że przydała by się też tylna na jakieś okoliczności. Najważniejsze dla nas i naszego bezpieczeństwa jest to co przed nami, ale tylna bardzo pomaga w innych sytuacjach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.