Klonowanie ludzi i zwierząt – dobre i złe strony

KlonowanieKlonowanie od początku jak zostało technicznie wykonalne zaczęło budzić dużo kontrowersji. Największe z nich dotyczą etyki postępowania oraz zabawy w tak zwanego “twórcę”.

Klonowanie także stwarza problem w tym, że jeśli zostanie skutecznie przeprowadzone na człowieku trudno będzie określić, jaki status będzie nowo powstałej osoby oraz jego prawa.

Klonowanie także budzi kontrowersje zdrowotne, prawne jak i społeczne. Jednakże przy samej tej metodzie nie można mówić o samych złych stronach, posiada także pewnego rodzaju nadzieje na przyszłość jak i strony wspierające postęp naukowy w wielu dziedzinach nauk.

Dzięki klonowaniu można przyjąć, że zostało by rozwiązanych wiele problemów genetycznych jak i stała by się większa dostępność do zapasowych organów wymagających wymiany.

Klonowanie nie odnosi się tylko to stworzenia całego organizmu ale do jego poszczególnego organu czy części takiej jak przykładowo komórki.

Klonowanie na ściśle określonych zasadach oraz tyko elementów a nie całych organizmów zdecydowanie mogło by pomóc zrozumieć wiele tajemnic z zakresu chemii, biologi czy medycyny. Dzięki niemu można by w teorii przedłużyć życie jak i zapewnić szybszą pomoc potrzebującym przeszczepów.

W stosunku do klonowania nie jest się w stanie zająć określonego stanowiska mówiącego że powinno się na to zezwolić lub całkowicie tego zakazać. Nauka powinna się rozwijać ale w sposób etyczny, a więc być prowadzona w sposób ściśle kontrolowany i pod nadzorem. Bez wątpienia klonowanie mogło by rozwiązać wiele problemów medycznych i przedłużyć lub polepszyć życie wielu osobom.

Jest to temat niezwykle trudny temat ale bez wątpienia niesie za sobą wielkie nadzieje dla przyszłości oraz nowe zagrożenia. Mimo wszystko nie warto go porzucać a tylko prowadzić w sposób racjonalny i etyczny. Należy pamiętać że jest to krok do poznania i dzięki niemu można znacznie poprawić możliwości medyczne.

Kontrowersje budzić powinno natomiast klonowanie całych organizmów, bo to w obecnych czasach nie jest do przycięcia z moralnego punktu widzenia.

Co jednak nie zmienia faktu że w przyszłości może stanie się to kolejnym krokiem – przykładowo do przenoszenia świadomości ludzkiej osoby starczej czy schorowanej do nowego wyhodowanego organizmu przed którym stoi jeszcze długie i zdrowe życie. Zapraszamy do przeczytania kolejnych tematów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *