Kiedy warto wprowadzić olejek sosnowy do swojej pielęgnacji?
Intensywny, leśny, żywiczny zapach to coś, za co kochamy olejek sosnowy. Chętnie wykorzystujemy go do aromaterapii, by odtworzyć w naszych domach atmosferę lasu iglastego. Jednak olejek sosnowy ma do zaoferowania dużo więcej niż tylko odświeżający, iglasty zapach. Jego właściwości sprawiają, że jest chętnie stosowany również w medycynie oraz kosmetyce. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej o tym niezwykłym olejku.
Zdrowotne właściwości olejku sosnowego
Olejek sosnowy produkowany jest ze świeżych igieł sosny za pomocą destylacji. Dzięki zawartości wielu substancji aktywnych, takich jak alfa-pinen, delta-karen-3, kamfen, limonen, beta-pinen, beta-felandren, alfa-terpinolen, beta-myrcen, beta-kariofilen, borneol,octan borneuolu, gamma-kadinen czy alfa-terpineol, olejek sosnowy stanowi remedium na wiele schorzeń. Ułatwia oddychanie i odkrztuszanie, łagodząc objawy infekcji górnych dróg oddechowych. Z tego względu jest niezastąpionym pomocnikiem w walce z przeziębieniami i grypą. Ma również działanie przeciwdrobnoustrojowe – hamuje rozwój bakterii oraz grzybów. Ponadto, rozszerza naczynia krwionośne i działa rozgrzewająco, łagodząc bóle stawów i mięśni. Jego zapach nie tylko jest przyjemny, ale też przynosi wymierne korzyści dla psychiki i dobrego samopoczucia: zmniejsza napięcia nerwowe, ułatwia zasypianie i działa antydepresyjnie.
Odprężająca aromaterapia – olejek sosnowy do kąpieli i masażu
Jak stosować olejek sosnowy? Najprostszym sposobem jest używanie go w kominku do aromaterapii – do miseczki z wodą wystarczy dodać 5-10 kropli. Warto wykorzystać go również do przygotowania odprężającej kąpieli, pomocnej zwłaszcza przy przeziębieniu i objawach nieżytu górnych dróg oddechowych. Do wanny z wodą dodaj 5-10 kropli olejku wymieszanego z olejem bazowym, np. kokosowym, migdałowym czy olejem jojoba.
Możesz również przygotować łatwy w wykonaniu płyn do kąpieli na przeziębienie – wystarczy połączyć bazę szamponową z mieszanką olejków eterycznych ułatwiających oddychanie, w skład której wchodzi olejek sosnowy, eukaliptusowy i z mięty pieprzowej. Dokładną recepturę oraz najwyższej jakości składniki potrzebne do wykonania płynu znajdziesz w Ecospa.
Olejek sosnowy wyjątkowo dobrze sprawdzi się do masażu – jego właściwości rozgrzewające złagodzą bóle mięśniowe, a zapach zrelaksuje Twoje ciało i umysł. Podobnie jak w przypadku kąpieli, połącz olejek sosnowy z innymi olejami bazowymi, tworząc aromaterapeutyczną oliwkę do masażu.
Olejek sosnowy – zastosowanie w pielęgnacji twarzy, ciała i włosów
Olejek sosnowy możesz również stosować w pielęgnacji twarzy, ciała i włosów. Ze względu na swoje właściwości przeciwbakteryjne szczególnie dobrze zadba o cerę problematyczną. Zapobiega powstawaniu wyprysków, a także tonizuje, ściąga i odświeża skórę. Jest również pomocny w walce z łupieżem oraz przetłuszczaniem się włosów. Używaj olejku sosnowego, dodając go do gotowych kremów, olejków do twarzy, szamponów czy odżywek.
Pamiętaj jednak, aby nie używać go w postaci nierozcieńczonej bezpośrednio na skórę oraz nie przekraczać zalecanej ilości, tzn. 14-15 kropli olejku na 100 ml kosmetyku.