Kiedy nie używać mat i materacy masujących bo mogą zaszkodzić

Masowanie kiedy wskazaneMaty i materace masujące mogą pomagać na wiele różnych przypadłości, dzięki swojemu rozbudowanemu działaniu. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że w niektórych przypadkach korzystanie z tych urządzeń może doprowadzić do pogorszenia stanu zdrowia i zaognienia lub eskalacji stanu chorobowego lub urazowego.

Wiele osób posiada błędne przekonanie, które jest tworzone przez producentów i sprzedawców że są one całkiem bezpieczne pod każdym względem i stanowią złoty środek na wszystkie dolegliwości. Na ofertach sprzedaży materacy i mat masujących oraz ogólnie masażerów nigdy nie ma informacji, kiedy z nich nie należy korzystać. Dopiero takie dane z reguły mogą się pojawić w dołączonej instrukcji obsługi, choć nawet tam z reguły są pomijane.

Kiedy nie należy korzystać z tego typu urządzeń – jest to ogólnie w miarę zamknięta grupa przypadłości, gdzie korzystanie z mat i materacy masujących systemowych lub punktowych może skończyć się pogorszeniem stanu zdrowia.

W przypadku choroby – szczególnie podczas takiej, która objawia się znacznym osłabieniem organizmu. Także gdy posiada się stan gorączkowy. Urządzenia masujące działają na zasadzie lekkich ćwiczeń ciała przez co mogą dodatkowo osłabiać organizm. Więc są przeznaczone tyko dla osób cieszących się w danym momencie brakiem stanu chorobowego osłabiającym organizm. Ciało podczas masażu się rozgrzewa, przez co stan podgorączkowy może się dodatkowo nasilać.

Złamania – szczególnie jeśli nie są jeszcze zrośnięte, urządzenie to może doprowadzić do przesunięcia miejsca zrostu lub utrudnić regenerację organizmu. Nie powinno się z nich korzystać do końca wyleczenia tej przypadłości.

Po operacjach i zabiegach chirurgicznych oraz w przypadku oparzeń i rozcięć czy głębokich skaleczeń – zasada jest podobna jak przy złamaniach. To może utrudnić regeneracji tkance a w przypadku szwów o ile są napięte może skutkować ich zerwaniem czy rozciągnięciem.

Duże żylaki – czyli miejsca gdzie krew krąży zdecydowanie gorzej po przez możliwe zablokowanie układu krwionośnego lub jego zwężenie. W tym przypadku istnieje ryzyko oderwania o ile istnieje zatoru i wpuszczenie go do krwiobiegu, co może być bardzo poważne w konsekwencjach dla zdrowia i życia. Szczególnie nie wskazane wibracyjne masowania za sprawą mat i materaców.

Podczas ciąży – w żadnym okresie nie powinno się wykonywać systemowych masaży – czyli ogólnoustrojowych w tym szczególnie wibracyjnych. Może być to niebezpieczne dla płodu.

W przypadku posiadania rozrusznika serca lub wszczepionych bajpasów – rozrusznik jest sterowany elektronicznie a materace mogą zaburzać jego prawidłowy rytm. W przypadku bajpasów zbyt intensywne pobudzenie organizmu może być niebezpieczne.

Urazy kręgosłupa – posiadając uszkodzone kręgi kręgosłupa, szczególnie w znacznym stopniu, może dojść do większego ich wysunięcia (wypadania dysków). Jest to niebezpieczne tylko przy dużych uszkodzeniach, dobrze o to spytać lekarza.

W przypadku nowotworów – działanie mat i materacy systemowych może doprowadzić do rozproszenia się stanu chorobowego. Nie ma co do tego jednoznacznych badań ale takie są ogólne zalecenia bezpieczeństwa.

Silne stany zapalne i bóle reumatyczne – reumatyzm to ogólnie przewlekły stan zapalny. Korzystania z urządzeń tego typu w tym przypadku powoduje zwiększenie ciepła, gdzie już jest jakieś tarcie i zwiększenie czynnika zapalnego. Szczególnie dotyczy to masaży w postaci mat i materacy systemowych działających na cały organizm a nie punktowych – o ile nie dotyczą punktu ze stanem zapalnym i reumatoidalnym.

Przestrzegając tych kilku zasad na pewno nie pogorszymy swojego stanu zdrowia a prawdopodobnie go możemy stymulować. Masażery rozluźniają organizm i napięcie, co wpływa pozytywnie na ciało oraz ogólne przemęczenie organizmu – mogą go pobudzać lub wyciszać. Szczególnie mowa o tych systemowych, które działają na dużą część ciała lub całe ciało jednocześnie. Zapraszamy do kolejnych tematów w serwisie.

Jeden komentarz

  1. FilipSza pisze:

    To jest bardzo dobre, że ktoś porusza takie tematy. Przecież to są niezwykle ważne informacje, powinny być udostępniane dla osób jakie szukają takich urządzeń dla siebie. Moja mama nabyła takie urządzenie na bóle kręgosłupa. Teraz wiem że nie powinna z tego korzystać bez konsultacji z lekarzem, ale nabywając coś takiego nie było o tym żadnej informacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *