Ketamina – co to jest i jak działa?

Ketamina a zdrowieKetamina jest środkiem anestetycznym powszechnie stosowanym do znieczulenia ogólnego, sedacji i analgezji. Jednak zyskuje ona również popularność jako szybko działający lek przeciwdepresyjny, który może szybko pomóc w leczeniu poważnych zaburzeń. Ten artykuł wyjaśnia wszystko, co najważniejsze o ketaminie.

Co to jest ketamina?
Ketamina
to lek znieczulający i przeciwbólowy o działaniu ogólnym, stosowany od lat 60. XX wieku. Zazwyczaj stosuje się ją w połączeniu z innym środkiem uspokajającym. Ze względu na swoje krótkotrwałe znajduje powszechne zastosowanie w przypadkach nagłych operacji, zwłaszcza u dzieci i osób starszych. Czasem ketamina pomaga w zwalczaniu przewlekłego bólu, w tym fibromialgii, a nawet w leczeniu niektórych zaburzeń psychicznych.

Jakie efekty wywołuje ketamina?

Ketamina wywołuje u pacjentów stan podobny do transu, ogólne uczucie dysocjacji i wrażenie przebywania poza swoim ciałem. Zdarza się, że wzbudza również halucynacje. Z tego powodu często bywa stosowana jako narkotyk rekreacyjny. Zwykle bardzo szybko rozpoczyna działanie, bo już po 5-10 minutach, a czas jego trwania wynosi około 1-3 godziny.

Jakie mogą być działania niepożądane ketaminy?

Halucynacje, które pojawiają się przy zażyciu ketaminy, mogą być przerażające i prowadzić do psychozy czy amnezji w skrajnych przypadkach. Istnieją też pewne długoterminowe niekorzystne skutki przyjmowania ketaminy, w tym spadek czucia oraz ograniczenie zdolności widzenia lub rozpoznawania smaku. Nierzadko u  wielu  osób występuje także wzrost lęku i utrudnione posługiwanie się logiką.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania ketaminy?

Ketamina jest przeciwwskazana u pacjentów z nadwrażliwością na którykolwiek z jej składników. Nie powinni jej otrzymywać ludzie z guzem chromochłonnym, zagrożeni krwawieniem, cierpiący na schizofrenię lub manię. Nie zaleca się jej w przypadku dzieci do 2 lat i młodszych. Ketamina nie stanowi dobrego rozwiązania, gdy badany choruje na nadciśnienie tętnicze, choroby wrzodowe. Lekarza odradzają używanie jej jako środka znieczulającego dla kobiet w ciąży.

Czy można się uzależnić od ketaminy?

Wiele osób wykorzystuje ketaminę, żeby celowo uzyskać poczucie haju i wywołać halucynacje. Niestety zachodzi wówczas ryzyko rozwinięcia silnego uzależnienia od ketaminy. Skrajne sytuacje prowadzą do śmierci z powodu zatrzymania akcji serca albo silnej niewydolności oddechowej. Często uzależnienie od ketaminy może być leczone przez lekarza specjalistę za pomocą detoksykacji i odpowiednio zaplanowanej terapii. 

Istnieją pewne znaki ostrzegawcze, które wskazują na uzależnienie od ketaminy. Należą do nich: 

  • nieustająca senność;
  • powracające nudności i wymioty;
  • zaburzenia wzroku i pamięci;
  • stale podwyższone tętno;
  • ciągłe zmiany cyklu snu.

Odzyskanie kontroli nad swoim wymaga zarówno zastosowania właściwych leków, jak i pracy z psychologiem. Czas trwania całego procesu zależy od stopnia uzależnienia pacjenta od ketaminy, a także jego indywidualnych cech zdrowotnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.