Kamera samochodowa Xblitz X5 WiFi – Opinia i Test

Kamera samochodowa X5Kamera samochodowa Xblitz X5 WiFi to nowoczesne urządzenie rejestrujące obraz w wysokiej jakości.

Rejestratory jazdy to w dzisiejszych czasach praktycznie niezbędne wyposażenie auta – mogą zabezpieczyć przed wymuszeniami odszkodowania jak i niejasnymi sytuacjami podczas zdarzeń drogowych.

Testowana kamera samochodowa Xblitz X5 posiada w sobie szklaną soczewkę 6G – jaka zapewnia lepszą jakość obrazu w dowolnych warunkach oświetleniowych.

Obiektyw szerokokątny soczewki ma rozstaw 140 stopni zakresu widzialności. Jest to w zupełności wystarczające do ogarnięcia nagraniem tego co się dzieje przed pojazdem jak i jego bocznych krawędziach od przodu czyli otoczenia drogi jaką się poruszamy.

Kamera nagrywa obraz w rozdzielczości Full HD 1920×1080 pikseli czyli 1080p. Szybkość klatek na sekundę wynosi 30. Zapewni to całkowicie płynny obraz podczas nagrań. Lub 1208×720 czyli 720p z szybkością 60 klatek na sekundę. Obraz jest w bardzo wysokiej jakości pod względem detali.

Sensor optyczny to Sony IMX323, pliki filmowe są zapisywane w formacie MOV. Wszystko jest w koderze H.264 – czyli tym, jaki zachowuje równowagę między wagą pliku a jego wysoką jakością obrazu. Jest to najpopularniejszy koder plików w urządzeniach nagrywających.

Urządzenie potrafi także wykonywać zdjęcia w formacie JPG w rozdzielczości około 12 Mpx – jakość zdjęć jest dość wysoka, funkcja ta może się przydać podczas robienie zdjęć jakiejś kolizji czy rzeczy jakie chcemy zapamiętać po drodze – telefony, bilbordy, pamiątkowe foto itp.

Urządzenie to posiada wbudowane łącze WiFi – dzięki temu można połączyć kamerę z telefonem. Za pomocą tego łącza można obsługiwać kamerę lub robić podgląd na telefonie to co widzi obecnie kamera. Także można pobierać filmy i je archiwizować za sprawą dodatkowej aplikacji na telefonie.

Montaż kamery samochodowej Xblitz X5 odbywa się na bazie wykorzystania taśm przylepnych – taśmy te są bardzo silne. Sprawia to problem jeśli chce się uchwyt zmienić do innego auta. W zestawie mamy 2 taśmy przylepne zapasowe. Jeśli rejestrator docelowo ma być w jednym aucie jest to rozwiązanie jak najbardziej dobre.

Wyświetlacz urządzenia TFT LCD posiada 2,45 cala – można na nim obejrzeć wykonane nagrania czy zdjęcia oraz nawigować w menu kamery samochodowej. Sprzęt ten pracuje na procesorze NTK96658 – nie ma w nim najmniejszych zacięć czy problemów z płynnością działania.

Warto wspomnieć o 3 osiowym G-Sensorze przeciążeń urządzenia. Działa on na tej zasadzie, że gdy rejestrator jazdy wykryje jakieś nienaturalne przyspieszenie, uderzenie, nieoczekiwaną zmianę kierunku poruszania się pojazdu automatycznie zabezpieczy nagrania z tego zdarzenia.

Kamera Xblitz X5 jest wyposażona w programowy tryb nocny – pozwala on zachować lepszą jakość obrazu podczas trudnych warunków oświetleniowych w tym nocą.

WDR – to kolejna funkcja jaka pozwala zachować znacznie lepszej jakości obraz w miejscach gdzie kontrasty są zbyt duże. Na przykład jadąc pod słońce czy przy nagłych przebłyskach świetlnych obraz i tak będzie czytelny a nie prześwietlony lub z flarami.

Tryb parkingowy – to przydatna funkcja jaką oferuje to urządzenie. Zapewnia nagrania zdarzeń jakie mają miejsce na parkingu. Tryb ten działa w sposób pasywny – kamera jest uśpiona do czasu wyczucia przez G-sensor jakiegoś poruszenia pojazdu – wtedy automatycznie zaczyna rejestrować. Także gdy kamera wyczuje ruch przed soczewką (detekcja ruchu) w pobliżu pojazdu automatycznie włączy zapis.

Karty pamięci jakie przyjmie urządzenie są do 128 GB najlepiej klasy 10 lub ultra – zapewni to bardzo wiele godzin nagrań trasy przejazdu. Zapis odbywa się w pętli – jeśli pliku nie zabezpieczymy ręcznie lub nie zrobi tego automatycznie urządzenie – to będą niepotrzebne nagrania automatycznie nadpisywane od najstarszego.

Xblitz X5 posada w sobie wbudowany głośnik oraz czuły mikrofon – możemy więc traktować go także jako dyktafon. Słychać na nim dobrze otoczenie samochodu oraz co dzieje się wewnątrz pojazdu.

Wymiary urządzenia to: 100 milimetrów długości na 65 szerokości i 30 grubości. Waga to zaledwie 25 gram. Łącza urządzenia to mini USB 2.0 oraz A/V.

Kamera posiada wbudowany akumulator o pojemności 200 mAh litowo–jonowy. Zasilany i ładowany jest bezpośrednio z gniazdka samochodowego.

Gwarancja urządzenia wynosi pełne 24 miesiące (2 lata).

Nagrywanie rozpoczyna się w urządzeniu w sposób automatyczny – nie trzeba pamiętać o jego włączaniu o ile zasilanie jest podłączone w samochodzie. W innym wypadku należy użyć przycisku włączania / wyłączania.

W zestawie znajdziemy:

 • Kamerę samochodową Xblitz X5
 • Ładowarkę samochodową z kablem
 • Kabel USB – łącze z komputerem
 • Instrukcja obsługi
 • Czytnik kart pamięci
 • 2 zapasowe taśmy przylepne
 • Adapter uchwytu samochodowego aby dostosować go do innego pochyłu szyb w samochodzie

Kamera samochodowa Xblitz X5 to bez wątpienia bardzo dobre urządzenie. Nagrywa obraz w bardzo dobrej jakości pod względem detali a sama ma nowoczesny wygląd. Kamera posiada wszystkie niezbędne funkcje, jakie działają w niej w sposób bardzo intuicyjny a zarazem płynny.

Po długich testach stwierdzamy, że jest to świetne urządzenie zdecydowanie godne polecenia do każdego samochodu. Zapraszamy do kolejnych testów i opinii w serwisie.

5 komentarzy

 1. Automix pisze:

  Mam tą kamerę już z dwa lata i jestem zadowolony. Obraz jest czytelny i dobrej jakości. Problem to tylko fakt że ma przylep zamiast ssawki. Niestety zmieniałem ją do innego auta i tutaj musiałem samemu dokupić nowe taśmy trzymające ją na szybie. Po za tym jest bardzo dobra.

 2. TanGri An pisze:

  Urządzenie jest bardzo fajne i ładnie nagrywa obraz ale niestety jego ogromna wada to taśma przylepna. Nie jest to wygodne do zdejmowania i przekładania na inne auto. Lepsze by były standardowe ssawki. A tak raz się przyczepi i nie można zmienić miejsca. Po za tym jest to całkiem fajny sprzęt jaki dobrze służy. Ogólnie jestem z niego zadowolony. Szkoda że nie ma w zestawie kamery też na tył auta, przydała by się.

 3. Opelowicz Daniel pisze:

  Akurat całkiem dobrze rejestruje ona obraz i warto mieć coś takiego. Niestety zgodzę się, że najsłabszym jej elementem jest stosowanie taśmy zamiast zwykłego mocowania na ssawkę. Jakość obrazu jest zadowalająca, nie jest to jak z aparatu normalnego ale i tak wystarczy nie trzeba nic więcej. Ogólnie oceniam to dobrze choć już robię przymiarkę czy nie lepsze będzie lusterko wsteczne z kamerą.

 4. Astan pisze:

  Posiadam od 2018 roku. Działa super. Szkoda ze apka ma chińskie krzaczki. Po reinstalacji aplikacji nie jestem w stanie dotrzeć do kamery. Nigdy więcej nie kupię produktu bez wsparcia europejskiego.

 5. Urszek48 pisze:

  Bardzo dobra kamera do auta. Jedna z lepszych jakie miałem. Obraz i jakość nagrań bardzo zadowalająca. Niestety także potwierdzam, taśma przylepna to jest nieporozumienie. Nie wiem czemu to stosują, pewnie aby ciąć koszty na maxa. Mimo wszystko jestem z niej zadowolony. Pewnie nowe jakieś kamery do samochodu mogą nagrywać jeszcze lepiej obraz. Ale mi taki wystarcza. Jedyna jej bolączka to brak kamery tylnej w zestawie i możliwości chyba jej podłączenia. Ale po za tym jest bardzo przyzwoita.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *